HABER MERKEZİ - DBP, HDP ve Yeşil Sol Parti, katıldığı bir anmada Riha Milletvekilli Ömer Öcalan’a yönelik saldırıyı çok sayıda kentte eş zamanlı protesto etti. Saldrılara dair suç duyurusunda bulunacaklarını açıklayan partililer, "Boyun eğmiyoruz" dedi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Yeşiller ve Sol Gelecek partisi (Yeşil Sol Parti), geçen yıl cezaevinde yaşamını yitiren hasta tutuklu Bazo Yılmaz için düzenlenen anmaya katılan milletvekilleri Ömer Öcalan’a yönelik saldırı ve alıkoyma girişimine dair çok sayıda kentte eş zamanlı basın açıklaması ile tepki gösterdi.

Riha merkez Haliliye ilçesinde bulunan Topçu Meydanı’nda yapılan açıklamaya DBP Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ile Keskin Bayındır, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri İbrahim Akın ile Çiğdem Kılıçgün Uçar, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Yeşil Sol Parti milletvekilleri, DBP, HDP ve Yeşil Sol Riha il-ilçe örgüt temsilcileri, Riha Emek ve Demokrasi Platformu birleşenleri ile çok sayıda yurttaş katıldı. HDP İl binasında bir araya gelen kitle açıklamanın yapıldığı alana sessiz yürüyüş gerçekleştirdi.

Açıklamada konuşan Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, “Ömer Öcalan vekilimize yapılanı şiddetle kınıyoruz” dedi. Son 3 ayda saldırıların arttığına dikkati çeken Akın, "Biz doğaya, insanlığa, bütün canlı yaşama karşı sürdürülen bu savaş politikası karşısında asla teslim olmayacağız ve hep birlikte bütün ezilenlerle Türkiye'nin kaderini değiştireceğiz” ifadelerini kullandı.  

'MÜCADELE DÜN OLDUĞU GİBİ BUGÜN DE DEVAM EDECEK'

Ardından söz alan Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, Öcalan’a dönük saldırının detaylarına değinerek, “Görüntülerde askerlerin hepsi maskeli. Yaptıklarını meşru olarak görüyorlar. Bu IŞİDvari maskelerin anlamını açıklamak zorundalar. Ciddi bir sessizlik var bu saldırı karşısında. Partimiz ve milletvekillerimiz uzun süredir bu baskılarla karşı karşıya. AKP şunu söylüyor; seçildiniz, ama size iş yaptırmayacağız. Açık ifade edelim, Kürt demokratik siyasetinin tarihine baksınlar, yüzyıllık Türkiye Cumhuriyeti sürecinde baş eğmedi, demokratik haklarından vazgeçmedi, hangi yöntemle gelirlerse gelsinler bu mücadele dün olduğu gibi bugün de devam edecek” diye konuştu.

“Peki Bozo Yılmaz kimdi?” diye soran Uçar, devamında şunları söyledi: “Demokratik siyasete inanan, katkı sunmak isteyen bir arkadaşımızdı. 2016’da DTK çalışmalarına katıldığı için tutuklandı. ATK eliyle ölümü imzalandı, hasta tutsak olmasına rağmen cezaevinde yaşamını yitirdi  En doğal hakkımız olan anma hakkımıza kolluk tarafından müdahale edildi. Kürtler ne demokratik siyaset yapabilir ne görüşlerini dile getirebilir diyorlar, izin vermeyeceğiz diyorlar. Biz de açık ifade edelim, AKP seçim sürecinden sonra, iktidarının elinde kalan tek siyaset Kürt düşmanlığıdır. Türkiye'de demokratik değerler demokrasi mücadelesini bütün bedellere rağmen savunan Kürt halkı AKP’ye geçit vermedi. Bundan sonra da vermeyeceğiz.

