ANKARA – Hükümetin TİS’e ilişkin teklifinin enflasyon rakamlarının çok altında kaldığına dikkat çeken KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil, “Bugün bu masa bir kez daha iflas etmiştir” dedi.

Kamu emekçileri ile iktidar temsilcileri arasında yapılan 2024-2025 Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri 1 Ağustos itibariyle başladı. İşveren statüsündeki hükümet, 14 Ağustos’ta 2024 yılı ilk altı ayı için yüzde 14, ikinci altı ay için yüzde 9, 2025 yılının ilk altı ayı için yüzde 6, sonraki 6 ay için ise yüzde 5 şeklinde zam teklifinde bulundu. Hükümet tarafından sunulan ikinci teklifte ise memur ve memur emeklisine 2024'ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025'in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında 5 artış teklif etti. Bununla birlikte sendikaların seyyanen maaş zammının emekliler için de geçerli olmasını, kira yardımı yapılmasını, eş ve çocuk yardımının yükseltilmesi talepleri reddedildi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil, hükümetin sunduğu ikinci teklife ilişkin Çalışma Bakanlığı önünde basın açıklaması yaptı.

‘TÜİK’E GÖRE YAPILAN ARTIŞ GEÇERLİ DEĞİL’

Hükümetin sunduğu ikinci kamu teklifinde yalnızca yüzde 1’lik bir revizenin yapıldığına dikkat çeken Yeşil, şunları kaydetti: “Beklenen enflasyon oranındaki artışların, TÜİK’in gerçekçi olmayan enflasyon rakamlarına göre yapılan artışların bir geçerliliğinin olmadığını söylemiştik. Teklifimizde sunduğumuz seyyanen zamların taban aylığa yansıtılarak emeklilerin de bunlardan yaralanması ve artışların bundan sonra konuşulması gerektiğine dair tek bir söz kurulmadı. Geçtiğimiz altı dönem boyunca hedeflenen enflasyon oranlarının tutmadığı bu ülkede defalarca deneyerek yoksullaşarak görmüş olduk. 2022’de 9.6 diye açıklanan hedeflenen enflasyon yıl sonunda 6 buçuk kat artarak son 21 yılın en yüksek enflasyonu olan yüzde 64,6 ile kapattı. Bugün çarşıda, pazarda, markette gerçek enflasyon rakamlarının TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranlarının iki hatta 3 katı olduğu bütün toplum tarafından açık ve net şekilde bilinmesine, yüksek sesle dile getirilmesine rağmen.”

‘MASA BİR KEZ DAHA İFLAS ETTİ’

Teklife tepki gösteren Yeşil, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugün bu masa bir kez daha iflas etmiştir. Çünkü önümüze getirilen teklif hedeflenen enflasyon oranlarının dahi çok çok gerisinde ve altında kalmıştır. Hükümet, Merkez Bankası’nın 2024 yılı için açıklamış olduğu Enflasyon oranlarına dahi yaklaşmayan bu teklifi kabul etmemizi nasıl bekliyor? Bütün bu kapılarımız dururken, temmuz ayı itibariyle yoksulluk sınırı 38 bin lira civarındayken, yapılan zam teklifi değil iki yıl sonra 4 yıl sonra bile kamu emekçisinin maaşını bu seviyeye getirmemektedir.

TEKLİF, TİS MASASININ GERÇEKLİĞİNİN OLMADIĞINI ORTAYA KOYDU

Aralık ayı itibarıyla 45 bin liranın üzerine çıkmasını beklediğimiz yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmayan en düşük kamu emeklisi maaşı KESK tarafından kabul edilebilir değildir. Büyüme ve refahtan kamu emekçilerine yansıtılmayan ücret artışı kabul edilebilir değildir. Sadece ekonomik anlamda kayıplarımın artmasına neden olan bir teklifle karşılaşmadık. Seçim döneminin vaadi olan kira yardımı, mülakatların kaldırılması gibi birçok özlük hakkımız ile ilgili tek bir cümlenin edilmediği bu teklif bir kez daha TİS masasının gerçekliğini olmadığını ortaya koydu.

SEFALET ZAMMINA KARŞI MÜCADELE ÇAĞRISI

Müzakere süreci devam ederken gerçek bir teklifle masaya gelinmesini bekliyorduk. 22 Ağustos'ta hükümet 3’ncü teklifini gerçekleştirecek. Bu yapılan tüm Türkiye’de sokağa inen, işyerlerinde hizmet üretmeyerek taleplerinin arkasında duran kamu emekçilerinin ve emeklilerinin sesine kulak kapatılamaz. Bütün kayıplarımız giderilmeden ortaya konacak bir teklifi kabul etmemiz mümkün değil. Ortak mücadele için önümüzdeki günlerde eylem ve etkinlikleri örmek için bütün kamu emekçilerine, sendikalara çağrı yapıyoruz. Bu sefalet ücretine, demokratik olmayan çalışma yaşamına karşı birlikte, omuz omuza mücadele etme ve değiştirme günüdür."

Yeşil son olarak, KESK’in bütün kurum yöneticileri ile yapacakları toplantıyla birlikte önümüzdeki dönemin eylem ve etkinlik programını planlayacaklarını belirtti. 

Editör: Hamza Özkan