AMED - Rosa Kadın Derneği, “Li hemberê tûndiya li ser jinê, jin tekoşînê dihûnin” şiarıyla olağanüstü kongre gerçekleştirdi.

Rosa Kadın Derneği “Li hemberê tûndiya li ser jinê, jin tekoşînê dihûnin” şiarıyla olağanüstü kongre gerçekleştirdi. Amed’de Gazeteciler Cemiyeti’nde gerçekleştirilen kongreye Tevgera Jinên Azad (TJA), siyasi partilerin Amed il eşbaşkanları, derneğin eski başkanı ve Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Partisi) Amed Milletvekili Adalet Kaya, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), İnsan Hakları Derneği (İHD), Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (Med TUHAD-FED), Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED DER), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma, Dayanışma, Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Barış Anneleri Meclisi ve çok sayıda kadın katıldı. Kongre, Jineolojî Araştırma Merkezi üyesi, gazeteci-yazar ve akademisyen Nagihan Akarsel şahsında demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşu ile başladı.

5 yıllık emek

Kongrede ilk olarak konuşan TJA aktivisti Tülin Aydaz, sözlerine Nagihan Akarsel’i anarak başladı. Kadına yönelik şiddetin arttığı bir dönemde özellikle olağanüstü hal (OHAL) sonrası kadın kurumlarının da kapatılması ile açığa çıkan ihtiyaç doğrultusunda Rosa Kadın Derneği’nin kurulduğunu hatırlatan Tülin, “Çok ciddi bir emekle 5 yıl boyunca var oldu ve var olmaya devam ediyor. Biz bugün burada görüyoruz ki ilk etapta 7 kişiyle başlayan Rosa’yı bugün yüzlerce, binlerce kadın bildi, evi olarak gördü” dedi.

'Her fırsatta etrafımız örülmek istendi'

Kadınların yeniden buluşup örgütlenerek, onları susturmak ve sindirmek isteyenlere karşı özgürlük iradesiyle engelleri yıktığını vurgulayan Tülin, “Her fırsatta etrafımıza örülmek istenen duvarları biliyorum, biliyoruz. Söyleyecek sözümüz hep oldu, değiştirecek gücümüzle bu gerçekle görevi devreden arkadaşlarıma sonsuz teşekkür ediyor, emekleri önünde saygıyla eğiliyorum. Yeni görev alacak arkadaşlarımın yolları açık olsun. Her zaman yanlarında olacağım ve başarılar diliyorum” temennisinde bulundu.

Tülin'in konuşmasının ardından Yeşil Sol Parti Milletvekili Adalet Kaya, Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan Ayla Akat Ata’nın kongreye gönderdiği mektubu okudu. Mektup, “Jin jiyan azadî” sloganları ve zılgıtlarla karşılandı.

Konuşmalardan sonra yapılan oylama ile derneğin yeni başkanı Suzan İşbilen seçildi.

Kongre alkışlar, zılgıtlar ve “Jin jiyan azadî” sloganları ile son buldu.

Editör: Hamza Özkan