MERSİN- Mersin Kadın Platformu, iktidarın düşmanca politikalarına karşı tüm kadınları 25 Kasım’da mücadeleyi büyütmeye çağırdı. 

Mersin Kadın Platformu (MKP), 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü kapsamında yapacakları etkinliği yaptığı basın açıklamasıyla duyurdu. Özgür Çocuk Parkı’nda yapılan açıklamada kadınlar “Kadın cinayetleri politiktir” , “25 Kasım’da meydanlardayız” dövizleri taşıdı. Kitle sık sık “Jin jiyan azadi”, “ Kadınlar birlikte güçlü” sloganları attı. 

MKP  adına açıklamayı okuyan Derya Narlı, iki gün önce yaşanan Taksim patlamasıyla  Zafer Partisi yöneticileri tarafından Jiyan Tosun ve Eren Keskin’in hedef gösterilmesini hatırlatarak, hedef göstermeye çalışanların hesap vereceğini belirtti. Ekonomik krizin etkisiyle kadınların yoksullukla baş başa bırakıldığını belirten Narlı, sansür yasasıyla onlarca gazetecinin tehdit edilip hukuksuzca tutuklandığını kaydetti. 

‘BÜYÜYEN MÜCADELEYLE 25 KASIM’A’

Kadın mücadelesinin İran’da baskıcı, gerici molla rejimine isyan eden kadınların yaktığı ateşe uzanarak sınırları aştığını ifade eden Narlı devamında şunları ekledi: “Kentte bu ateşin kıvılcımlarını omuz omuza olduğumuz İranlı kadınlarla birlikte sokaklara taşırdık. Şimdi de büyüyen bu mücadeleyi 25 Kasım’da sokaklarda göstermenin zamanıdır. Katledilen kadınların, LGBTİ+ların, geleceği ellerinden alınan çocukların, cemaat kurslarına mahkum bırakılan her bir çocuğun, tutuklanan her bir gazetecinin, emeği ile var olan her bir kadının, açlıkla tehdit edilen, mobbingle baş eden her birimizin hesabını hayatlarımızı şiddetle ve faşizmle sarmalamaya çalışanlardan hesap sormanın zamanıdır.” 

25 KASIM’DA KUSHİMOTO SOKAĞI’NA ÇAĞRI

Narlı, iktidarın düşmanca politikaları, eşitsizlik, dinselleştirme ve savaş politikalarıyla ataerkiye karşı mücadeleyi büyüttükleri belirterek, “Haklarımız, hayatlarımız için bütün kadınları 25 Kasım Cuma Akşamı saat 18.30'da Kushimoto Sokağı’na çağırıyoruz” dedi. 

( Kaynak: MA )

Editör: Haber Merkezi