Sadece bu saldırı mı? Iğdır’da parti binamızın tabelası indirildi. İndiren kişi Ülkü Ocaklarından. Adana’da Antep IŞİD saldırısının yıldönümünde İl Binamıza bir şahıs eliyle yakıcı madde bırakıldı. Polis hiç peşine düşmedi, arkadaşlarımız sokak sokak dolaşarak o faili yakaladı ve polise teslim etti. Arkadaşlarımız olayın takipçisi olma ısrarını sürdürürken polisin cevabı “abartmayın” oldu. Bu sözü Deniz Poyraz katliamında polisin “abiciğim” sözünden biliyoruz. Biz gerçekleri söylemeye devam edeceğiz. Kürtlerin mücadele tarihi boyunca Urfa dahil olmak üzere bütün Kürdistan'da bu gelenek ne jitem artığı ağalara ne de paramileter güçlere geçit vermedi. Bu gelenek yenilmezdik, bu gelenek kazanacak bu gelenek yolunu sürdürecektir. Bunun karşısında duran herkes yenilmeye mahkumdur. Bir giden bin geliriz, biz kalırız AKP ve onun zihniyeti gider.

ÇOK BÜYÜK SUÇ İŞLİYORSUNUZ

90'larda Kürt özgürlük mücadelesinin önemli isimlerinden Orhan Doğan’ın başını eğmek istediler, 4 Kasım darbesiyle de İdris Baluken’e yapmaya çalıştılar, bugün de Kürt halkı mücadelesinin şahsında Ömer Öcalan’a aynı saldırı gerçekleşti. Akbelen’e giden Eş Sözcümüz İbrahim Akın ve milletvekillerimiz Perihan Koca ve Burcugül Çubuk saldırıya uğradı. Yine Mersin’de Perihan Koca saldırıya uğradı. Biz bu konsepti yeni görmüyoruz, Kürt tarihinin mücadelesine tarihine baksınlar, Kürt halkıyla birlikte yükselenh demokrasi mücadelesine bakmak zorundalar. Bugün birçok Yeşil Sol Parti milletvekili ile buradayız, bu işin sorumlusu olarak gördüğümüz İçişleri Bakanına, Urfa Valisine, asker ve polise emir verenlere sesleniyoruz; çok büyük suç işliyorsunuz ve bunun ortağısınız. Meclis Başkanı tek söz söylemedi, kurmadığı her söz, onu bu suça ortak etti, bu suçun ortağıdır.

BİZE ALIŞMAK ZORUNDASINIZ

Bizler demokratik siyasetine inanlar olarak Kobanî Kumpas Davasıyla demokratik siyasetimiz rehin alınmak istendi. Çöktürme davasıylal Kürtlerin olmadığı bir coğrafya inşa edilmek istendi. Baskı ve gözaltılarla Kürt halkının demokratik taleplerinin olmayacağı bir siyasi arena tarif edilmeye çalışıldı. Tekrar ediyoruz, bize alışmak zorundasınız. Burayı terk etmiyoruz, bizim düşüncelerimiz varlığımızdan rahatsız olan sizler değişmek zorundasınız. Biz bunun mücadelesini vermekten vazgeçmeyeceğiz, her yerdeyiz, alanlardayız. Korkuyorsanız korkmaya devam edin. Demokratik mücadelemizle, korku imparatorluğunu kurmaya çalıştığınız anti demokratik Urfa gerçekliğini de da hep birlikte yıkacağız.

DEĞERLERİ BÜYÜTMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Tarihsel olarak 1925 Şark Islahat Planında ilk maddede, Kürtlerin bir yönetim organı olarak açığa çıkmasına izin vermeyin diye ifade ediliyor. Aradan 100 yıl geçmiş olmasına rağmen değişmeyen bir zihniyet ve akıl var, ama mücadelesinden vazgeçmeyen bir Kürt gerçekliği ve mücadelesi var, bunu sahiplenmeye ve büyütmeye devam edeceğiz. Bozo Yılmaz şahsında bütün arkadaşlarımıza sözümüzdür, onların inandığı değerleri büyütmeye ve yaşatmaya devam edeceğiz. Bizimle birlikte Emek ve Özgürlük İttifakı, Kurdi ittifak ve bileşenlerimiz var. Mücadele ortaklığımıza bulunduğumuz bütün alanlarda da devam  edeceğiz. Kürt halkının iradesi 100 yıllık Türkiye Cumhuriyet serüveninde kıramadıkları ve kıramaycakları bir iradedir. Ömer Öcalan şahsında  şunu hep birlikte söyleyelim, irademize dokundurtmayacağız!”

