HAKKARİ –  Savcılık ifadeleri için Gever’den Wan’a giden  Barış Anneleri Adalet Safali ve Perişan Akçelik ile oğlu Cihan Akçelik dönüş yolunda geçirdiği  kaza sonucu yaşamını yitirdi. 

Colemêrg merkez ve ilçelerinde Barış Anneleri’nin de aralarında bulunduğu 23 kişi 15 Ağustos’ta yapılan ev baskınlarında gözaltına alındı. Baskında evlerinde olmadıkları gerekçesiyle savcılık ifadesi için Wan’a gelen Barış Anneleri Adalet Safali, Perişan Akçelik ile aynı zamanda oğulları Cihan Akçelik ve Erdal Safalı savcılığın yerinde olmaması üzerine Gever’e döndü. Dönüş yolu olan Yüksekova-Van yolunda trafik kazası geçiren 2 Barış Annesi olay yerinde yaşamını yitirdi. Aynı kazada yaralanan Cihan yaşamını yitirdi . 

Hakkari Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Erdal’ın durumunun ise  ağır olduğu belirtildi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Twitter hesabından kazaya dair yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Barış istedikleri için haklarında arama kararı çıkarılan ve firari duruma düşürülen Geverli Barış Anneleri Perişan Akçelik ve Adalet Safalı ifade vermekten dönerken geçirdikleri trafik kazasında hayatını kaybetti. Aynı kazada ağır yaralanan Perihan Akçelik'in oğlu Cihan Akçelik de tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. 

Barış Anneleri ve Cumartesi Annelerine karşı yargı sopasını kullanan, ‘anneler ağlamasın’ sözünden ‘annelere sonsuz zulüm’ uygulamasına geçen iktidar bu ölümlerin temel sorumlusudur. 

Annelerimize Allah’tan rahmet, yaralı arkadaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Halkımızın başı sağ olsun. Anılarını yaşatacağımıza, barış talebini daha da yükselteceğimize söz veriyoruz.”

Editör: Hamza Özkan