HABER MERKEZİ – Birçok merkezde seçim çalışmasını sürdüren Yeşil Sol Parti'nin Menemen ilçesinde gerçekleştirdiği seçim bürosu açılışları mitinge dönüştü, kitlesel yürüyüşler gerçekleştirildi

MA'nın haberine göre; Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) 14 Mayıs’ta yapılacak seçimler kapsamında çalışmalarını sürdürüyor. 

İZMİR

Yeşil Sol Parti, İzmir Menemen ilçesinde iki seçim irtibat bürosu açılışı gerçekleştirdi. İlk olarak Uğur Mumcu Mahallesi'nde gerçekleşen açılışa Yeşil Sol Parti İzmir 2'inci Bölge Milletvekili adayları, Yeşil Sol Parti ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticilerinin yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı. Gençlerin yoğun olarak katıldığı gözlenen açılışta sık sık sloganlar atıldı. Coşkulu geçen açılışta konuşan Yeşil Sol Parti Milletvekili Adayı Canan Kebenç Özkan, bu bayramın iktidarın devrileceği bayramın habercisi olacağını söyledi. 20 yıldır yaşanılan zulmün son bulacağını kaydeden Özkan, "Tekçi rejimin yaşattıkları ortada. En son yaşanan deprem de insanlarımızı hayatını kaybetti, hayatta kalanlar yerinden yurdundan oldu. Bu bizim kaderimiz değil. Kadın cinayetlerinde, iş cinayetlerinde ölmek bizim kaderimiz değil. Onurlu, özgür ve eşit bir yaşam hepimizin hakkı. Kürtler, kadınlar, emekçiler cumhuriyetin ilk yüzyılında zulümle, ölümle yüz yüze kaldık. Ama ikiyüzüncü yıla giderken kadınlar öncülüğünde eşit, özgür ve adil bir cumhuriyet olacak" diye konuştu.

KİTLESEL YÜRÜYÜŞ

Kitle ardından Mermerli Mahallesi'nde açılacak olan seçim bürosuna doğru yürüyüşe geçti. Metro yolu ve Sevgi yolu üzerinden yürüyen kitle, sık sık "Jin, jiyan, azadî" ve "Birleşe birleşe kazanacağız" sloganları attı. Yürüyüş boyunca arabalardan korna çalınırken, yol üzerindeki yurttaşlarda zafer işaretleriyle destekte bulundu.

Yoğun ilginin oluştuğu yürüyüş sonrası seçim bürosu açılışında konuşan HDP İzmir İl Eş Başkanı Çınar Altan, "Bu iradenin, kararlılığının salonlara sığmayacağını bugün gösterdiniz. Bu sokaklar özgürleştirilene kadar bizler mücadelemize devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

HALK BULUŞMASI

Yeşil Sol Parti, Ramazan Bayramı dolayısıyla İzmir'in Konak ilçesi Kadifekale semtinde halk buluşması gerçekleştirdi. Halk buluşmasına Yeşil Sol Parti Milletvekili adayları Abdulmecit Yıldırım, Hediye Korkut, Yeşil Sol Parti ile HDP yöneticileri katıldı. Miting havasında gerçekleştirilen halk buluşmasında kadınlar yöresel elbiseleri ile katılırken, davul-zurna eşliğinde halaylar çekildi. Sık Sık, “Jin jiyan azadi”, "Bijî berxwedana zindanan”, “Bijî serok Apo” sloganlarının atıldı.

Burada konuşan aday Abdülmecit Yıldırım, Kadifekale'de yaşayanların çoğunun Kürdistan illerinde devletin baskıcı politikaları sonucu göç etmek zorunda kalan yurttaşların olduğunu söyleyerek, “Bizi katlettiler, gözaltına aldılar, köylerimizi yakıp bizi başka şehirler göç ettirdiler. Ama biz geri adım atmadık her yerde direnmeye devam ettik. Bundan sonrada her yerde direnişimizi büyütmeye devam edeceğiz. Bugüne kadar 12 saat çalıştıysak bugünden sonra 24 saat çalışacağız. Gece gündüz çalışacağız ki bu iktidarı gönderelim” dedi.