Açıklamanın ardından kitle HDP il binasına sloganlar ile yürüdü. Polis “Kürdistan” kelimesi geçen sloganlar nedeniyle müdahale etme tehdidinde bulundu. Kitle tehditlere “Kürdistan faşizme mezar olacak” ve “Bijî serok Apo”  sloganları ile karşılık verdi. Yürüyüş öncesi kitle kısa bir oturma eylemi de yaptı. 

WAN

Yeşil Sol Parti Riha Milletvekilli Ömer Öcalan’a yönelik saldırı Wan’da kınandı. DBP, HDP, Barış Anneleri, TJA ve çok sayıda sivil toplum meslek örgütü tarafından gerçekleştirilen basın açıklamasında “Halkın iradesine dokunma” pankartının açıldığı açıklamada sık sık “Ömer Öcalan irademizdir” sloganı atıldı.

‘HUKUK VE ANAYASA ASKIYA ALINDI’

Açıklamayı okuyan Yeşil Sol Parti il Eşbaşkanı Veysi Dilekçi, Ömer Öcalan’ın alıkonulmasının bir kaçırma girişimi olduğunu söyleyerek, emek, barış ve demokrasi mücadelesini, ne tecrit politikalarıyla ne gözaltı ne de tutuklamalarla durduramayacaklarını belirtti.

İZMİR

İzmir’de de saldırılara ilişkin basın açıklaması düzenlendi. Açıklamaya sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda partili katıldı. Basın açıklamasını okuyan HDP İzmir İl Örgütü Eş Başkanı Berna Çelik, “Kürt halkının iradesine ve kurumlarına saldırmak, muhalefet dinamiğini zayıflatmaya çalışmak ve böylelikle en nihayetinde halkı susturmayı amaçlayan bu tür saldırılara karşı boyun eğmeyecek ve bu zulmün hesabını soracağız” diyerek kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı.

ANKARA

HDP ve Yeşiller ve Yeşil Sol Parti Ankara İl Örgütleri de yaptıkları açıklama ile saldırıları protesto etti.

Kanun dışı emirlerle hukuk suçu işleyen ve işleten sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulacağının belirtildiği açıklamada, ”Biz bu saldırıların emrinin hangi akıl tarafından verildiğini gayet iyi biliyoruz” denildi.

İSTANBUL

HDP İstanbul İl Örgütü, HDP il binalarına dönük saldırıları protesto etmek amacıyla parti binası önünde basın açıklaması yaptı. “İrademe dokunma” pankartının açıldığı açıklamada sık sık, “Kahrolsun faşizm” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı. Açıklamaya Yeşil Sol Parti İl Örgütü, HDP İstanbul ilçe örgütleri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP),  Adalet Nöbeti tutan tutuklu yakınları, Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (MA TUHAYDER) katıldı.

 ‘BOYUN EĞMİŞ DEĞİLİZ’

Açıklamayı okuyan Yeşil Sol Parti İstanbul İl Eşsözcüsü Beser Çelik, polisin AKP’ye dönük tutumuna karşı söz konusu Kürtler ve demokrasi güçleri olunca “fütursuzca” saldırdığına dikkat çekti. Yapılan saldırıların tümünün aynı güçler tarafından yapıldığını belirten Çelik, bu saldırılara alışmayacaklarını vurguladı. Kürt halkının temsil güçlerine saldırarak halkın susturulmaya çalışıldığını belirten Çelik, boyun eğmeyeceklerinin altını çizerek, hesap soracaklarını vurguladı. 

ŞIRNEX

Yeşil Sol Parti Şirnex İl Örgütü de Ömer Öcalan’a yönelik saldırı ve alıkoyma girişimini protesto etmek için il binası önünde açıklama yaptı. Açıklamaya DBP, HDP il ve tüm ilçe örgütleri, Silopi Belediye Eşbaşkanı Adalet Fidan ,TJA, Barış Anneleri ve Şirnex il ve belediye Meclis üyeleri katıldı.Basın metnini HDP İl Eşbaşkanı Sabuha Akdağ okudu. Ardından 5 dakikalık oturma eylemine geçilirken, sık sık, "Berxwedan jiyane" sloganları atıldı.

