VAN ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ- Türkiye'yi etkisi altına alan corona virüs, esnafı kara kara düşündürüyor. Aylardır iş yapamayan esnaf, iflasın eşiğine geldi, borçlar birikti. Yetkilerden ve Odalarda çözüm isteyen esnaflar, borçlarının ertelenmesi, kiralarının alınmaması talebinde bulundu. Özellikle kafe, Gelinlik ve Kuaför işletmecileri,mekanlarının kısmi açık olmasına rağmen işlerinin düştüğünü söylediler. Ötekilerin Gündemi Van'da sokağa indi ve esnafın sorunlarını dinledi.

Şık Perde Dikim Evi işletmecisi olan Gürsel Işık, Ötekilerin Gündemi’ne şu açıklamalarda bulundu.

Perde diken ve satan Gürsel IŞIK, tedbirlerin düğün ve inşaat olumsuz etki ettiğini belirterek, “Bu dönemde düğün ve inşaat yapılmadığı için perde ürün satışlarında düşüş oldu, mağazaya kimse gelmiyor artık. Bizim kazancımız yerinde sayarken giderlerimize zam üstüne zam geliyor. İşler yarı yarıya düştü ama ben kiramı dolarla veriyorum, hala vergimi ödemeye devam ediyorum. Ben zamlı elektrik kullanıyorum. Yetkiler bize destek vererek, teşvik ödeyerek bizim yanımda durmalı” ifadelerine yer verdi.

Lima cafe sektörün sahiplerden Özcan GÜNEŞ, Haziran’dan beri giderlerimiz arttı ve gelirlerimiz düştü. İşçilerimizin ücretleri, sigortaları ve dükkan giderlerini karşılayamıyoruz. 24 yıldır devlet vergi veriyoruz. Hiç olmasa bir yıl devlet esnaflarda vergi almasın ve gereken desteklerini sunmalarını talep ediyoruz” dedi.

 Reyyan Gelinlik ve Kuaför sahibi Musa İTAH, “Kapalı kaldığımız süreçte kiramızı, elektrik ve su faturalarımızı cebimizden ödedik. Pandemiden dolayı işler yüzde 80 oranında düştü. Düğünlerin yasak olması bizim gibi bütün Gelinlik ve Kuaför sahiplerinin işlerini çok etkiledi. İş yerimize aylık kira ödüyoruz. Bunun yanında elektrik ve su faturalarımızı da her ay düzenli ödemek zorundayız. Pandemi öncesi günlük olan kazancımız şu an düştü. Devletten herhangi bir destek almadık” dedi.

Editör: Hamza Özkan