İSTANBUL - Mısır Çarşısı davasında 6'ncı kez yargılanmasına başlanan Pınar Selek'in tutuklanması yönündeki kararın devamına karar verildi. 

CHP Van’a heyet gönderiyor CHP Van’a heyet gönderiyor

Sosyolog Pınar Selek'in 1998 yılında gerçekleştirilen ve 7 kişinin öldüğü, 127 kişinin ise yaralandığı Mısır Çarşısı saldırısı gerekçesiyle 6'ıncı kez yargılanmasına devam edildi. Abdülmecit Öztürk isimli kişinin ifadesiyle bir defa ağırlaştırılmış müebbet, 4 kez de beraatle sonuçlanan davanın bozulmasıyla yeniden görülmeye başlanan davanın duruşması İstanbul 15'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Davanın duruşmasına, çok sayıda Türkiyeli ve Fransalı avukat, Pınar Selek'in babası avukat Alp Selek ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Selek'in avukatı Bahri Belen İçişleri Bakanlığı'nın mahkemeye gönderdiği, Selek'in PKK/KCK etkinliğine katıldığına dair yazıda sözü geçen etkinliğin 11 Nisan 2024 tarihinde Fransa Kültür Bakanlığı'na bağlı ve Fransız üniversiteleri tarafından düzenlenen bir etkinlik olduğunu kaydetti. 

Mahkeme heyeti, Selek hakkındaki tutuklama, Abdülmecit Öztürk hakkında ise yakalama kararının infazının beklenmesine karar vererek, duruşmayı 7 Şubat 2025'e erteledi.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/246147