Ayrıca Yeşil Sol Parti, Karşıyaka, Bayraklı, Kemalpaşa, Bornova, Urla, Çiğli Kınık, Aliğa, Dikili ve Torbalı ilçelerinde halk buluşması, esnaf ve ev ziyaretleri gerçekleştirerek seçim çalışmalarını sürdürüyor. 

İSATNBUL 

Yeşil Sol Parti, Sultanbeyli İlçesi Turgut Reis Mahallesi ve Hamidiye Mahallesi’nde seçim irtibat bürosu açılışlarını gerçekleştirdi. Açılışlara, İstanbul 1'inci bölge milletvekili adayları Sırrı Süreyya Önder, Ayşe Doğan Tepe ve Hüsnü Alkan ile Özgür Kadın Hareketi (TJA) üyeleri ile çok sayıda yurttaş katıldı. Mahallenin yoğun ilgi gösterdiği açılışlarda, yurttaşlar halay çekerek, "Jin, Jîyan, Azadî, “Bîjî Serok Apo" sloganları attı. Büro açılışları öncesinde her yer Yeşil Sol Parti filelmalarıyla donatıldı.

Açılışta konuşan Sırrı Süreyya Önder,  14 Mayıs’ın tarihsel bir yol ayırımı olduğunu belirterek, amaçlarının bu iktidarı demokratik bir şekilde göndermek olduğunu söyledi. Önder, “Sadece kendimiz için değil, işini kaybetmiş olan işsizler, geleceksizleştirilen gençler, kadınlar ve inancı hor görülen herkes için bu gidişata son vermek gerekir. Bu 14 Mayıs’a kalan süreyi iyi değerlendirmek gerek” ifadelerini kullandı. 

‘İKTİDARI SANDIĞA GÖMECEĞİZ’

Partilerinin iktidar tarafından kapatıldıktan sonra daha da ileriye gittiklerinin altını çizen Önder, şu an Yeşil Sol Parti çatısı altında seçimlere girdiklerini hatırlattı. Önder, devamla şunları kaydetti: “Önümüzdeki üç haftayı iyi değerlendirirsek, bu 20 yıllık iktidarı sandığa gömeceğiz. Zindanlardaki arkadaşlarımızın kurutuluşu bu seçimdedir diyoruz; yandaş medya hemen coşmaya başlıyor. 20 yıldır bu memleketteki yargıya siz güvendiniz mi ki, biz güvenelim. Düne kadar ‘biz bu anayasa mahkemesinin kararlarına tanımıyoruz’ diyordunuz. Senin inanmadığın, tanımadığın, saygı duymadığın kararlarla biz yüzlerce yıl zindanlarda tutulduk.”

Adaylardan Hüsnü Alkan da, sandıklara giderken zindandakileri unutmayacaklarını belirtti. İmralı’dan Edirne’ye zindanları özgürleştireceklerini ifade eden Alkan, “Sandıklara giderken Taybet Anları unutmayalım. Ceylan Önkol, Hacı Lokman Birlik, Roboski’yi unutmayalım. Bunların hesabını sormak için geliyoruz” şeklinde konuştu.   

AMED

Bayramlaşma ziyaretlerini sürdüren Yeşil Sol Parti Amed milletvekili adayları Sûr, Peyas, Rezan ve Yenişehir ilçelerine bağlı kırsal mahalleleri ziyaret ederek yurttaşlarla bayramlaştı. Köylüler tarafından zafer işareti, alkış ve zılgıtlarla ve “jin jiyan azadî” ile “Bijî Serok Apo” sloganlarıyla karşılanan vekil adayları, yurttaşların sorunlarını dinledi. 

