CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin kurultay öncesi son Meclis grup toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu, yerel mahkemenin, Anayasa Mahkemesinin (AYM) TİP Milletvekili Can Atalay hakkında verdiği tahliye kararına Yargıtay'ı işaret ederek uymamasına tepki gösterdi ve "Talimat aldılar" dedi.

Kılıçdaroğlu, hafta sonu yapılacak olan Kurultay için de "Bayram havasında geçecek" ifadesini kullandı. 

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"BÖYLE BİR BATAK HİÇ GÖRÜLMEMİŞTİ"

"100 yıllık bir cumhuriyeti son 20-22 yıla sığdırmak ne kadar doğrudur? 100 yıllık mücadeleyi nasıl görmezsiniz? Devleti yöneten kişi, kendi dönemini anlattı! Çünkü, Cumhuriyetin kuruluş yıllarıyla bu dönem arasında büyük farklar var. Osmanlı'nın borcunu son kuruşuna kadar ödediler. Yoksullukla mücadele eden, onurlu Türkiye Cumhuriyeti devleti, her borcu son kuruşuna kadar ödedi. Bunlar koskoca Türkiye Cumhuriyeti devletini borç batağına sürüklediler! Onlar büyüme ve kalkınma için kimseye el avuç açmadılar. Bunlar da kapı kapı dolaşıyorlar bir yerlerden para bulabilir miyiz diye. Türkiye Cumhuriyeti devletinin itibarını ayaklar altına alıyorlar. Borcun faizi, ana parayı geçmiş durumda. Böyle bir batak hiç görülmemişti!"

"BUNLAR TL'Yİ YERLERDE SÜRÜNÜR HALE GETİRDİLER"

"Cumhuriyeti kuranlar, yolsuzluklarla mücadele ettiler. TBMM'de 3 kişiyi Yüce Divan'a gönderdiler. Bunlar, bu parlamentodan yolsuzluklarla mücadele yapılmasın, savcı soruşturma ve kovuşturma açmasın diye yasa çıkardılar.  Onlar, her kuruşun hesabını millete veriyorlardı. Bunlar ise lüks ve şatafat içindeler. Hesap verme değil, vatandaşa hesap soruyorlar! Parayı köylü, işçi, emeli, esnaf veriyor, vergi veriyoruz ya, hesabını vereceksin!  Sayıştay tamamen işlevsiz bırakıldı. Bunlar TL'yi yerlerde sürünür hale getirdiler. Öyle bir noktaya getirdiler ki Türkiye'yi, yabancı parayla borçlanan düzeni inşa ettiler. TL itibar kaybeden bir para... Onlar, devlette liyakatli kadroları istihdam ettiler, adalete gölge düşürmediler. Burada ise bırakın devlette liyakati, savcının yazısına baktığımızda yargıda çetelerin oluştuğunu görüyoruz." 

T24 TEPKİSİ

"Akşam, T24'e girmeye çalıştım. Türkiye'de herkesin saygı duyduğu bir internet sitesi. Bir türlü açılmıyor. Öğrendik, bir haber dolayısıyla bütün siteye erişim engeli uygulamışlar. Bir akıl tutulması. Bir kişi de hakaret ederek yaptığını savunuyor.

'Cumhuriyet, ama nasıl cumhuriyet' diye bu yüzden dedim. Demokrasisi gelişmiş bir cumhuriyet. Yargı bağımsızlığının olduğu bir Cumhuriyet. Düşünceyi ifade özgürlüğünün olduğu bir Cumhuriyet. Üniversitelerin bağımsız bilgi ürettiği bir Cumhuriyet... Yargı kararlarının koşulsuz uygulandığı bir Cumhuriyet!"

"İNSAN HAKLARI KOMİSYONU ÜYESİNİN NE İŞİ VAR HAPİSHANEDE"  

"Can Atalay vekil seçiliyor, hâlâ içeride! Talimatla karar aldılar! AYM'nin daha önce emsal kararları olmasına karşın, talimatla karar aldılar! Bu kişi bizim milletvekilimiz değil ama nerede bir hukuksuzluk, haksızlık varsa CHP'liler kapı gibi onların yanındadır. AYM, hak ihlali kararı aldı. 'AYM kararları Resmi Gazete'de hemen yayınlanır, yasama, yürütme ve yargı organlarını, idari makamları bağlar' diyor Anayasa. Parlamento, kendi vekiline sahip çıkmakta acze düşmüş! Sen başkansın ya, ne yargısı kardeşim! Artık o yasama organının bir üyesi! İnsan Hakları Komisyonu üyesinin ne işi var hapishanede!"

"ERDOĞAN İNANÇ KONUSUNDA SAMİMİ DEĞİL"

"Erdoğan inanç konusunda da samimi değil! İnanç konusunda samimi olan insan bu kadar yoksulluk yaratmaz! Tefecilere hizmet edenler, bana inanç dersi veremezler! Sen yandaşlara düşük faizli kredi vereceksin, faturayı yoksullar ödeyecek! Bu mudur hak, hukuk, adalet!"

"İKTİDARI DEVRET, FİLİSTİN SORUNU NASIL ÇÖZÜLÜYOR GÖR" 

"Filistin'de kan akıyor. Başkenti Kudüs olan bir Filistin'i her yerde, her zaman destekliyoruz. Beyefendi miting yapıyor. Sen iktidarsın, muhalefet değilsin. Ne işin var mitingde? İktidarı bize devret, Filistin sorunu nasıl çözülüyor göreceksin. Ortadoğu'ya barış nasıl geliyor göreceksin. Burnumuzun dibindeki halkların kavga etmesini istemiyoruz. Oradaki barış bize de yansır. Gazze'ye yardım için belediye başkanlarımız hazır. Gazze'de yaşayan Filistinlilere her türlü yardımı yapacağız. Filistin ve Mısır Büyükelçiliği ile görüşeceğiz. Bunların yapamadığını muhalefetteyken biz yapalım bari. Ne Gazze'ye gitti ne de başka bir yere. Saray'ın dışına çıkmadı. Bol bol ahlaki ve siyasi meşruiyeti olmayan videolar dolaştırdı ve Cumhurbaşkanlığı'nı sahtekârlık yaparak kazandı."

"BAYRAM HAVASINDA BİR KURULTAY YAPACAĞIZ"

"Güzel bir Kurultay yapacağız. Keyifli, barış içinde bir Kurultay yapacağız. Birlikte, bayram havasında bir Kurultay yapacağız." (HABER MERKEZİ)

Editör: Hamza Özkan