MERSİN – Yerel yönetimlere dair kadınlarla buluşan DEM Parti Kadın Meclisi ve HDK Kadın Meclisi, yerel demokrasinin kadın iradesi olmadan ele alınamayacağını belirterek, görüş ve önerileri dinledi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kadın Meclisi, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) ortaklığında, yerel yönetimlere dair kadınların görüş ve önerilerini almak amacıyla Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Mersin Şube binasında kadınlar ile bir araya geldi. Mersin’de bulunan Barış Anneleri Meclisi başta olmak üzere pek çok kadın örgütünün ve çevre örgütlerini katıldığı toplantı, basına kapalı gerçekleştirildi. Toplantıda, kadınların yerellerde yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri, güvenlik sorunları, ev içi kadın emeği ve kadın yoksulluğu, kadın temsiliyetinin önemi ve kadın mücadelesine dair görüş ve öneriler sunuldu.

‘SEÇİM BEYANNAMEMİZİ KADINLARLA HAZIRLIYORUZ’

DEM Parti Kadın Meclisi Sözcüsü Halide Türkoğlu, açış konuşmasını gerçekleştirdi. Kadınlara yönelik sorunların ve çözümlerin kadınlarla birlikte konuşulmasının bir gelenek haline getirildiğini kaydeden Türkoğlu, “Bizler seçim beyannamemizi kadınlar ile birlikte hazırlıyoruz. Buradaki arkadaşlarımız kadınların yaşamına dokunan yerlerde çalışma yapıyorlar. Biz beyannamemizi bir vaat olarak görmüyoruz. Biz kadınlar nasıl bir kentte yaşamak istiyoruz, kentteki sorunlar neler, belediyeler bunları nasıl çözebiliriz perspektifle yaklaşıyoruz. Partiler sorunlara çözüm politikaları üretirken yerelden başlamalı. Seçim beyannameleri sorunlara dair bir belgeyse, o belgenin de sorunun muhataplarına dokunarak hazırlanması lazım” dedi.

‘YEREL DEMOKRASİYİ KADIN İRADESİ OLMADAN ELE ALMIYORUZ’

DEM Parti 16 büyükşehir, 40 il ve 3 ilçe adayını açıkladı DEM Parti 16 büyükşehir, 40 il ve 3 ilçe adayını açıkladı

Kürt kadın hareketinin erkek iradesine ve ataerkil sisteme karşı uzun yıllardır müdahalelerde bulunduğunu vurgulayan Türkoğlu, iktidarın buna karşı kayyım sistemini geliştirdiğine dikkat çekti. Kadınların sorunlarının mahallelerde, iş yerlerinde, evlerde kadınlara temas ederek çözülebileceğini belirten Türkoğlu, şunları kaydetti: “Yerel demokrasiyi kadın iradesi olmadan ele alamıyoruz. Bizim nihai hedefimiz sadece Kürdistan’a kadın belediyecilik sistemini getirmek değil aynı zamanda batı illerinde de kentlerin kadın kenti olma ihtimalini değerlendirerek politikalar üretmektir. Bu nedenle seçim beyannamemizi de Türkiye’deki bütün kadın hareketinin bileşenlerinin içerisinde olduğu önerilerle hazırlamak istiyoruz.”

Yapılan konuşmaların ardından toplantı, kadınların yerel yönetimlere dair sorun ve çözüm önerini aktarmasıyla sürdü.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/231773