AMED - Amed’te sahne alan Sasa, son dönemde konserlerinin yasaklandığını belirterek, “Kötülükler, yasaklar hep kaybetmeye mahkûmdur” dedi. 

Amed Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Kültür ve Kongre Merkezi'nde sahne alan Sanatçı Sasa Serap konserine başlamadan önce Mêrdin'deki konserinin de iptal edildiğini duyurdu. Daha önce Wan, Meletî ve Kayseri konserleri iptal edilen Sasa'nın kentteki bir otelin konferans salonunda düzenlenmesi planlanan konserinin "teknik arızalar" nedeniyle ileri bir tarihte yapılabileceği sanatçıya bildirildi. 

Li dijî asîmilasyonê zarokên xwe dişînin Ma Musicê Li dijî asîmilasyonê zarokên xwe dişînin Ma Musicê

Amed’de verdiği konserde yaptığı turne boyunca 3 yerde konserinin yasaklandığını dile getiren Sasa, "Dün Wan konseri yasaklandı. Bugün sabah da Mêrdin konserimiz yasaklandı. İktidar her zaman o, kötü çirkin elini sanatın, aydının üzerinden çekmedi. Hep kaybeden iktidar oldu. Kötülükler, yasaklar hep kaybetmeye mahkûmdur. Umarım aydın günleri, hep beraber göreceğiz. Özellikle kadınlar seslerini ve zılgıtlarını daha çok çıkarsın" ifadelerini kullandı. 

Konuşmasının ardından konserine geçen Sasa, Kirmançkî, Kurmanci ve Türkçe şarkılarla konseri izlemeye gelen yurttaşlara keyifli anlar yaşattı. Konser boyunca kadınlar zılgıtlarıyla Sasa'ya eşlik etti. Kürt sanatçılar Ayşe Şan, Aram Tigran'ın şarkılarını seslendiren Sasa, izleyicinin beğenisini topladı. 

Sasa'nın, çıktığı turne boyunca Wan, Meletî ve Kayseri'de konserleri yasaklandı. 

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/242596