MERSİN- Gazeteci Diren Keser’in tutuklanmasına tepki gösteren PİRHA muhabiri Fatoş Sarıkaya, “Diren için buradayız. Burada olmaya devam edeceğiz. Örgütlenecek ve halkın haber alma hakkı mücadelesinin bayrağını yükselteceğiz" dedi.

690X390Cc Mrs 28 02 2024 Diren Keser Aciklama

Pir Haber Ajansı (PİRHA) Mersin muhabiri Diren Keser’in yaptığı haberler ve sanal medya paylaşımları dolayısıyla yargılandığı davada hükmün kesinleşmesi üzerine aldığı 2 yıl 4 ay 3 gün hapis cezasının çekilmesi için tutuklanarak Tarsus Kampüs Cezaevi’ne konuldu. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Basın İş Mersin Şube, Keser’in tutuklanmasına karşı, Özgür Çocuk Parkı'nda basın açıklaması yaptı. “Gazetecilik suç değildir” pankartının açıldığı ve “Diren Keser yalnız değildir”, “İfade özgürlüğü engellenemez” dövizlerinin taşındığı açıklamaya İnsan Hakları Derneği (İHD), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Halkevleri, Türkiye İşçi Partisi'nin (TİP) yanı sıra, pek çok sivil toplum örgütü, siyasi parti temsilcileri ve inanç örgütleri katıldı. Açıklamada “Özgür basın susturulamaz”, “Diren Keser yalnız değildir” ve “düşünceye zincir vurulamaz” sloganları atıldı. Açıklamada PİRHA Mersin muhabiri Fatoş Sarıkaya basın metni okudu.

‘HABERCİLİK KİMLİĞİNE VERİLMİŞ BİR CEZA’

Keser'in haksızlık ve hukuksuzluk karşısında sesini çıkarmaktan bir an dahi geri durmayan, halkın haber alma hakkı için mücadele eden bir gazeteci olduğunu vurgulayan Sarıkaya, "Yıllardır basın emekçiliği yapan arkadaşımız PİRHA Muhabiri Diren Keser, dün gece daha önceki yıllarda hakkında açılan dava sonucu aldığı ceza nedeniyle herhangi bir bildirim yapılmadan kendi evinde yakalanarak Tarsus Kampüs Cezaevi’ne gönderildi. Gazeteci arkadaşımız Diren Keser, daha önce haber değeri olan sosyal medya paylaşımları sebebi ile yargılanmış ve sırf iktidarın rahatsız olacağı haberler yapması sebebi ile propaganda suçundan ceza almıştı. Halkın haber alma hakkını savunan, doğru bilgi vermeyi ilke edinen, baskılar karşısında mücadeleyi elden bırakmayan bizler devlet aygıtının ve iktidarın hedef tahtasında her daim bulunur vaziyetteyiz. Meslektaşımıza verilen ceza da esasında özgür basına, doğru habere, muhalefetin sözüne, habercilik kimliğine verilmiş bir cezadır" dedi.

HALKIN HABER ALMA HAKKI

Ertuğrul Özkök: Medya sisteminde ilginç bir seçim yayıncılığı yaşayacağız Ertuğrul Özkök: Medya sisteminde ilginç bir seçim yayıncılığı yaşayacağız

Keser’e yönelik yakalama işlemine dair bildirim yapılmadığını ve bunun "dürüst işlem ilkesine" aykırı olduğunu dile getiren Sarıkaya, “Bizler, mesleğimizin ilkeleri önde olmakla beraber aynı zamanda düşünce ve ifade özgürlüğünü savunanlar olarak bu muamele karşısında sessiz kalmayacağız. Sosyal medya haberciliği sebebi ile cezanın alt sınırının çok üstünde bir hüküm ile karşı karşıya kalan Diren için buradayız. Burada olmaya devam edeceğiz. Örgütlenecek, sansürü delecek ve halkın haber alma hakkı mücadelesinin bayrağını yükselteceğiz" diye konuştu.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/234269