Özgürlük Yürüyüşçüleri Amara'da Özgürlük Yürüyüşçüleri Amara'da

ŞİRNEX – "Büyük Özgürlük Yürüyüşçüleri”, Şirnex'te 6 mahallede yurttaşlarla bir araya geldi. Burada konuşan DEM Parti’li Onur Düşünmez, 25 yıllık ağır tecrit koşullarına dikkat çekerek "Sayın Öcalan görüşlerini söylerse, tüm sorunlar çözülür” dedi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması ve Kürt sorunun çözülmesi talebiyle 2 koldan başlatılan, “Büyük Özgürlük Yürüyüşü”nün Wan kolu bugün Şirnex’e ulaştı. Aralarında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) milletvekilleri ile sivil toplum örgütlerinin aralarında bulunduğu kitle, il merkezinde yürüyüş ve esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Heyet, Şirnek merkezde 6 mahallede aile evlerinde halk toplantısı düzenledi.

‘KÜRT HALKI DÜNYADA GÜÇ HALİNE GELDİ’

Halk toplantısında konuşan DEM Parti Mêrdîn Milletvekili Saliha Aydeniz, Şirnex halkının kendilerini çok güzel karşıladığını söyleyerek, Şirnex halkının çok zorluk yaşadığını fakat yine de diline, ırkına, kimliğine ve özgürlüğüne sahip çıktığını vurguladı. Cumhuriyetin ilanıyla birlikte Kürtlerin yok sayıldığına dikkat çeken Aydeniz, cumhuriyetin diğer halklar yok sayılarak, sadece bir millet üzerine kurulduğunu belirtti. Kürtlerin cumhuriyet boyunca katliamlarla yüz yüze kaldığını fakat her zaman direnmeye devam ettiğini belirten Aydeniz, “40 yıldır savaş yürütüyor. Şirnex bu savaşta büyük bir bedel verdi. Ama Kürt halkı hiçbir zaman geri adım atmadı. Bu devlet, “Kürt halını düşmanlık, asimilasyon, sömürge politikalarıyla bitireceğiz” dedi. Lozan’da Kürtler 4 parçaya ayırdı. Kürtler baş kaldırarak, buna karşı rızasızlığını gösterdi. Kürt halkı dünyada bir güç haline geldi. Kürt halk önderi, Kürt halkı diline, kültürüne, varlığına sahip çıksın, güç sahibi olsun diye bir felsefe koydu ortaya. Öyle bir mücadele başlatıldı. Kürt halkının bu gücü inancı Kürtleri ileriye taşıdır. Kürt halkı yer yerde hak sahibi, kimlik, dil sahibi oldu. Her ne kadar Cumhuriyette tanınmasa da Kürt halkı şu an fiili olarak tanınıyor, bu gücü Kürtlere Sayın Öcalan verdi” ifadelerini kullandı.

‘KÜRTLER SAYIN ÖCALAN SAYESİNDE GÜÇ SAHİBİ OLDU’

