HABER MERKEZİ- NEW YORK, 5 Temmuz (Reuters) - Meta Platformları (META.O) Çarşamba günü Threads ile Twitter'a doğrudan bir meydan okuma başlattı ve bir dizi saldırıdan sonra rakibinin çok zayıflamış durumundan yararlanmaya çalışırken saatler içinde milyonlarca kullanıcı topladı. sahibi Elon Musk'tan kaotik kararlar.

Yeni platforma hızla katılanlar arasında Kim Kardashian ve Jennifer Lopez gibi ünlülerin yanı sıra Demokratik ABD Temsilcisi Alexandria Ocasio-Cortez gibi önde gelen politikacılar da vardı.

Meta CEO'su Mark Zuckerberg, uygulamadaki ilk gönderisinde bir ateş emojisiyle birlikte "Hadi yapalım. Threads'e hoş geldiniz" yazdı. Uygulamanın yedi saat içinde 10 milyon kayıt kaydettiğini söyledi.

Ayrıca Twitter'da, Örümcek Adam'la karşı karşıya gelen Örümcek Adam'ın iyi bilinen bir memesini - Musk ile ve iki hizmet arasındaki rekabette mizahi bir yumrukta - yayınladı.

Analistler, Threads'in Instagram ile olan bağlarının ona yerleşik bir kullanıcı tabanı ve reklam aracı sağlayabileceğini söylediler. Bu, yeni CEO'sunun zor durumdaki işini canlandırmaya çalıştığı bir zamanda Twitter'dan reklam dolarları çekebilir.

Threads, bağımsız bir uygulama olarak piyasaya sürülürken, kullanıcılar Instagram kimlik bilgilerini kullanarak giriş yapabilir ve aynı hesapları takip edebilir;

Yatırım şirketi AJ Bell'in mali analiz başkanı Danni Hewson, "Yatırımcılar, Meta'nın gerçekten bir 'Twitter Katili'ne sahip olma olasılığı konusunda biraz heyecanlanmadan edemiyorlar" dedi.

Diğerleri, Threads'in lansmanını Twitter'ın daha az toksik bir versiyonunu oluşturmak için bir fırsat olarak gördü.

Ocasio-Cortez, gönderisinde "Bu platformda iyi hisler, güçlü topluluk, mükemmel mizah ve daha az taciz olsun" dedi.

Uygulama, Twitter'a çok benzer şekilde, herhangi bir doğrudan mesaj özelliği içermemesine rağmen, kullanıcıların beğenebileceği, yeniden gönderebileceği ve yanıtlayabileceği kısa metin gönderileri içerir. Bir Meta blog gönderisine göre, gönderiler en fazla 500 karakter uzunluğunda olabilir ve beş dakikaya kadar bağlantılar, fotoğraflar ve videolar içerebilir.

Blog gönderisinde, hem Apple'ın App Store'unda hem de Google'ın Play Store'unda 100'den fazla ülkede mevcut olduğu belirtildi.

Meta hisse senedi, lansmandan önce Çarşamba günü rakip teknoloji firmalarının kazançlarını geride bırakarak %3 oranında kapandı.

TWİTTER GERİ AYAKTA

Threads'in gelişi, Zuckerberg ve Musk'ın aylarca karşılıklı konuşmalarından, hatta Las Vegas'ta gerçek hayattaki bir karma dövüş sanatları kafes maçında birbirleriyle dövüşmekle tehdit etmelerinden sonra gelir.

Meta, Twitter'ın kesinlikle savunmada olduğu bir zamanda nişan alıyor.

Musk, geçen Ekim ayında Twitter'ı 44 milyar dolara satın aldı, ancak o zamandan beri hem kullanıcıları hem de reklamverenleri yabancılaştıran derin personel kesintileri ve içerik yönetimi tartışmaları arasında Twitter'ın değeri düştü. En son hamlesi, kullanıcıların günde okuyabileceği tweet sayısını sınırlamayı içeriyordu.

Zuckerberg, halka açık büyük sosyal medya forumlarının getirdiği zorluklara dikkat çekti. "Bence üzerinde 1 milyardan fazla kişinin olduğu bir halka açık konuşma uygulaması olmalı. Twitter bunu yapma fırsatı buldu ama başaramadı. Umarım başaracağız" diye yazdı.

Instagram ile entegrasyon, gizlilikle ilgili hususlara yönelik birkaç selam içeriyordu. Konulara kaydolan Instagram kullanıcılarının Instagram profillerine otomatik olarak bir rozet yapıştırılır, ancak bunu gizlemeyi seçebilirler. Ayrıca her uygulama için farklı gizlilik ayarları seçme seçenekleri sunulur.

Billboard, HBO, NPR ve Netflix gibi markaların lansmanından birkaç dakika sonra hesapları oluşturuldu. Bir Reuters incelemesine göre, uygulama herhangi bir reklam göstermiyor gibi görünüyordu.

Influential pazarlama şirketi Influential'ın CEO'su Ryan Detert, Meta'nın Threads oluşturmak için sosyal medya fenomenlerini yeni uygulamaya çekmelerini ve onları günde en az iki kez gönderi paylaşmaya teşvik etme teklifinde bulunduğunu söyledi.

Uygulama ayrıca, diğer sözde Twitter rakiplerinin hizmetin tökezlemelerinden yararlanmadaki başarısızlığından da yararlanıyor. Mastodon, Post, Truth Social ve T2 gibi gelişmekte olan bazı rakipler Twitter kullanıcılarını cezbetmeye çalışsa da, şimdiye kadar hepsi nispeten küçük kaldı.

Twitter'ın kurucu ortağı Jack Dorsey tarafından desteklenen yeni bir hizmet olan Bluesky, yalnızca davetli beta sürümünü Şubat ayında başlattı ve başlangıçta kullanıcıların erişim kodlarını almak için yaygara koparmasına neden oldu. Web sitesi, Nisan ayı itibariyle 50.000 kullanıcısı olduğunu söyledi. Dorsey ayrıca Nostr adlı başka bir platformu da destekledi.

Bununla birlikte Meta, geçmişte bağımsız taklit uygulamaları başlatırken birden fazla başarısızlık yaşadı, en önemlisi Lasso uygulaması kısa video rakibi TikTok ile rekabet etmeyi amaçlıyordu.

Şirket daha sonra kısa bir video aracı olan Reels'i doğrudan Instagram'a dahil etti ve daha yakın bir zamanda deneysel uygulamalar tasarlamakla görevli birimini kapattı.

Zuckerberg, Threads kullanıma sunulduktan yaklaşık bir saat sonra Twitter'ın kapanacağını tahmin eden bir kullanıcıya yanıt vererek sabırlı olun uyarısında bulundu. "Burada sadece ilk turun açılış anlarındayız" dedi.

Katie Paul'ün bildirdiği; Sheila Dang, Jamie Freed, Josh Ye, Brenda Goh, Chavi Mehta ve Bansari Kamdar'ın ek raporları; Kurgu: David Gregorio, Christopher Cushing ve Edwina Gibbs

Editör: Hamza Özkan