ANKARA- Cumhuriyet tarihi boyunca yaşanan katliamları bastığı rulo kağıdı açarak gösteren HEDEP’li Sırrı Sakık, “Bu Cumhuriyet’in yüzyıllık karanlığı. Yeni bir Cumhuriyeti birlikte inşa edebiliriz. Yepyeni ve birlikte bir beyaz sayfa açabiliriz” dedi.

Meclis Genel Kurulu’nda bazı önerge ve kanun tekliflerine dair görüşmeler devam ediyor. Genel Kurulda söz alan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Agîri Milletvekili Sırrı Sakık, Cumhuriyet tarihi boyunca yaşanan katliamları rulo kağıda basarak dikkat çekti.

TEPKİ GÖSTERDİ

Sakık, kürsüye çıktığı sırada Türkçe ve Kürtçe ile “İyi akşamlar” dedi. Sakık, Kürtçe olarak kullandığı bu ifadenin Meclis tutanaklarına, “Bilinmeyen dil” olarak geçeceğini belirterek, tepki gösterdi. Sakık, “Cumhuriyetin tarihi bu kadar net ve özetidir. Ret, inkar ve imhadır” diye konuştu. Mustafa Kemal’in, “Cumhuriyet Kürtlerin ve Türklerin ortak vatanadır” sözlerini kullandığını ifade eden Sakık, “Kürt milletvekillerine seslenerek, Kürdistan milletvekilleri diyordu. Laz vekillerine seslenirken Lazistan vekilleri diyordu. Cumhuriyet böyle kuruldu” dedi.

MUSTAFA KEMAL’E DİKKAT ÇEKTİ

Demokratik bir cumhuriyetin kapılarının açılması için en başta yüzleşilmesi gerektiğini ifade eden Sakık, “Sayın Erdoğan bir grup toplantısında ne diyor; MHP, CHP’nin yöneticileri gitsinler, Meclis’in gizli oturumlarına, zabıtlarına baksınlar, orada Kürtleri, Kürdistan’ı, Çerkezleri, Lazistan’ı görecekler. Mustafa Kemal bölücü müdür? Mustafa Kemal Kürt vekillerini çağırırken Kürdistan milletvekilleri diyordu’ Evet, doğru söylüyordu. Biz de bunun altına imzamızı atıyoruz. Sonrasında ne oldu peki? 1921 Anayasası o kadar net ki! Bu topraklar Kürtlerin ve Türklerin ortak ana yurdudur diyen Anayasa. Sonrası Lozan. ‘Kürtlerin hakları olmaz ise Lozan olmaz’ deniliyor.  Heyet buraya geliyor. Mustafa Kemal Kürt vekiller ile bir görüşme yapıyor. Dersim mahpusu Hasan Hayri, Bitlis Yusuf Ziya ve bütün Kürt vekillerini davet ediyor. Ulusal giysileri ile Meclis’e geliyor. Bu parlamento ayağa kalkıyor. Bunlar alkışlıyor; işte Kürtlerin Türklerin ‘ortak kader, vatanı budur’ diyor” dedi.

İSYANLAR NİÇİN BAŞLADI?

Kürt vekillerinin daha sonra kürsüye çıktığını ve hararetli konuşmalar yaptığını ardından İsmet Paşa’nın, heyetin Meclis’te olduğu sırada, “Kürtlerin ve Türklerin ortak temsilcisiyiz” şeklinde sözler sarf ettiğini ifade eden Sakık, “Sonrası geçiş dönemi. 1924’ler.. Ret ve inkar o gün bugün yaşanıyor. Yüzyıl ne oldu? Hepinizi o kadar çok övgüler yağdırdınız ki! Biz yüzyıl boyunca acı yaşadık. Ben de yüz başlık altında bu topraklarda ne oldu, yeni nesil bilmiyor. Ama biz acı çekiyoruz. Biz yok sayılıyoruz. Kültürümüz, kimliğimiz yok sayılıyor. Kürtlerde ihanet yok, isyan var. Haksızlık olmuş isyan etmişler. Sözleri tutmamışsınız isyanlar başlamış” diye konuştu.

