AMED - Amed’ten “Özgürlük Yürüyüşü”ne katılan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan, “Herkes demokratik hakkını kullanmalı. Çözüm için İmralı’nın kapıları açılmalı” dedi.

Özel, Erdoğan'ın 'hazmedemedi' sözlerine yanıt verdi Özel, Erdoğan'ın 'hazmedemedi' sözlerine yanıt verdi

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde ağır tecrit koşullarında tutulan ve 32 aydır haber alınamayan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için dün Gemlik’e başlatılan yürüyüş devam ediyor. Kurdistan’ın birçok kentinden polisin tüm engellerini aşa aşa Gemlik’e yürüyenlerden biri de Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan. 

ENGELLEMELERE TEPKİ

Yürüyüşün önemine dair konuşan Mehmet Öcalan, İmralı’dan haber alamama durumunun 33’üncü ayına yaklaştığını söyledi. Öcalan, “Türkiye’de hukuk, insan hakları yok. Eş genel başkanlarla geldik, bizleri ablukaya aldılar. Bu büyük bir zulüm. Tüm insanların bu gerçeği bilmesi gerekiyor. Bu politikalarla Kürtlerin ve Türklerin kurtuluşu olmaz” sözleriyle engellemelere tepki gösterdi. 

‘DEMOKRATİK HAKKIMIZI KULLANIYORUZ’

İfade özgürlüğüne dikkat çeken Öcalan, şunları söyledi: “İnsanlar özgürce kendilerini ifade edebilmelidir. Biz, bu ülkeyi parçalamıyoruz. Yasal, demokratik hakkımızı kullanıyoruz. Bunu da ne yaparlarsa yapsınlar gerçekleştiririz. Bedel gerekirse o bedeli de veriyoruz. Abdullah Öcalan’dan 32 aydır ne ailesi ne avukatları bir haber alamıyor.” 

İMRALI KAPISI AÇILMALIDIR’

Yapılan yürüyüşün demokratik tepki ve yasal bir hak olduğunun altını çizen Öcalan, “Herkes bu hakkını kullanmalıdır. Herkes İmralı Adası’na yürümek için elinden geleni yapmalıdır. Herkese çağrımızdır; Abdullah Öcalan’ın mücadelesi olmasaydı burada Kürtçe röportaj veremezdik. Başkan sağ mı değil mi bilmiyoruz. Bu asla kabul edilemez. Kimin elinden ne gelirse demokratik hakkını kullansın ve İmralı kapısı açılmalıdır” çağrısında bulundu. 

‘DEMOKRATİK EYLEMLER SÜRDÜRÜLMELİ’

Birçok yurtsever ve demokrat insanın engellere rağmen yürüyüşte ısrar ettiğini dile getiren Öcalan, demokratik tepkileri sürdürme çağrısı yaptı. Öcalan, “Bu yasal demokratik haktır. İnsanlar bu hakkını uygulamaya koymalıdır. Eğer İmralı kapısı kırılırsa Kürt -Türk sorununun çözümünde barış olur” dedi.  

MA / Müjdat Can 

Kaynak: http://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/224552