AMED - MKGP ve DFG, JIN TV aracına yönelik gerçekleştirilen saldırıyı kınayarak, uluslararası insan hakları örgütleri ve basın örgütlerine çağrıda bulundu. 

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) ve Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’nin Qamişlo-Amûdê yolu üzerinde JIN TV aracına yönelik saldırıda bir gazetecinin yaşamını yitirmesi ve bir gazetecinin yaralanmasına dair yazılı açıklama yaptı.

Kürt gazeteciler ve özgür basın çalışanlarının hakikati duyurmak için çokça bedel verdiğini ve hala vermeye devam ettiğinin altı çizilen açıklamada, JIN TV çalışanlarına yönelik saldırının şiddetle kınandığı vurgulandı. Gazetecilik mesleğinin yaşamın her alanında önemli olduğu kaydedilen açıklamada, “ Kendi içerisinde büyük bir mücadele saklıyor. Bir halkın kimliğinin tanınmamasına ve gördüğü zulümlere karşı da bir mücadele alanıdır. Bundan dolayı gazetecilik mesleği her dönemde baskı ve saldırılara maruz kalmaktadır. Bu baskı ve saldırılar özellikle kadın gazetecilere yönelik sistematik olarak gerçekleştiriliyor. Birçok kez savaş bölgelerinde çalışan gazetecilere yönelik saldırılar gerçekleştiriliyor ve gazeteciler katlediliyor” denildi. 

ULUSLARARASI KAMUOYUNA ÇAĞRI

Son olarak 23 Ağustos’ta Silahlı İnsansız Hava Aracı’yla (SİHA) Kuzey ve Doğu Suriye’de gazetecilerin araçlarına saldırı yapıldığı belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Bu saldırıda bir kadın gazeteci Delîla Egît yaralanırken, JIN TV çalışanı Necimedîn Feysel Hec Sînan yaşamını yitirdi. Bundan önce de gazetecilik yaptıkları sırada Seed Ehemed, Mihemed Reşo, Welat, Îsam Ebdullah, Türkiye’nin saldırılarında yaşamını yitirdi. Dünyanın gözü önünde Türk devleti saldırıyla uluslararası sözleşmeleri ve insan haklarını ihlal ediyor. Bu yüzden insan hakları örgütleri ve gazeteci meslek örgütlerinin saldırılara sağır ve dilsiz kalmaması gerekiyor. Bu saldırılara karşı güçlü bir cevap verilmeli.  

ÖZGÜR BASIN ÇALIŞANLARI ÖLÜMSÜZDÜR

Şunu da bilsinler ki; operasyonlarla, katliamlarla, baskılarla, saldırılar ve işkencelerle hiçbir zaman özgür basının başını eğdiremeyecekler. Hakikatin izini sürenler, gerçeklerin ve hakikatin peşini bırakmayacak. Bir kez daha gazetecilere yönelik saldırıları kınıyoruz. Bu insanlığa karşı saldırıların durdurulması çağrısında bulunuyoruz. Başta JIN TV ailesine ve kadın gazetecilere geçmiş olsun diyoruz. Özgür basın çalışanları ölümsüzdür.” 

Editör: Hamza Özkan