AMED - İstasyon Meydanı'nı hıncahınç dolduran kitleye seslenen DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride tepki göstererek, "Tecrit kırılacak" dedi.  

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi'nin (Yeşil Sol Parti), 14 Mayıs seçimleri kapsamında Amed'in Yenişehir ilçesinde bulunan İstasyon Meydanı'nda onbinlerin katılımıyla düzenlediği final mitingi büyük bir coşkuyla devam ediyor. Onbinler, hep bir ağızdan "Jin, jiyan, azadî" ve "Bijî serok Apo" sloganları atıyor. 

ÖZTÜRK: TECRİT KIRILACAK 

Adayların sahne almasının ardından Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Amed milletvekili adayı Berdan Öztürk, büyük bir coşkuyla kitleye hitap etti. Öztürk, "Amed uyuma özgürlüğüne sahip çık" sloganları üzerine "Ben Amed ile gurur duyuyorum" dedi. 

7 yıldır Kürtlerin inkar edildiğini ve Kürtçenin inkar edildiğini belirten Öztürk, alandaki kitleye işaret ederek, "Evet sonu görünmüyor. Siz en büyük cevap verdiniz. Amed Kürdistan'dır, Kürdistan burada" dedi. 

5 Nisan 2015 tarihinde PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin ağırlaştırıldığını belirten Öztürk, "Bu tecrit kalkacak. Bu sıradan bir tecrit değil. Sayın Öcalan barışın yoludur, demokrasinin yoludur. Bu tecridi neden ağırlaştırdılar; Kürtleri iradesiz bırakacağız ve yok edeceğiz dediler. Gelin bakalım buraya" diye konuştu.  

CHP'LİLERE TEPKİ

Öztürk, CHP'li adayların Kurdistan'da kendilerine oy verilmesine dair söylemlerine tepki göstererek, "Bizim tek bir oyumuz var o da Yeşil Sol Parti'ye verilecek oydur. Haddinizi bilin" dedi. 

AŞITÎ: BU ZULÜM SONA ERSİN

Azadî Partisi Genel Başkanı Ayetullah Aşıtî, 14 Mayıs seçimlerinin önemine işaret ederek, "İslamiyet üzerinden bizi kandırıyorlar. Kuran-ı Kerim sadece bir dil, halk için değil. Tüm insanlık içindir. Ülkeyi yönetenler, insanlar arasında ayrım koyamaz" dedi. Aşıtî, tüm Ortadoğu'da özelde Türkiye'de din adı altında zulüm yapıldığını belirterek, "14 Mayıs'ın bu zulmün son ermesi umuduyla" diye kaydetti.

TAŞKIRAN; OYLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM

ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran, "Zindanlarda, sokaklarda direnen yoldaşlarımıza merhaba. Biz büyük bir kavganın temsilcisiyiz. Ölümlerden, zulümlerden, soykırımlardan geçmiş bir halkın evlatlarıyız. Her yerde direnenlerin yoldaşlarıyız. Bizler özgürlük için mücadele edenleriz. Kim olduğumuzu unutmuyoruz. Yarın hiçbir şeyin sonu değil, başka bir başlangıç. Bizim kavgamız 14 Mayıs'tan sonra da devam edecek. Çünkü özgürlük birleşerek gelecek. Özgürlük yürüyüşümüz devam ediyor" diye konuştu.

Bu sırada "Direne direne kazanacağız" sloganı yükseldi. Taşkıran, oylara ve sandıklara sahip çıkma çağrısı yaptı.

MAÇİN: TIPIŞ TIPIŞ GÖNDERECEĞİZ

Kürdistan Komünist Partisi'nden Nusrettin Maçin, AKP-MHP iktidarının, 8 yıldır ilkesiz, ahlaksız ve kirli bir savaş yürüttüğünü belirterek, “Sadece Bakur'da değil, Rojava'da, Başûr'da ve Paris'te; Kürtlerin nerede bir kazanımları varsa orada kirli bir savaş yürüttü. Şimdi Türkiye'nin ve Kurdistan'ın ekonomisini talan ettiler. Savaşa milyar dolarlar harcanıyor. Amed özgürleşmeden Ankara'da demokrasi olmaz. Kürdistan'ın özgürleşmesi bundan kaynaklı çok önemli. Bu seçimlerde AKP'yi tıpış tıpış göndereceğiz" ifadelerini kullandı.  

BOZYEL: KÜRTLER KÖLELİĞİ KABUL ETMEDİ

PSK Genel Başkanı Bayram Bozyel, Lozan Antlaşması'nın 100'üncü yılında olduklarına dikkat çekerek, "Kürdistan bu antlaşmayla 4'te bölündü. Kölelik halkımıza dayatıldı. Ancak Kürt halkı hiçbir zaman baş eğmedi. Hiçbir zaman zulüm ve zorbalığa evet demedi. Köleliği kabul etmedi. Büyük bir onurlu mücadele yürüttü. Şimdi de zor ve zorbalık Kürt halkı üzerinde sürdürülüyor. Ancak bu Lozan sistemi de artık gün be gün yok oluyor" diye konuştu.

Bozyel, 4 parça Kurdistan'daki kazanımlarına işaret ederek, "Özgürlüğe hiç olmadığı kadar yakınız. Biz de savaş istemiyoruz, eşitlik, demokrasi ve özgürlük istiyoruz" diye kaydetti. Bozyel, Kürtçenin resmi ve eğitim dili olması gerektiğini belirterek, "Kürtler eşitlik üzerinden federal bir sistemde diğer halklarla birlikte yaşasın istiyoruz. Bu insanı bir haktır. Kürtler özgürleşmeden, Türkiye halklarına demokrasi de yoktur ekmek de yoktur" dedi. 

