AMED - Gemlik’e 18 Kasım’da yapılacak “Özgürlük Yürüyüşü”ne katılacak yurttaşlar, “Bu yürüyüş Kürtlerin özgürlük yürüyüşüdür. Tecrit kaldırılmalı” dedi.  

Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) dün Amet’te “Örgütlü toplumla özgür yaşamı kuralım” şiarıyla gerçekleştirdiği büyük konferansta, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı 18 Kasım’da Gemlik’e “Özgürlük Yürüyüşü” düzenleneceğini duyuruldu. Konferansa katılan yurttaşlar, yürüyüşte tecridin kaldırılması ve Abdullah Öcalan’ın sesinin dışarıya ulaşmasının isteyeceklerini vurguladı. 

‘İMRALI’YA YÜRÜYELİM’

Meşhel Sırımsı adlı yurttaş, İmralı’da süren tecrittin tüm topluma yayıldığını, toplumun ancak tecridin kaldırılmasıyla nefes alabileceğini söyledi. Sırımsı, “18 Kasım günü yapılacak yürüyüşe katılalım. Hep beraber İmralı’ya yürüyelim ve bu tecridi kıralım. Umarız bu yürüyüş başarıya ulaşır ve Sayın Öcalan’ın sesi dışarıya ulaşır. Çünkü Sayın Öcalan’ın sesi tüm Ortadoğu ve dünya için önemlidir” dedi.

‘YÖNÜMÜZÜ GEMLİK’E VERELİM’

Mêrdîn’den konferansa katılan Kamuran Yıldırım, yürüyüşün halklar açısından önemine dikkat çekerek, İmralı’da uygulanan tecridin aynı zamanda bir fikriyata uygulandığını söyledi. Tecride karşı başlatılacak yürüyüşün tüm halklar için önemli olduğunu söyleyen Yıldırım, “Eylemler sonuç alınıncaya kadar devam etmeli. 18 Kasım’da başlayacak yürüyüş ile hepimiz yönümüzü Gemlik’e vermeliyiz” diye belirtti.

'Hesabı sorulmadan durursak yüreğimiz kurusun...' 'Hesabı sorulmadan durursak yüreğimiz kurusun...'

‘TECRİT KALDIRILSIN, ÖCALAN ROLÜNÜ OYNASIN’

“Sayın Öcalan üzerindeki tecrit Kurdistan’da sürüyor” diyen bir diğer yurttaş Yakup Demir ise, Öcalan üzerindeki tecridin daha fazla gündemleşmesi için 18 Kasım’da yapılacak yürüyüşe katılım gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Bu yürüyüşle tecridi gündemleştirecek ve ortadan kaldıracaklarını belirten Demir, “Tecrit ağırlaştıkça savaş da büyüdü. Bu yüzden Sayın Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılmalı. Tecrit kaldırılsın ki, Sayın Öcalan da rolünü oynasın. Tecritten sonra da eşit bir yaşamı kuralım. Bu savaşı ortadan kaldıralım” ifadelerini kullandı.

‘KÜRTLERİN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN’

Şükrü Kurşun, yürüyüşün Kürtlerin özgürlüğü için önemli olduğunu söyledi. “İmkânımız olduğu sürece bu yürüyüşe katılacağız” diyen Kurşun, “Katılım ve özgürlük için elimden ne gelirse yapacağım. Bu yürüyüş Kürtlerin özgürlüğü içindir. Bu yürüyüş onurlu bir yürüyüştür. Herkes katılmalı” ifadelerini kullandı. 

‘ESARETTEN KURTULMASINI İSTİYORUZ’

Konferansa Mêrdîn’den katılan Hüsnügül Paslanmaz da tecridin şu an tüm halka dönük olduğunu vurguladı. Paslanmaz, “Tecrit aynı zamanda gençlere, kadınlara uygulanıyor. Bu tecrit kalkmadığı sürece Kürt halkı özgürleşmez. Kürt halkı, Önderliği üzerindeki tecridin kaldırılmasını istiyor, eşitlik istiyor. Önderliğimizin o esaretten kurtulmasını istiyoruz. Bu konferansta da ‘Jin, jiyan, azadi’ dedik. Biz özgürlük istiyoruz. Önderimiz artık dışarı çıksın, özgür olsun. İmralı için çağrımız var; bu büyük bir yürüyüş ve halkın hepsi katılacak. Bu yürüyüş tecridin kaldırılması için olacak. Biz yürüyüşe katılacağız. Var olduğumuz sürece; Önderimiz ve Kürt halkı için mücadelemize devam edeceğiz. Bu yürüyüş Önderliğe sahip çıkma yürüyüşüdür. Ne kadar büyük olursa o kadar güzel olur.”

MA / Eylem Akdağ – Mehmet Güleş

Kaynak: http://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/223394