MERSİN ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ- Madımak Katliamı’nın yıldönümünde değerlendirmede bulunan Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan, “Madımakta 30 yıl önce yakılan gerici ateş hala yanıyor. Değil 30 yıl, 30 asır da geçse Madımak’ta yitirdiğimiz canlarımızın unutulmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Sivas’ta aydın, yazar ve sanatçıların yakıldığı Madımak Katliamı’nın 30. Yıldönümünde Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan, Madımak’ta yakılan gerici ateşin hala yanmaya devam ettiğini belirtti. Bozan, katliamı organize eden güçlerin açığa çıkarılması ve Madımak Oteli’nın ‘Utanç Müzesi’ olması için, gericiliğe karşı tüm kesimlerin tek vücut halinde ses yükseltmesi gerektiğini vurguladı.

“KATİLLER HEP KORUNDU”

Madımak Katliamı’nın, ülkenin ilericilerine karşı gerici güruhun harekete geçtiği ve aydın, yazar, sanatçıların yakıldığı utancın adı olduğunu vurgulayan Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan, “Madımakta 30 yıl önce yakılan gerici ateşin üzerinden değil 30 yıl, 30 asır da geçse yitirdiğimiz canlarımızın unutulmasına izin vermeyeceğiz” dedi. 30 yıl boyunca katillerin ve arkasındaki güçlerin korunduğunun altını çizen Bozan, insanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımının olmayacağını hatırlattı. Milletvekili Bozan, Sivas Katliamı’nı unutturmayacaklarını ve katliamda dahili olan herkesin yargılanacağı, gerçeklerle yüzleşileceği günler için mücadele etmeye devam edeceklerini aktardı.

“KARANLIKLARI YOK EDENE KADAR MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK”

Madımak’ta yakılan gerici ateşin Suruç’ta, Diyarbakır’da ve Ankara Gar’ında yanmaya devam ettiğini, bugünkü iktidarın gerici politikalarıyla da yanmaya devam eden ateşe benzin döküldüğünü ifade eden Milletvekili Bozan, “Vicdanlı tüm kesimler birleşerek, bu gerici ateşe hep birlikte aydınlık sular dökmeliyiz. Çare biziz. Demokrasiden, insan haklarından, vicdandan yana bizlerin birlikteliğidir. Bu ülkede aydınlıkla karanlıkları yok edene dek mücadelemiz bitmeyecek” diye belirtti.

“ZULME HEP KARŞI KOYDUK”

Muhlis Akarsu’nun ve Hasret Gültekin’in türküleri, Behçet Aysan’ın şiirleri,  Nesimi Çimen’in deyişlerinin bugün bile aynı canlılığıyla yaşatıldığı ve her daim de yaşatılacağını vurgulayan Bozan, “’Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan’ şiarıyla adaletsizliğe, karanlığa, baskıya, haksızlığa ve zulme hep karşı koyduk. Her zaman var gücümüzle adil ve eşit bir yaşam için mücadele edecek, ülkeyi barışın, özgürlüğün ve demokrasinin ülkesi haline getireceğiz” diye konuştu.

Editör: Hamza Özkan