Aydeniz: Öcalan özgür olmadan halklar özgürleşmez
Akın: Bir günlük canları kaldı

İstasyon Meydanı'nda yüzbinlere seslenen DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, "Öcalan özgür olmadan Kürt halkı da Türk halkı da özgürleşmez" derken, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın ise AKP iktidarı için "Bir günlük canları kaldı" dedi. 

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi'nin (Yeşil Sol Parti), Amed'in Yenişehir ilçesinde bulunan İstasyon Meydanı'nda yüzbinlerin katılımıyla düzenlediği mitingde konuşan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, seçimler ve güncel gelişmelere dair konuştu. 

AYDENİZ: ASLA DİZ ÇÖKMEDİK

"Amed denildiğinde 4 parça Kürdistan aklımıza gelir. Amed denildiğinde direniş ve başkaldırı aklımıza gelir" diyerek sözlerine başlayan Aydeniz, "Herkes bu alana baksın ve korkusu büyüsün. İktidar yüzyıllık politikalarla Kürt halkına düşmanlık yapıyor. Ancak Kürt halkı ve Amedliler sizin korkunuzu büyütecek. Amed'ten bugün verilen mesajı tüm iktidarlar görmeli. Bu iktidar, bütün Kürt düşmanlarıyla bir araya gelerek, ittifak kurdu. Ancak Kürt halkı, Kürt düşmanı ittifakları ve kadın düşmanı ittifaklara karşı asla diz çökmedi" dedi.  

'MİLYONLARLA KAYYIMINI ATACAĞIZ'

Aydeniz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun kayyım açıklamalarına işaret ederek, "Kürt halkından, duruşundan ve belediye eşbaşkanlarından rahatsızız' diyorlar. Ey Erdoğan sesimizi duy; bir iki kişiye kayyım atadınız ancak biz de milyonlarla kayyımlarınızı atayacağız. Bunu iyi bilin" diye kaydetti.  

TECRİDE TEPKİ

Aydeniz, tutuklu Kürt siyasetçilerini de hatırlattı. Aydeniz, "Tutuklu arkadaşlarımız, Kürdistan'ın özgürlüğü için direniyorlar. Bundan kaynaklı buradan diyelim: Kayyımları göndereceğiz ve Selçuk Mızraklı gelip o koltukta oturacak. Bu iktidar, düşmanlık üzerine politikalarını sürdürüyor. Bugün yürütülen kirli savaş nedeniyle büyük krizler yaşanıyor. Siyasi ve ekonomik krizler oluşuyor. Bunun temel nedeni de Kürt sorunun çözülmemesinden kaynaklı. Eğer Kürt sorununu çözmek isteseydiler tecridi bu kadar ağırlaştırmazlardı. Çünkü demokrasi ve eşitlik istemiyorlar. Tecrit insanlık suçudur" diye kaydetti. 

Aydeniz, şöyle devam etti: "Kurdistan'da oy isteyenlere soruyoruz: Siz Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dair ne söylüyorsunuz? İmralı'ya yaklaşım demokrasiye yaklaşımdır. İmralı'ya yaklaşım özgürlüğe yaklaşımdır. Öcalan özgür olmadan Kürt halkı da Türk halkı da özgürleşmez. Sayın Öcalan özgürleşmeli." 

AKIN: BİR GÜNLÜK CANLARI KALDI

Daha sonra konuşan Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, "Barışın ve kardeşliğin şehri Amed merhaba. Amed'ten demokrasi geçer, özgürlük geçer. Demokratik cumhuriyet buradan geçer. Çok az kaldı. Türkiye tarihinin en önemli seçimini yaşıyoruz. Bir gün kaldı. Bir gün sonra onları gönderiyor muyuz? Nasıl Dehaqları gönderdiysek, saray rejimini göndermeye de bir gün kaldı. Bir günlük canları kaldı" mesajı verdi. 

Akın, şöyle devam etti: "Sizler Yeşil Sol Parti'yi en kısa zamanda sahiplendiniz. Çünkü o tarihimizin köklerinden gelen büyük bir ağaç. O ağacın altında bütün emekçiler toplandı. Sarayın korkulu rüyası haline geldiler. Saray rejimi de korkudan kaybettiğini kabul ediyor. Göndermeye az kaldı. Yarın bir oyla sandıklarda onları göndereceğiz. Bir günümüz kaldı. Çok işimiz var. Artık öyle bir noktaya geldi ki yüzdük sonuna geldik. Yeşil Sol Parti önümüzdeki süreçte cumhuriyetin demokratikleşmesi için çok önemli bir görev üstlendi. Bu görev sizlerle birlikte var. 15 Mayıs'ta omuz omuza halaya durmak istiyorsak, yarın tarihi görevimizi yerine getireceğiz. Sonra sandıklarımıza sahip çıkacağız. Kararsız yoldaşlarımızı oy kullanmaları için sandıklara götüreceğiz. 15'inden sonra yeni bir cumhuriyetin, demokratik cumhuriyetin inşası için güçlü bir parlamento olacak. Yeşil Sol Parti parlamentosu barışı ve özgürlüğü getirecek."

( Kaynak: yazılı haber MA)

Editör: Hamza Özkan