BİNLERCE İNSAN KATLEDİLDİ

Koçgîri İsyanı’na ve Topal Osman’ın yaptığı katliamlara dikkat çeken Sakık, “Ekibi ile gidip binlerce Kürt ve Alevi’yi katlediyor. Nasturi İsyanları var. Beytüşşebap’ta isyanlar var aynı şekilde…Yusuf Ziya ve Hasan Hayri burada yaptıkları konuşma ve Kürt ulusal elbiselerini giydikleri için biri Elazığ asılıyor. Biri de Bitlis’te. Verdikleri desteğin bedelini canları ile ödüyorlar. Sonra Şeyh Said ve arkadaşları isyan ediyorlar. ‘Bizim haklarımızı vereceksiniz’ diyor. Onlar da Diyarbakır’da isyan ediyorlar ve hiçbirinin mezarı bile yok. Sonra yüzlercesi yaşanıyor” diye kaydetti. Sakık, bu sırada hazırladığı rulo kağıtta yer alan katliamları tek tek değinerek, binlerce insanların katledildiğini paylaştı.

AĞAR’IN SÖZLERİNİ ANIMSATTI

Kurdistan’da yerleşim yerlerinin isimlerinin de değiştirildiğini dile getiren Sakık, “Van’da yapılan katliamın katili Mustafa Muğlalı, ne yazık ki şu anda Muğla’da CHP’nin aldığı belediye başkanlığı aldığı kente ismi hala o sokaklarda o caddelerde duruyor. Bizim için katil her zaman katildir. Sonra Kürt aydınları cezaevlerine atılıyor. Sonrasında Deniz Gezmiş ve yol arkadaşları idam ediliyor. Bu ülkenin geleceği. Ama korkmuyorlar idam kürsünde ‘Yaşasın Kürtlerin ve Türklerin kardeşliği’ diyorlar. Sonrasında Gazi, Maraş, Sivas katliamı oluyor. O kadar çok olay var ki! 12 Eylül darbesi oluyor. Kürt çocukları Diyarbakır zindanında bedenlerini özgürlük ölüme yatırıyor. Mehmet Ağar ne diyor? ‘Bir tuğla çekilse her şey tarumar olur’ diyor” ifadelerini kullandı.

‘YENİ BİR SAYFA AÇABİLİRİZ’

Pek çok katliama ve Roboskî Katliamı’na da değinen Sakık, Erdoğan’ın, “Bu katliam Ankara’nın dehlizlerinde kaybolmayacak’ sözlerini hatırlatarak, “Ama kayboldu” dedi. Sakık, “Bu Cumhuriyetin yüzyıllık karanlığı. Ama yeni bir Cumhuriyet birlikte inşa edebiliriz. Demokratik bir cumhuriyeti birlikte inşa edebiliriz. En önemli sözleşme devletin halkı ile yaptığı sözleşmedir. İşte bir beyaz sayfayı hep birlikte açabiliriz” dedi.

MHP’li Meclis Başkanvekili Celal Aydın ise Mustafa Kemal’e dair ifadelere dikkat çekerek, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulurken, milletimizin birliğine, kardeşliğine kurşun sıkıp, askerlerimizi, polisimizi şehit edenlere ve onların adı PKK iken bir milletvekili, ‘Türk askerini PKK tükürüğü ile boğar deseydi bu mecliste canlı çıkamazdı’ Mustafa Kemal’in devleti kurduğu dönemlerdi” diye konuştu.

SÖZLERİ KESİLDİ

Bunun üzerine tekrar söz alan Sakık, “Benim söylediğim bu dönemlerde PKK yok. Haksızlık var. Mustafa Kemal ile birlikte mücadele eden Hasan Hayri Mustafa Kemal’in okul arkadaşıdır. Bu parlamento bunu bilmelidir” dediği sırada, Meclis başkanı tarafından sözleri kesildi.

Editör: Hamza Özkan