DÊRSİM - Perî halkını 2 Haziran'da iradesine sahip çıkmaya çağıran ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran, “DEM Parti etrafında kenetlenelim” dedi. 

Dêrsim’in Mazgêrt (Mazgirt) ilçesine bağlı Perî (Akpazar) beldesinde, yenilecek seçimlere 3 gün kaldı. İki dönem kayyımlar eliyle gasp edilen Perî’de, 31 Mart seçimlerini 4 oy farkla CHP kazandı. AKP’nin itirazı üzerine yenilenecek seçimler için 2 Haziran’da sandıklar yeniden kurulacak. Dêrsim İttifakı çatısında birleşen parti ve oluşumlar DEM Parti adıyla seçimlere katılacak. 

Kayyım gaspına son vermek adına günlerdir kapı kapı çalışma yürüten Dêrsim İttifakı beldede 2 okulda kurulacak 10 sandık için hem müşahit hem de sandık görevlileri bulunduracak. Olası ihlallere karşı da seçim ve sandık güvenliği kapsamında 6 avukatta yetkilendirildi. 

Müşahit ve sandık görevlilerinin eğitimleri de tamamlandı. DEM Parti ayrıca ilçe dışında bulunan seçmenler için de 31 Mart’ta “DEM gelir bir oy hileleri bozar” şiarıyla başlattığı hareketli seçmen için de çalışmalarını sürdürüyor. 

Seçim çalışmaları için Perî’de bulunan Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran, 31 Mart’ta kayyımların Kurdistan’dan silindiğini belirterek, “ Wan direnişiyle birlikte sandıkta kazandığımızı sokakta savunduk ve kayyım yöntemini sokakta dağıtmış olduk. Şimdi hem Curnê Reş’te (Hilvan) hem de Perî’de seçimler yenileniyor. Perî de bizim için önemli bir merkez. Dêrsim’i DEM Parti olarak halkımızla birlikte yönetiyoruz. Perî’yi de halkımızla birlikte yönetmek için yeniden adayız” dedi. 

‘DEM ETRAFINDA KENETLENELİM’

Sandık güvenliğine dair de gerekli önlemleri aldıklarını kaydeden Taşkıran, Perîli seçmenlere de şu çağrıyı yaptı: “Perî’yi daha üretken, yaşanabilir, daha sağlıklı bir bölge haline getirebilmek için DEM Parti’ye ihtiyaç var. Ne büyük yalanlara ne de CHP’nin yapmış olduğu ‘kayyım atanacak’ , ‘şu tutuklanacak’ yalanına kanmayalım. Bunlar sadece kriminal yöntemler. AKP’nin gerçeği ortada zaten, hem Türkiye hem de Kurdistan’da halk AKP’ye gerekli cevabı verdi. Halkçı, emekçi, kadın yanlı, özgürlükçü, ekolojist seçenek olan DEM Parti’dir. Kadın iradesini yaşam bulduğu yer DEM Parti’dir. O denenle DEM etrafında kenetlenmek gerekiyor. DEM Parti’li olmayabiliriz ama gerçekten hizmet almak istiyorsak, sosyal belediyecilik istiyorsak, birlikte yönetmek istiyorsak DEM Parti diyelim."

'İRADEMİZE SAHİP ÇIKALIM’

Belde dışında olan seçmenlere de çağrıda bulunan Taşkıran, “Birçok kentte çalışmak zorunda kalan eğitim için giden genç arkadaşlarımız var. Biz yaklaşık 15 gündür taşımalı seçmen çalışmalarını daha da yoğunlaştırdık. Dışarda olan bütün arkadaşlarımızın buraya gelmesini istiyoruz. Evet, çok yoğun olabilirler, işyerlerinden izin almakta güçlük çekebiliriz. Ama kaderimizi belirliyoruz. Nasıl ki 78 belediyemizi aldıysak Perî’yi de almak istiyoruz. Perî’de seçmen kaydı bulunan yurttaşlarımızı 1 günlüğüne buraya gelip 5 yıllık iradelerine sahip çıkmaya çağırıyoruz" dedi. 

"Size,sizin yalanlarınıza, aparatlarınıza boyun eğmeyeceğiz" "Size,sizin yalanlarınıza, aparatlarınıza boyun eğmeyeceğiz"

Taşkıran, kurdukları komisyonun seçmeni beldeye ücretsiz taşıyacağını ifade etti. 

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/243458