ŞIRNEX - DEM Parti'nin Deşta Darê eşbaşkan adayı Halime İlçin, koçer bir kadın olarak beldede köklü değişim için kolları sıvadı. İlçin, "Koçer kadınlar için aday oldum" diyerek, öncelikli projelerini anlattı. 

Yerel seçimlerin yapılacağı 31 Mart’a kısa bir süre kala partiler, büyük oranda belediye başkan adaylarını açıkladı. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), belediye eşbaşkan adaylarını halk oylamasıyla belirledi. Şirnex’ın Hezex (İdil) ilçesine bağlı Deşta Darê (Sırtköy) belde belediyesi eşbaşkan adayları Halime İlçin ile Fahrettin Akman oldu. 2 bin nüfusun olduğu beldede, bin 400 seçmen bulunuyor. Beldenin dikkat çeken özelliği, seçmenlerin çoğunun koçerlerden oluşuyor olması. Beldenin tek geçim kaynağı da koçerlerin temel uğraşı olan hayvancılık. 

Deşta Darê Belde Belediyesi’nin yönetimi 1999’da Anavatan Partisi’ndeyken, 2004 yerel seçimlerinde belediye Demokratik Toplum Partisi’ne (DTP) geçti. 2009 yerel seçimlerinde Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) yönetimine geçen belediye, 2014 seçimlerinde de BDP’de idi. 2019’da ise oy kaydırması sonucu belde belediyesi AKP’ye geçti. 

Bu seçimlerde DEM Parti'nin belediyeyi kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Eşbaşkan adaylarından Halime İlçin (25), 1999 yılında beldede koçer bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Kırşehir Üniversitesi Psikolojik Danışman Rehberlik Bölümü’nü kazanan İlçin, ekonomik zorluklara rağmen üniversiteden mezun oldu. İlçin, bir süre beldedeki öğrencilere zayıf oldukları derslerde gönüllü olarak eğitim verdi. 

KOÇER KADINLAR İÇİN ADAY OLDU 

Yaz mevsiminde ailesiyle birlikte Sêrt’ın Berwarî (Pervari) ilçesi ve Herekol Dağı’nın eteklerinde bulunan yaylalarda koçerlik yapan İlçin, koçerliğin zorlu süreçleriyle birlikte tüm güzelliklerini de yaşadı. Koçer kadınların yaşadıkları zorlukları çözmek ve daha yaşanılır bir belde inşa etmek için aday olduğunu belirten İlçin, 2019’da AKP’nin çeşitli usulsüzlükler ile aldığı belediyeyi yeniden yönetmek için kolları sıvadı. 

'ÇÖZÜM BİZ KADINLARIZ' 

İlçin, “kadınlar yapamaz” zihniyetine karşı beldenin kadınlar öncülüğünde yönetilmesi gerektiğini ifade ederek, “Aday adayı olarak başvuru yaptığımdan ailemin ve yakın çevremin haberi yoktu. Başvuru yaptıktan sonra öğrendiler ve tepki gösterdiler. Ancak ben bu adımı atarak tam da bu yasakçı zihniyete cevap olmak istedim. Beldedeki çocuklara matematik dersi verdiğim süreçte çocukların yaşadıkları sorunlara tanık oldum. Yine kadınların yaşadıkları sorunlar ortada ve bu sorunların çözülmediğini de görüyorum. Ancak kadınlar, kadın ve çocuklara çözüm olabilir. Bu nedenle neden beldeme ve bu çocuklara çözüm olmayayım ki dedim ve aday oldum. Beldenin sorunlarını kadın ve gençlerin gözünden görebiliyorum” dedi. 

KOÇERLİĞİN ZAHMETİ KADINLARIN OMUZUNDA 

Koçer bir kadın olarak koçerlerin yaşadıkları zorlu yaşama tanık olduğunu söyleyen İlçin, “Bizim belde belediyesi ile aynı yaştayım. Beldede kadınlar ve gençler için köklü değişimlerin olmamasını bir eksiklik olarak görüyorum. Koçer bir ailede doğdum ve her koçer çocuğu gibi ben de yaylalarda büyüdüm. Kışın okula, yazın ise yaylalara gidiyorum. Koçer yaşamı çok zor ve zahmetlidir. Hele ki kadın isen daha zordur. Bu konuda da özellikle koçer kadınlar için projeler yapmak istiyorum. Koçerliğin zahmeti kadınların omzunda, emeğimiz sömürülüyor. Koçer kadınların da var olduğunu göstermek ve taleplerini dile getirmek için aday oldum” diye belirtti.  

KADIN KÜTÜPHANESİ PROJESİ 

İlçin, çalışmalarında kadın ve gençlere öncelik tanıyacaklarını belirterek, “2019’da yapılan yerel seçimlerde AKP belediyeyi aldı. Bugüne kadar AKP halk için tek bir hizmet yapmadı. Belediyenin kapısı halka kapalı. Bu yüzden de halk belediyeye gitmiyor. Halkın AKP’li belediyeden umudu yok. Belediyeyi aldığımızda ilk gerçekleştireceğimiz projelerimiz arasında Kadın Kütüphanesi var. Halk burada geçimini hayvancılıktan sağlıyor, daha iyi üretim yapılacak projelerle hayvancılığı güçlendireceğiz. Belediyenin kapısını yeniden halka açacağız” diye konuştu.    

'ZAMAN BAŞARMA ZAMANI' 

YSK Başkanı Yener: 4 yerde seçim yenilenecek YSK Başkanı Yener: 4 yerde seçim yenilenecek

Bütün seçim hilelerine rağmen halkın gaspçı zihniyete karşı 31 Mart’ta gereken cevabı vereceğini söyleyen İlçin, “Geçtiğimiz seçimde AKP taşıdığı oylarla belediyeyi aldı. Şimdi de aynı yönteme başvuruyor. Ancak bizler bu hilelere geçit vermeyeceğiz ve her türlü hukuksuzluğa karşı gereken cevabı vereceğiz. Halkımızla, gençlerle, kadınlarla belediyemizi geri alacağız. Deştadarê’de zaman bizlerin, kadınların ve gençlerin zamanı, zaman başarma zamanıdır” ifadelerini kullandı.  

MA / Zeynep Durgut

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/233160