MERSİN - Mersin’de halk toplantılarını tamamladıklarını belirten HDP İl Eşbaşkanı Hoşyar Sarıyıldız, ortak karar mekanizmalarıyla yerel yönetimlere hazırlanacaklarını söyledi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) yeniden yapılanma çalışmaları kapsamında düzenlediği halk toplantılarını Çukurova'da tamamladı. 14 Temmuz'da Mersin'de başlayan toplantılar, ilçe ve mahallelerde yoğun katılımla gerçekleşirken, toplantılarda kadın ve gençlerin ilgisi dikkat çekti. Halkın söz aldığı toplantılarda seçim sürecinin değerlendirilmesi, yerel seçimlere hazırlık, kent özelinde sorunların tespitleri, çözüm önerileri ve örgütlülüğün nasıl büyütüleceğine dair konular tartışıldı. HDP Mersin İl Eşbaşkanı Hoşyar Sarıyıldız, yapılan halk toplantılarına dair değerlendirdi. 

‘EKSİKLİKLERİMİZİ GÖRDÜK’

Milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra yaşanan eksikliklere dair mahalle komisyonlarından genel merkeze bir bütün halinde bu eksiklikleri gidermek için iç değerlendirmeye ihtiyaç duyulduğunu belirten Sarıyıldız, seçimlerde hedeflerinin çok gerisinde kaldıklarını söyledi. Ortaya çıkan sonuçları tahlil etmek için toplantılar yapıldığını kaydeden Sarıyıldız, “Önce genel merkez, parti temsilcileriyle toplantılar yaptı, bunu daha sonra halk toplantılarıyla bir olgunluğa ulaştırdık. Kendi eksiklerimizi gördük ve bu eksikliklerimizi gidermenin yol ve yöntemlerini tartıştık. Halkımızın farklı bir pencereden yaptığı eleştiriler çok zengin ve yapıcı olduğunu söylemek mümkün. Demokratik Modernite ve 3'üncü yol fikriyatını yaşamsallaştırmada eksik noktalarımız oldu" diye anlattı. 

'MERSİN'DE GÜÇLÜ TOPLANTILAR YAPTIK'

Mersin’deki toplantılarda konuşulan konulara değinen Sarıyıldız, "Çukurova'da yaşayan halkımız çoğu emekçi ve genelde tarım işçiliği yapan kesim. Halka dönük toplantılarda asıl sorunlardan birinin siyasi iktidarın yaratmış olduğu ekonomik krize dair çözüm önerileri ve buna dönük geliştirilmesi gerekenler tartışıldı. Mahalle komisyonlarından genel merkeze kadar güçlendirilmesi ve merkezle yerel arasındaki ilişki ağının daha güçlenmesine ihtiyaç duyulduğu, toplantıda tartışılan konulardan biriydi. Halkın karar alma sürecine dahil edilmesi gerektiği üzerinde duruldu. Mersin özelinde çok güçlü toplantılar gerçekleşti, hemen hemen her ilçe ve mahallede toplantılar yapıldı. Her gün farklı mahallerde 3 toplantı yapıldı, bu anlamda güzel doyurucu toplantılar yaşadık. Halkın bu mesajından sonra önümüzdeki süreci, yaşanan bu eksikliklerin giderilmesi için özeleştiri sürecine dönüştürmemiz gerektiğini düşünüyorum. Partimiz, bu konuda gerekli hassasiyeti gösterip gerekli olan özeleştiriyi vererek bundan sonraki süreçte pratiğe dönüştürme çalışmaları yürütecek" dedi. 

'AKDENİZ VE TOROSLAR BELEDİYESİ'

Toplantılarda halkın yerel seçimlerde Akdeniz ve Toroslar Belediyesi’nin kaybedilmemesi için gerekli çalışmaların üzerinde durulması gerektiğini belirten Sarıyıldız, şunları söyledi: “Önümüzdeki yerel seçimlerde milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yaşanan eksiklilerin bir daha yaşanmayacağı seçimler olması gerektiği tartışıldı. Akdeniz'in kaybedilmemesi talebi halkta yoğun bir şekilde hissediliyor. Belediyeyi kazanmamız noktasında öneriler üzerinde tartışıldı, bizler de bu doğrultuda gerekli eksiklikleri göz önüne alarak yöntemlerimizi güçlendirerek halka dönük plan ve programları ortaya koyacak bir süreç içerisindeyiz, buna dönük hazırlıklarımız var." 

'PARTİ VE HALK BİR BÜTÜNDÜR'

Toplantılar sonucunda süreci çalıştay ve konferanslarla tamamlayacaklarını ifade eden Sarıyıldız, "Partimiz salt bir siyasi parti ötesinde gücünü halktan alan ve halkla birlikte toplumu örgütleyen bir mücadele geleneğinden geliyor. Bu anlamda partimizin asıl amacı toplumu siyasallaştırma, siyasal olanı da topluma entegre etmektir. Bir sistem partisinden öte sahaları ve sokakları örgütlediğimiz bir mücadele geleneğidir. Bir bütün bu toplantılardan sonra tedavi süreci başlayacak. Gerek örgütsel toplantılarda gerekse de halk toplantılarında eksiklerimizi tespit ve tahlil ettik. Bu sorunları çözmek için çalışacağız, mahalle komisyonlarından il merkezine kadar. Halk karar alma sürecine dahil olursa partimiz daha çok sahiplenecektir. Partimiz örgütlü ve ideolojik anlamda donanımlı bir kitleye sahip. Diğer sistem partilerinin baktığı gibi bir seçmenden öte değil bir bütün halinde partisine ve mücadelesine sahip çıkan bir noktada yer alıyor. Biz bu farkımızı karar alma sürecinde halka danışarak güçlü bir süreç geçireceğimizi, 2015 ruhunu tekrar ortaya çıkaracağımıza inanıyoruz. Parti halk, halk parti eşitliğidir. Bu anlamda halkımız kendini partinin bir parçası olarak gördüğü süreçte başarı kaçınılmazdır" diye konuştu.

Editör: Hamza Özkan