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a Türkiye’ye getirildiği 15 Şubat 1999’dan bu yana tecrit uygulandığını hatırlatan Aydeniz, “Neden bu tecrit bu kadar özel olarak Sayın Öcalan üzerinde uygulanıyor? Niye bütün bu düşman, asimilasyon politikalarını uyguluyorlar? Kürt halkı Sayın Öcalan sayesinde güç sahibi oldu, mücadeleye başladı. Bugün bir sürü kuruma sahibiz. Kürtler olarak mücadeleye devam ediyoruz. O yüzden bu kadar tecrit uygulanıyor. İktidar Türkiye’de demokrasi, birlik olsun istemedi, Kürt halkı statü sahibi olsun, diliyle yaşamına devam etsin istemedi. O yüzden tecridi ağırlaştırdılar ve Sayın Öcalan’la Kürt halkının iletişimi kesilsin istediler. Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit her geçen gün daha da ağırlaştırılıyor, daha da hukuksuz hale getiriliyor. Sayın Öcalan’ın sesi halka ulaşmasın istiyorlar. Eğer Sayın Öcalan konuşursa, görüşmeler sağlanırsa demokrasi açısından çok güzel olacağına inanıyoruz. İmralı şartlarında bile 10’larca kitap yazdı, kitapları yayıldı. Yazarlar, akademisyenler anladı ki Türkiye’deki krizlerin çözümü Abdullah Öcalan. Türkiye’de ne kadar hukuksuzluk, adaletsizlik varsa sebebi Kürt sorunun çözümsüzlüğüdür. Kürt sorununu çözmek istemiyorlar, Abdullah Öcalan tecrit uyguluyorlar. 2015’ten önce Türkiye’nin durumu nasıldı, 2015’ten sonra nasıl oldu? Ortada. Bugün Türkiye’de halklar kutuplaştırılıyor, ekonomi bozuluyor. Çünkü bütün ekonomilerini savaşa, tanka, topa harcıyorlar. Onlar kendileri mermilerin fiyatını söylüyor. Emekçilerin hakkını savaşa, topa harcıyor. Kimin üzerinde yürütüyorlar bu savaşı? Kürtlerin, Kürtlerin diline karşı yürütüyorlar” diye konuştu.

AÇLIK GREVLERİ VE ADALET NÖBETLERİ

“Kürt sorunundaki çözümünde birinci muhatabı Abdullah Öcalan’dır, özgür olması gerekiyor” diyen Aydeniz, bu nedenle yürüyüş başlattıklarını kaydetti. Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için Kurdistan ve Türkiye cezaevlerinde başlatılan açlık grevi ile aynı taleple tutsak yakınları tarafından başlatılan Adalet Nöbetleri’ne dikkat çeken Aydeniz, “Her zaman dışarıda siyaset tıkansa, Sayın Abdullah Öcalan’dan haber alınamasa tutsaklar devreye giriyor. Abdullah Öcalan özgür olsun, Kürt sorunu demokratik bir şekilde çözülsün diye açlık grevindeler. Anneler Adalet Nöbeti’ne başladı. Dünyadaki avukatlar başvuru yaptılar İmralı’ya gitmek için. Herkes biliyor ki Kürt sorununun çözümü için anahtar Abdullah Öcalan’dadır” diye kaydetti.  
 
Aydeniz’in ardından konuşan DEM Parti Colemêrg Milletvekili Onur Düşünmez’de, Abdullah Öcalan’ın 25 yıldır ağır tecrit koşulları altında yaşadığını ve hiçbir hakkının tanınmadığını söyleyerek, “Onlarda biliyor ki, eğer Sayın Öcalan görüşlerini söylerse, tüm sorunlar çözülür. Sorunların çözülmesini istemiyorlar” diye kaydetti.

TECRİDE KARŞI MÜCADELE VURGUSU

Kürt halkı için yürüyüşe başladıklarını belirten Düşünmez, “Kürdüm” diyen herkesin bu yürüyüşe destek vermesi ve seslerini yükseltmesi gerektiğini vurguladı. “Onlarda barışın anahtarının İmralı olduğunu biliyorlar ve o yüzden tecridi yükseltiyorlar” diyen Düşünmez’de cezaevlerindeki açlık grevlerine dikkat çekerek, şöyle devam etti: “Kendileri için bir şey istemiyorlar, Kürt sorununa çözüm istiyorlar, Kürt halk önderinin serbest olsun istiyorlar. Bizim için bu bedeli veriyorlar. Bu yüzden kirli politikaları tek tek boşa çıkarmamız gerekiyor. Herkesin yürüyüşe destek vermesi gerekiyor. Bir damla kanımız kalana kadar tecride karşı mücadele edeceğiz.”

Yapılan halk toplantılarında yurttaşlar da barışın sesinin yükseltilmesinin anlamlı olduğunu belirterek, mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/232083