HABER MERKEZİ- Pirsûs Katliamı’nda yaşamını yitirenler için çok sayıda kentte yapılan açıklamalarda, katillerin cezasız kalmaması istendi, adalet talebi ise yinelendi.

Riha’nın Pirsûs (Suruç) ilçesinde 20 Temmuz 2015 tarihinde DAİŞ’in bombalı saldırısı sonucu yaşamını yitiren 33 genç, katliamın 8'inci yıl dönümü dolayısıyla çok sayıda kentte yapılan açıklamalarla anıldı.

COLEMERG
 
Pirsûs’ta katledilen 33 düş yolcusundan Süleyman Aksu, Colemêrg’in Gever ilçesine bağlı Orman Mahallesi’nde bulunan mezarlıkta anıldı. Anma etkinliğine, Yeşil Sol Parti Colemêrg Milletvekili Onur Düşünmez, HDP eski Colemêrg milletvekili Abdullah Zeydan, KESK, İHD, ÖHD, Eğitim Sen, DİSK, Colemêrg ve Gever şubesi üyeleri, Colemêrg Barosu, HDP, DBP, Yeşil Sol Parti il ve ilçe örgütü yöneticileri ve Barış Anneleri Meclisi üyeleri katıldı.

‘ROJAVA DEVRİMİNİ HAZMEDEMEYENLER KATLİAMLARA BAŞVURDULAR’

Burada konuşan Yeşil Sol Parti Colemêrg Milletvekili Onur Düşünmez, “Katledilen arkadaşlarımız, yoldaşlarımız Kürt çocuklarının hayallerini süslemek için gittiler ve ne yazık ki kirli zihniyetlere sahip çeteler tarafından katledildiler. Rojava devrimini hazmedemeyenler katliamcı yollara başvurdular. 8 yıl önce katledilen 33 düş yolcusunun yerine binlerce Kürt çocuğu onların mirasını aldı” dedi.

KATİLLERİN CEZASIZ KALMAMA TALEBİ

Anne Kudret Aksu ise, “Yıllardır oğlumun ve tüm arkadaşlarının katillerini arıyorum. Yıllardır adaleti arıyorum ama bir türlü adalet yerini bulmadı. Tek temennim adaletin yerine gelmesi ve faillerin cezasız kalmamasıdır” ifadelerini kullandı.
 
Yapılan konuşmaların ardından siyasi parti temsilcileri ve STK üyeleri Aksu’nun mezarına kırmızı güller bıraktı. Anma etkinliği okunan duaların ardından son buldu.

WAN

İHD Wan Şubesi, Suruç katliamının yıl dönümüne ilişkin basın toplantısı düzenledi. Dernek binasında gerçekleşen basın toplantısına dernek üyeleri katıldı. Basın toplantısında konuşan İHD Wan Şubesi Fırat Durmaz, “Suruç'ta enternasyonalist dayanışma örneği göstererek Rojava kantonuna yardım etmek üzere oradaki çocuklara destek olmak üzere gitmek isteyen Türkiyeli sosyalist gençlerin İŞİD tarafından bombalı bir saldırı ile katledilmeleri insanlığa karşı bir suçtur. Dolayısıyla bu suç faillerinin destekçilerinin gerçek anlamda kimliklerinin ortaya çıkarılarak cezalandırılmaları gerekmektedir. İnsan hakları savunucuları olarak bu yolda mücadelemizi sonuna kadar devam ettireceğiz” dedi.

ANKARA

Gençlik örgütleri, 20 Temmuz 2015 tarihinde 33 gencin katledildiği Suruç Katliamı’nın 8’inci yıldönümü, Kızılay Güvenpark’ta anıldı.Dün akşam saatlerinden itibaren güvenlik şube ekiplerinin Kızılay çevresinde aldığı yoğun önlemlere rağmen Güvenpark’a giren gençler, “Suruç’un hesabı sorulacak” sloganlarıyla 33’leri andı. Kitle, tüm engellemelere rağmen Güvenpark içerisinde “Suruç için adalet herkes için adalet” pankartıyla yürüyüşe geçerken, polisin saldırısı sonrası en az 20 genç gözaltına alındı.

Gerçekleşen anmayı takip etmek isteyen gazeteciler de polisler tarafından tehdit edilerek engellendi. “turkuaz basın kartı” olmadığı gerekçesiyle park çevresinden uzaklaştırılan gazetecilerin görüntü alması engellendi.

ADANA

Adana’ki Gençlik Örgütleri, Pirsûs’ta katledilen 33 genci İnönü Parkı'nda yaptıkları basın açıklaması ile andı. Katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının taşındığı anmaya Yeşil Sol Parti Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, HDP, HDK, DBP, ESP, TİP, İHD, SYKP,  Halkevi ve çok sayıda kişi katıldı.

Burada konuşan Rojbin Yumuşak, adalet sağlanıncaya kadar mücadele edeceklerine vurgu yaparak, “Bizler sizleri Amed’den, Ankara’dan, Sivas’tan, Roboski’den, tanıyoruz. Suruç ailelerini ve yaralılarını, adalet isteyen biz gençliği, avukatlarımızı hukuksuzca zindanlara atanlar bu katliamın faillerinin kim olduğunu açıkça göstermiştir. Bildiri dağıtımlarından, bugün olduğu gibi her 20 Temmuz’da memleketin dört bir yanında yaptığımız anmalardan korkan bu iktidar elbette ki sığındığı Saray’larından def edilecek. Sorumlusu olduğu tüm katliamların da hesabını verecek. Gençlik olarak, Amed, Suruç, Ankara’nın ve ezilenlere dönük tüm katliamların hesabını sorana dek, eşitlik, özgürlük ve kardeşlik köprüsünü kurana dek mücadeleyi sürdüreceğimizi, 33’lerin de tutuklu arkadaşlarımızın da hesabını soracağımızı hatırlatıyoruz. Suruç için adalet herkes için adalet şiarını buradan bir kez daha haykırıyoruz" dedi.

MERSİN

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, 33 gencin yaşamını yitirdiği katliamın yıl dönümünde Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya geldi. Anmaya Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekilleri Perihan Koca ve Ali Bozan, HDP eski İzmir Milletvekili Murat Çepni'nin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Anmada “Suruç Katliamı’nı unutmadık unutturmayacağız”, “33 düş yolcusunu anıyoruz” pankartı taşındı.

Platform adına açıklamayı okuyan Mersin Tabip Odası Başkanı Nasır Nesanır, Suruç’ta insanlık dışı bir yöntemle ve vahşice gerçekleştirilen katliamda hayatını kaybeden gençlerimizi bir kez daha saygıyla anıyor, aradan ne kadar süre geçerse geçsin, katillerin ve katilleri koruyup kollayanların peşini bırakmayacağız” dedi.

İZMİR

İzmir'de bulunan sosyalist gençlik örgütleri de, Pirsûs katliamının 8'inci yıl dönümünde Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yaptı. "Suruç için adalet herkes için adalet" pankartı açılan açıklamaya Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Milletvekili Burcu Gül Çubuk'un yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. 

Açıklamada yapılan konuşmalar ardından Alsancak İskele’ye yürüyerek denize karanfil bırakmak isteyen gençlere, polis saldırdı. Çok sayıda genci darp ederek gözaltına alan polis, ara sokakları da ablukaya aldı. Gençler polis saldırısının ardından Gündoğdu Meydanı'nda toplanarak denize karanfil bıraktı. Gençler mücadelelerinin devam edeceği mesajını verdi. 

Editör: Hamza Özkan