HAKKARİ- Savcılık ifadeleri için Hakkari'ye giden ve dönüş yolunda yaşanan kazada yaşamını yitiren Barış Annesi Perişan Akçelik ile oğlu Cihan Akçelik toprağa verildi. 

Colemêrg (Hakkari) merkez, Gever (Yüksekova), Çelê (Çukurca) ve Şemzînan (Şemdinli) ilçelerinde 15 Ağustos’ta polislerce yapılan ev baskınlarında aralarında Barış Anneleri Meclisi üyelerinin de bulunduğu 23 kişi gözaltına alınmıştı. 13 kişi, emniyette ifadelerinin alınması ardından, 10 kişi savcılık ifadelerinden sonra adli kontrol şartıyla sevk edildikleri mahkeme tarafından  “adli kontrol” ve “yurtdışı yasağı” kararıyla serbest bırakılmıştı.

Emniyetten serbest bırakılan Barış Anneleri Adalet Safalı ve Perişan Akçelik, Akçelik’in oğlu Cihan Akçelik ve avukat Erdal Safalı ile birlikte savcılık ifadesi için dün Gever’den Colemêrg'e gitti. Dönüş yolun kaza yapan araçtaki Adalet Safalı,Perişan Akçelik ile oğlu Cihan Akçelik yaşamını yitirdi. 

YARALANAN AVUKAT WAN’A SEVK EDİLDİ 

Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan avukat Erdal Safalı ise dün akşam saatlerinde Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi.

ANNELER DEFNEDİLDİ

Kazada yaşamını yitiren Adalet Safalı dün akşam kitlesel bir şekilde Memkava (Değerli) Köyünde toprağa verildi. 

Perişan Akçelik ve oğlu Cihan Akçelik’in cenazeleri ise sabah saatlerinde Yüksekova Devlet Hastanesi’nin morgundan alındı. Perişan Akçelik ve oğlu Cihan Akçelik, daha sonra Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Colemêrg milletvekilleri Öznur Bartın, Vezir Parlak, Onur Düşünmez, Barış Anneleri üyeleri, Halkaların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yöneticileri ve Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistlerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş tarafından son yolculuklarına uğurlandı. Akçelik ve oğlu, Şahê (Güvenli) köyünde “Şehit namirin" sloganıyla defnedildi. 

ÇOCUKLARININ YANINA DEFNEDİLDİ

Cenazeleri Barış Anneleri tarafından taşınan Perişan Akçelik oğlu Cihan Akçelik ile, Nisêbîn ve Gever’deki sokağa çıkma yasakları sürecinde yaşamını yitiren çocukları HPG'li Kajin Akçelik (Baz Mordem) ve YPS-JİN üyesi Evin Akçelik’in (Nuda Gever) yanında toprağa verildi. 

Cenaze töreninde konuşan HDP Colemêrg İl Eşbaşkanı Lokman Özdemir, "Onurlu Kürt halkının başı sağ olsun. Annelerimizin mücadelesini sürdürmeye devam edeceğiz. Mücadeleleri burada yarım kalmayacak” dedi. 

TAZİYE KURULDU

Cenaze töreninden sonra yaşamını yitiren Adalet Safalı, Perişan Akçelik ve oğlu Cihan Akçelik için Şahê köyünde taziye kuruldu. 

Editör: Hamza Özkan