HABER MERKEZİ - Kurdistanlı ve Türkiyeli sürgünlerin yıllardır yaşadığı Lavrio kampına, Yunan polisi tarafından baskın yapıldı. Baskında 50 Kürt mülteci başka kamplara gönderilmek üzere gözaltına alındı. 

Yunanitan'ın Lavrio kentinde ağırlıkta Kürt mültecilerin yaşadığı kamp, sabah saatlerinde Yunanistan polisi tarafından basıldı. Kapı ve pencereleri kırarak kampa giren polis, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 50'den fazla Kürt mülteciyi kamptan zorla çıkardı ve başka kamplara nakledilmek üzere gözaltına aldı. NATO toplantısı öncesi gerçekleşen bu baskın, Yunan hükümetine bağlı medya tarafından ise, siyasi Kürt mülteciler “terörist” olarak nitelendirilerek, Türkiye'ye bir "jest" gibi servis edildi. 

KÜRTLER PROTESTO EDECEK

Öte yandan Yunanistan İltica ve Göç Bakanlığı'nın Mültecilerin Lavrio'daki mülteci kampını gönüllü olarak boşalttıkları yönündeki açıklamasını yalanlayan Yunanistan Demokratik Kürt Kültür Merkezi bugün bir protesto çağrısında bulundu. Kamptaki mülteciler ve Yunanistan'daki Demokratik Kürt Kültür Merkezi, Yunan polisi ile Yunanistan İltica ve Göç Bakanlığı'nın bu eylemini kınayarak önümüzdeki günlerde ayrıntılı bir açıklama yapacak. Yine bugün saat 17.00’da Akademia Atina önünde Kürtler, Yunanistan polisinin bu tavrını protesto edecek. 

( Kaynak: MA )

Editör: Hamza Özkan