MÊRDÎN

Aynı kapsamda Yeşil Sol Parti Mêrdîn İl Örgütü öncülüğünde de il binası önünde açıklama yapıldı. Açıklamaya HDP, DBP il ve ilçe örgütleri katıldı.

AMED

Yeşil Sol Parti, HDP üye ve yöneticileri, Riha Milletvekili Ömer Öcalan'ın gözaltına alınmasını kınamak amacıyla Amed’in Sûr ilçesinde bulunan Dağkapı Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamada “Hûn nikarin dest bidin vîna me, (İrademize dokunamazsınız)” pankartı açıldı. Açıklamaya Yeşil Sol Parti Amed İl Eşsözcüleri Pınar Sakık Tekin, Abbas Şahin, HDP Amed İl Eşbaşkanları Gülistan Atasoy, Zeyad Ceylan, İnsan Hakları Dermeği (İHD) avukatları, Barış Anneleri ve birçok partili katıldı. Açıklamayı Pınar Sakık Tekin okudu. Açıklama öncesi konuşan Zeyyat Ceylan, HDP’ye ve Milletvekili Ömer Öcalan’a yapılan saldırıyı kınayarak, “Bu günlerde her zaman irademiz ayakta olacak, demokratik çalışmalarımız tüm hızıyla devam edecektir. Dimdik ayaktayız. Mücadelemiz bugüne kadar nasıl sürdüyse bugünden sonra aynı kararlılıkla sürecektir” dedi.

ÊLIH

Yeşil Sol Parti, HDP, DBP Êlih İl Örgütleri de HDP İl Örgütü binası önünde gerçekleştirdikleri basın açıklaması ile tepkilerini dile getirdi. "Baskılar bizi yıldıramaz" pankartının açıldığı açıklamada TJA, Barış Anneleri Meclisi, MEBYA-DER ve çok sayıda yurttaş katıldı. Burada konuşan Yeşil Sol Parti İl Eş Sözcüsü Bilal Evren, “Biz bu saldırıların emrinin hangi akıl tarafından verildiğini gayet iyi biliyoruz. Partimize ve vekillerimize dönük son dönemlerde iyice pervasızlaşan saldırılara karşı bütün halklarımızı, demokratik kamuoyunu ve dostlarımızı duyarlı olmaya davet ediyor, yaşanan bütün bu saldırıların hesabını hukuk önünde soracağımızı açıkça ilan ediyoruz!" dedi.

Açıklama "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganı ile son buldu.

ÇEWLÎK

Riha Milletvekili Ömer Öcalan'a yönelik saldırıyı kınamak için Çewlîk HDP İl binası önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya HDP Eşbaşkanları, Yeşil Sol Parti İl Eşsözcüleri ve çok sayıda partilinin katılımıyla gerçekleşti. Basın açıklamasını HDP İl Eşbaşkanı Feyzullah Şeyhoğlu okudu.

AGİRİ

Yeşil Sol Parti Riha Milletvekilli Ömer Öcalan’a yönelik saldırı Bazid’te protesto edildi. DBP, HDP, Barış Anneleri, TJA ve çok sayıda sivil toplum meslek örgütü tarafından gerçekleştirilen açıklamada konuşan Yeşil sol Parti Eş Sözcüsü Cemal Akar, “Son süreçte vekilimiz sayın Ömer Öcalan’a, Adana il binamıza ve Iğdır il binamıza dönük saldırıları kınıyoruz. Böyle ucuz oyun ve saldırılar yıllardır bize yapılıyor ve buna karşı boyun eğmiyoruz. Savunduğumuz hak mücadelesinden hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz. Saldırganlar bunu iyi bilsin. Bu halk her şeyin hesabını soracaktır” dedi.

Açıklama oturma eylemi ve alkışlarla son buldu.

Editör: Hamza Özkan