DERSİM - Munzur Festivali’nde Aram Tigran anıldı, “Dêrsim faşizme mezar olacak” sloganlarıyla son buldu. 

Dêrsim’de “Madencilik Yağmasına Karşı Doğayı ve Yaşamı Savunuyoruz” şiarıyla düzenlenen 21’inci Kültür ve Doğa Festivali Seyit Rıza Meydanı’nda yapılan konserle son buldu.

ARAM TİGRAN UNUTULMADI

İlk olarak sahnede yer alan sanatçı Hasan Ali, Serêkaniye’de DAİŞ’e karşı mücadele ederken yaşamını yitiren Gımgım’lı bir savaşçı için yazdığı şarkıyı seslendirdi. Yine Hasan Ali, Sanatçı Aram Tigran’ı ölüm yıldönümünde anarak onun anısına “Ay dilbere” stranını seslendirdi. Şarkıya çok sayıda kişi eşlik etti.

Ardından sahne alan Grup Munzur ise Grup Yorum ve İsyan Ateşi’nin yasaklanmasına tepki gösterdi. Grup Munzur söylediği direniş şarkılarıyla halkı coşturdu. Müziğe eşlik eden binler, “Dêrsim faşizme mezar olacak” sloganları attı.

‘HALKLAR ARASINDA SEVGİ KÖPRÜSÜ’

Yılmaz Çelik’in konseri sonrasında Apolas Lermi sahne aldı. Lermi, söylediği şarkılarla izleyicileri coşkulu anlar yaşattı. Lermi, sonrasında Mikail Aslan’ı da sahneye davet ederek, birlikte Kırmancki seslendirdiler. Şarkı öncesinde konuşan Aslan, “Halklar arasında sevgi köprüleri kuranlar tarihte yerini alacaklardır, halklar arasında düşmanlık yapanlar tarihte kaybolacaklardır” dedi.

Ardından sahne alan Pervin Chakar Arıx da  şarkılarını seslendirdi. Konser ve festival tertip komitesi konuşmasının ardından Zeynep Bakşi şarkılarıyla son buldu.

Editör: Hamza Özkan