MERSİN- LGBTİ+ bireylere yönelik nefret söylemleri ve suçlarının devlet tarafından teşvik edildiğini belirten İHD Mersin Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu, ötekileştirici ve ayrımcılık içeren açıklamalara karşı mücadele edeceklerini söyledi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu, son dönemde LGBTİ+ bireylere yönelik nefret söylemleri ve suçlarına ilişkin dernek binalarında basın açıklaması düzenledi. Açıklamayı İHD Mersin Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon Sözcüsü İlhan Kılıç okudu. Son günlerde RTÜK kararıyla televizyonlarda LGBTİ+’lara yönelik nefret suçu örgütleyen kamu spotu hazırlandığını ifade eden Kılıç, yine 17 Eylül’de Saraçhane Parkı’nda LGBTİ+’lara yönelik miting olacağını hatırlattı.

‘KOLLUK CESARETLENDİRİYOR’

Cinsiyet kimliklerine yada cinsel yönelimlere yönelik yapılan eylemlerin protesto değil nefret suçu olduğunu aktaran Kılıç, “Nefret saldırılarının en yoğun yaşandığı Türkiye’de bu nefret mitinginin devlet tarafından alenen desteklenmesi, toplumsal hoşgörüye bir saldırı niteliği taşımaktadır. Bu tür ithamlar nefreti körüklemeye, şiddeti arttırıp olağanlaştırmaya zemin hazırlar. Söz konusu kamu spotunu ve odak haline getirilen LGBTİ+ nefretini protesto etmek için RTÜK önünde yürüyüş düzenleyen LGBTİ+lar ve hak savunucuları polis işkencesiyle gözaltına alındı. Bu gözaltılar ve işkence bize bir kez daha gösterdi ki, devlet eliyle desteklenen bu nefret, zaten orantısız güç kullanan kolluk kuvvetlerini tekrardan cesaretlendirmiştir” dedi.

‘CAN GÜVENLİĞİ TEHLİKEDE’

LGBTİ+ların can güvenliğinin tehlikede olduğunu söyleyen Kılıç, Selahattin “Devlet tüm vatandaşların can güvenliğinden sorumludur. Bizler İHD olarak gerek devlet dilinin bu denli ötekileştirici ve ayrımcılık içeren açıklamalarını ve uygulamalarını gerekse mitingde dile getirilecek olan nefret içerikli söylemleri protesto ediyoruz. LGBTİ+ yurttaşlara karşı yürütülen ayrımcılık ve nefrete sonuna kadar karşı çıkacağız" diye konuştu.

Editör: Hamza Özkan