AMED - Ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan, hakkında verilen tahliye kararının ardından cezaevinden çıktı. Özkan, ailesinin desteğiyle ayakta durabildi. 

Diyarbakır 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan 84 yaşındaki ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan, 27 yıllık tutukluluğun ardından hakkında verilen 3 aylık infaz erteleme kararı üzerine tahliye edildi. Özkan, cezaevi önünde bekleyen yakınları tarafından zılgıtlar ve alkışlarla karşılandı. Özkan, yaşı ve hastalıları nedeniyle yakınlarının desteğiyle ayakta durabildi. Özkan, cezaevinden çıktıktan sonra ailesi tarafından eve götürüldü. 

NE OLMUŞTU?

İnsan Hakları Derneği'nin (İHD) hasta tutuklular listesinde yer alan Özkan, Amed’in Licê (Lice) ilçesinde 22 Ekim 1993’te Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın ölümünden sorumlu tutularak, 1996’da Mersin’de gözaltına alındıktan sonra 2 tanığın beyanları doğrultusunda tutuklandı. Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde (DGM) “Devletin birliği ve bütünlüğü bozmak” iddiasıyla yargılanan Özkan, müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 2 tanık, daha sonra işkence altında ifade verdiklerini dile getirdi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), “adil yargılanma” yönünde ihlal kararı verdi. AİHM kararı üzerine Özkan'ın hakkında açılan davanın yeniden görülmesine karar verildi. Özkan'ın davası 2014’ten bu yana devam ediyor. 

BİRÇOK HASTALIĞA YAKALANDI

Özkan, cezaevinde kaldığı süreçte birçok hastalığa yakalandı. Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 6 Nisan 2015 tarihinde de Özkan'a dair bir rapor hazırlayarak, vücut fonksiyonunda yüzde 87 kayıp olduğunu belirtti. Hastanenin "cezaevinde kalamaz" raporuna rağmen Özkan, ATK'nin “cezaevinde kalabilir” yönünde hazırladığı raporlar nedeniyle tahliye edilmiyordu. 

Özkan, fenalaşması üzerine 13 Temmuz'da bir kez daha Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi'nde yoğun bakım ünitesine kaldırıldı. Kelepçeli bir şekilde tedaviye götürülen Özkan, yoğun bakıma alındı. Dün yoğun bakım servisinden çıkarılarak, normal servise alınan Özkan, daha sonra yeniden cezaevine götürülürken cezası 3 ay ertelenerek, tahliye edilmesine karar verildi. 

Özkan’ın avukatı, Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından verilen “ yaşamı tehlikede” raporunun ardından ATK’den de “cezaevinde kalamaz” yönünden karar verildiğini aktardı. Avukatı, karar üzerine Diyarbakır İnfaz Savcılığı’nın Özkan hakkında infazının 3 ay ertelenmesi kararı verildiğini aktardı. 

Editör: Hamza Özkan