HABER MERKEZİ - Avrupa Parlamentosu (AP) Saharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü, düzenlenen bir törenle Jîna Emînî ve Jin Jiyan Azadî hareketine verildi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Saharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü, düzenlenen bir törenle İran’ın başkenti Tahran'da başörtüsü gerekçe gösterilerek gözaltına alınan ve gördüğü işkence sonucu yaşamını yitiren Jîna Emînî Jin Jiyan Azadî hareketine verildi. Strasbourg’daki AP’de düzenlenen törende Jîna Emînî’nin ailesi ile kadın hareketinin avukatı Salih Nikbeht, kadın hakları savunucuları Efsun Najafi ve Mersedeh Şahinkar katıldı. 

AP BAŞKANI: YALNIZ DEĞİLSİNİZ

Ödül töreni öncesi düzenlenen basın toplantısında konuşan AP Başkanı Roberta Metsola, “Bu yıl Jina Masha Amini (Jîna Emînî) ve Jin Jiyan Azadî hareketine verilen Saharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü, artan baskılara rağmen hakları için mücadeleye devam eden ve değişimi zorlayan İran’daki tüm cesur ve meydan okuyan kadınlara, erkeklere ve gençlere bir övgü niteliğindedir. Avrupa Parlamentosu sizi duyuyor ve destekliyor. Yalnız değilsinizʺ dedi. Saharov Topluluğu’ndan sorumlu AP Başkan Yardımcısı Heidi Hautala da yaptığı basın açıklamasında, bir soru üzerine “AP’nin Kürt halkı ve kadınları ile her zaman olduğu gibi bugün de dayanışma içinde olduğunu” vurguladı.

Almanya Büyükelçisi DEM Parti'yi ziyaret etti Almanya Büyükelçisi DEM Parti'yi ziyaret etti

‘JÎNA’NIN ACISI BENİM İÇİN EBEDİDİR’

Törende, Emînî’nin ailesini avukat Salih Nikbeht temsil etti ve tören sırasında Jîna Emînî’nin annesi Muzxan Eftexari’nin mesajını okudu. Mesajda, “Jîna’nın acısı benim için ebedidir ve o dünyanın her yerindeki insanlar için ölümsüzdür. İnanıyorum ki onun adı, Jeanne d’Arc’ın adının yanında özgürlüğün sembolü olarak kalacaktır. Ölümsüz Jîna’nın doğduğu yerden size benim ve ailemin sonsuz minnettarlığını iletiyor ve seçiminizle sağlam ve gururlu duracağınızı umuyorum. Hiçbir sesin özgürlüğün ilanından korkmayacağını umalım” ifadeleri yer aldı. 

AİLEYE YURT DIŞI YASAĞI VERİLMİŞTİ 

İran rejimi, Jîna Emînî’nin alesinin Saharov ödülünü almak üzere ülkeden çıkmasına izin vermedi. Fransa’ya gitmeye çalışan Jîna Emînî’nin anne ve babası ile erkek kardeşinin pasaportlarına Tahran havalimanında 8 Aralık günü el konuldu.  

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/226859