İSTANBUL – Bir kişinin hayatına kaybettiği Santa Maria Kilisesi'ne yönelik silahlı saldırıyla ilgili aralarında 2 saldırganın da bulunduğu 25 kişi tutuklandı.

İstanbul Sarıyer'de bulunan Santa Maria Kilisesi'ne yönelik 28 Ocak'ta gerçekleşen ve Tuncer Cihan adlı kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırıyla ilgili gözaltına alınan aralarında saldırganlar Amirjon Kholikov ile David Tanduev'in de yer aldığı 34 şüpheli mahkemeye çıkarıldı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğünün Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesinde tutulan şüpheliler, işlemlerinin tamamlanmasının ardından sağlık kontrolünden geçirilip adliyeye sevk edildi.

Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca ifadeleri alınan 34 şüpheliden 13'ü "silahlı terör örgütüne üye olmak" 21'i ise "tasarlayarak kasten adam öldürme" ile "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlarından tutuklanmaları talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

25’İ TUTUKLANDI

Aralarında Kholikov ve Tanduev'in de bulunduğu 25 şüpheli çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. 9 şüpheli ise yine çıkarıldıkları nöbetçi hakimlikçe adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

ADALET BAKANI TUNÇ: SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, konuyla ilgili sanal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "İstanbul Sarıyer’de Santa Maria Kilisesindeki ayin sırasında, kilisede bulunan Tuncer Cihan isimli vatandaşımızın öldürülmesi olayıyla ilgili olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında;

Aralarında kilisede ateş açarak vatandaşımızın ölümüne neden olan DEAŞ Silahlı Terör Örgütü şüphelisi Amirjon Khliqov ve yanında bulunan David Tanduev’in de olduğu 25 şüpheli hakkında ‘örgüt üyeliği ve nitelikli kasten öldürme’ suçlarından tutuklama kararı, 9 şüpheli hakkında ise adli kontrol kararı verilmiştir. Olayla ilgili adli soruşturma, kapsamlı şekilde devam etmektedir."

Saldırı ile ilgili başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 60 şüpheliden olayla bağlantısı olmadığı belirlenen 26'sı işlemlerinin ardından sınır dışı edilmek üzere geri gönderme merkezine gönderilmişti.

Muhabir: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/231700