HABER MERKEZİ - Kayyıma karşı belediyeler önünde 3’üncü gününde süren nöbet eylemleri birçok kentte de başlatıldı. Eylemlerde, “Belediyeler bizimdir gaspa izin vermeyeceğiz” denildi.  

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Parti’nin (DEM Parti) Colemêrg Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’ın gözaltına alındıktan sonra tutuklanması ve yerine kayyım atanmasına karşı belediyeler önünde başlatılan nöbet eylemi 3’üncü gününde sürüyor. Birçok kentte de demokratik kitle örgütleri, siyasi partiler ve meslek odalarının katılımıyla nöbet eylemleri başlatıldı. 

ÊLIH

Êlih Belediyesi önündeki eyleme DEM Parti ve DBP il, ilçe yöneticilerinin yanı sıra sivil toplum örgütü temsilcileri de katıldı. Eylemde sık sık  “Baskılar bizi yıldıramaz”, "Kayyımlar gidecek, halklar gelecek” sloganları atıldı. 

Belediye önünde eylemini sürdüren kitle direniş şarkılarıyla bekleyişini sürdürüyor. 

SÊRT 

Sêrt Belediyesi önünde 3’üncü gününde devam eden nöbete siyasi parti temsilcileri ve kent vekili Sabahat Erdoğan Sarıtaş’ın yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Nöbette, “Belediyeler bizimdir. Gaspa izin vermeyeceğiz” ve “Halk iradesi gasp edilemez. Kayyıma hayır” pankartları açıldı. 

Eylem öncesi Gap Mahallesi’nde bir araya gelen kitle, esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Halka kayyım politikasını anlatan Sarıtaş, herkesi belediye önünde gerçekleştirdikleri eyleme davet etti. Sonrasında Helvacılar Çarşısı’ndaki esnaflar ziyaret edildi. Kitle, “Her der Colemêrg, her der berxwedan” ve “Gün gelecek, devran dönecek, kayyım halka hesap verecek” sloganları ve alkışlarla belediyeye geçti. 

Misirc (Kurtalan) ve Hawêl’e (Baykan) bağlı Ziyaret Belediyelerinde de nöbet eylemi alkış, zılgıt ve sloganlarla sürdürüldü. Belediye binalarına,  “Belediyeler bizimdir gaspa izin vermeyeceğiz” pankartları asıldı.

ADANA

DEM Parti Adana İl Örgütü öncülüğünde Adana’daki siyasi parti ve sivil toplum örgütleri İnönü Parkı'nda halk iradesinin gasp edilmesine karşı "Kayyıma karşı nöbetteyiz" şiarıyla nöbet eylemi başlattı. Nöbet öncesi polis, İnönü Parkı'nı bariyerlerle kapatırken, DEM Parti Adana İl Örgütü binasını ise ablukaya aldı. Valiliğin, eylem ve etkinlik yasağının olmamasına rağmen polis, "kamu güvenliğini" gerekçe gösterip, DEM Partililerin kentte eylem ve etkinlik yapmasını "keyfi" olarak engellemeye çalıştı. Polisin tüm engellemelerine rağmen kitle İnönü Parkı'nda bir araya gelerek, nöbet eylemini gerçekleştirdi. Polisin ablukasında yapılan nöbet sırasında polisin "dağılın müdahale ederiz" şeklindeki tüm uyarılarına rağmen kitle oturma eylemine geçip, nöbetini gerçekleştirdi. 

Eylem sırasında konuşan DEM Parti Adana İl Eşbaşkanı Seyfettin Aydemir, halkın iradesinin gasp edilmesine karşı nöbet başlattıklarını belirtip, her gün saat 17.30'da İnönü Parkı'nda olacaklarını söyledi. 

İZMİR

Özgür Kadın Hareketi (TJA), DEM Parti, Emek Partisi (EMEP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emekçi Hareket Partisi (EHP) ile Sosyalist Meclisler Platformu (SMF), Eski Sümerbank önünde, oturma eylemiyle gerçekleştirdi. DEM Parti İzmir Milletvekili İbrahim Akın'ın yanı sıra çok sayıda kurum eyleme katıldı. Eylemde, “Kayyum darbedir. Belediyeler bizimdir. Gasp edemezsiniz. Kayyuma karşı nöbetteyiz” pankartları açıldı. Çevredeki yurttaşlar da alkışlarla eyleme destek verdi. 

Oturma eylemi “Biji berxwedana gelê Kurd” ve “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla son buldu.

Oturma eylemi, yarın aynı saatte devam edecek.

ŞIRNEX

Şirnex’in Cizîr (Cizre), Hezex (İdil), Silopiya (Silopi) belediyelerinin önünde başlatılan nöbet eylemleri 3’üncü gününde devam etti.  

Şirnex’in Hezex belediyesi önünde yapılan nöbet eylemine “Belediyeler bizimdir gaspa izin vermeyeceğiz” pankartı açıldı. Nöbet eylemine DEM Parti Şirnex Milletvekili Newroz Uysal Aslan, DEM Parti ilçe yönetimi de katıldı. Nöbette kadınların çoğunluğu dikkat çekti.  Nöbet eyleminde kadınlar “Kayyımlar bizi yıldıramaz”, “Bijî berxwedana Colemêrgê” sloganları attı. Nöbet eylemi klamlar ve sloganlarla sürüyor. 

DÎLOK

DEM Parti Dîlok il ve ilçe örgütleri, irade gaspına karşı başlattıkları nöbet eylemi sürüyor. Eylem kapsamında kentin merkez Balıklı Parkında yapılan açıklamaya Dîlok Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri ve çok sayıda yurttaş katıldı. "Belediyeler bizimdir gaspa izin vermeyeceğiz" pankartı açılan açıklamada DEM Parti Dîlok İl Eşbakşanı Mehmet Satan, kayyım politikaları geri çekilene kadar demokratik mücadelelerini vereceklerini yineledi. Açıklama "Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek" sloganları ve alkışlarla sona erdi. 

MÊRDÎN 

Mêrdîn’de birçok ilçede yürüyüşler gerçekleştirilirken, Büyükşehir Belediyesi ile Qoser (Kızıltepe), Dêrik, Şemrex (Mazıdağı), Nisêbîn (Nusaybin), Kerboran (Dargeçit) ve Artuklu belediyelerinin önünde sürdürülen nöbet eylemlerinde de kayyım ataması protesto edildi. 

Qoser ilçesinde DEM Parti ilçe binası önünde toplanan kitle açıklama yaparak, yürüyüş gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen yürüyüşe polisler engel olmak isterken, kitle polis barikatını aşarak yürüyüşünü sürdürdü. Siyasi parti temsilcileri ile yurttaşların katıldığı nöbet eylemlerinde halaylar çekilerek, sloganlar atıldı. 

İktidar da şaşkın! AKP'li başkanların İmamoğlu'na oy vermelerine İktidar da şaşkın! AKP'li başkanların İmamoğlu'na oy vermelerine

Tüm ilçelerde yapılan ortak açıklamada Colemerg’e atanan kayyım çekilene kadar mücadele edileceği belirtilerek, “Kayyım işgalini asla kabul etmeyeceğiz” denildi. Açıklamalarda kamuoyunu yanıltmaya çalışan politikalara dikkat çekilerek, “Özel savaş taktiklerine karşı kesin tavır alınmalıdır” çağrısı yapıldı. 

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/244163