Adaylardan Adalet Kaya ve Samed Mengüc, Halkaları Demokratik Partisi (HDP) Amed Eşbaşkanı Gülistan Atasoy oluşturduğu heyet Sûr ilçesine bağlı Saxdî, Zorava, Sadtî, Henîfî, Arzûlî mahallelerini ziyaret etti. Ziyaretlerde konuşan vekil adayı Samed Mengüç, cumhuriyet tarihinde 10 yılda bir askeri darbe yapıldığını vurgulayarak, "Son dönemde artık askeri darbe yerini sivil darbeye bıraktı. 100 yıllık bu makul tarihi değiştirecek kapıyı arayabiliriz" diye konuştu. 

Vekil adayı Adalet Kaya da, iktidarın çöktürme politikasına değinerek, "Temel amaç özel savaşla gençleri, kadınları iradesizleştirmektir. Son yıllarda yaşamadığımız acı kalmadı. Son 7 yılda seçtiğimiz vekiller belediye eşbaşkanları cezaevinde. Belediyelerimize kayyım atandı. Çalışan arkadaşlarımız KHK ile görevlerinden ihraç edildi. Kadına hareketine yönelik saldırılar oldu. Ayşe Gökkan, Ayla Akat ve bir çok arkadaşımız tutuklandı. En son depremde Kürtler, Aleviler açlığa ve ölüme terk edildi. Buna dur diyebilmek için bir oyla bunu bitirebiliriz" ifadelerini kullandı.

Bismil

Hevserokê Şaredarê Bilsmilê Orhan Ayaz, li ser helbijtine axiftinek kir.

Ayaz; "Gele me yi Heja Xüşk u Brayen Aziz, Dayıken bı rumet, Ciwanen peşeroja gele me, Hun bi xer hatin ser sera u ser çava hatin… Em iro jı bo serkeftına mezin , jı bo tekbırına desthılatdariya faşist, Büroya  Hılbıjartıne a yekem lı navçeya xwe vedikin…. Partiya me tekoşina me buye heviya hemu gele bındest,  Em bawerin  Gele Kürd eve Mohra xwe lı ve pevajoye xe … Zulm u zora  AKP u MHP ewe vala derxe …   Mıxabın Dız u Xediye male bı hev hesiyane  ne doza gırtına Partiya me,ne zulmü zora van zalıman ne ji fen u fute van faşistan eve encam negre…  Gele me van politikayen kırrej u faşizane baş nasdıke..  Ve meha piroz rojiya remezane Geleme em bawerin lı dıji zulme u zordestiye disa e diroka berxwedan u serkeftine jı nu da binivisine..weki Kawaye hesinkar  e Desthilatdariya Dehak’a hılweşine..  Gele Bismil eve sekna xwe berxwedaniya xwe disa bı pelek xurt derxe hole
Namzete partiya me hevale me bi coşek mezin u bi iradeya gele me eve herin meclisa Ankara  Roj jı nu da germahiya xwe eve bide ser erdnigariya Mezopotamya  Serkeftina  gele me ji niha de piroz be, Jiyanek bı rumet u rojen Azad gelek nezin,  Bı van Bir u Baweriyan em Bejna xwe lı ber we ditevinin.. Serkeftin A Gelemeye  Slav u Rez Jı Gele Bismil re  Hun Her hebin Hun her Bijin" got. 

ŞIRNEX 

Yeşil Sol Parti, Şirnex'ın Silopiya (Silopi) ilçesinde yarın düzenlenecek kadın mitingi için hazırlıklar sürüyor. Newroz Alanı’nda saat 13.00’te yapılacak mitinge Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, HDP Kadın Meclisi Ayşe Acar Başaran konuşmacı olarak katılacak. 

Mitinge çağrı amacıyla adayların da katılımıyla Başak Mahallesi’nde bildiri dağıtımı yapıldı. 

Sık sık  "Jin, jiyan, azadî" sloganı atıldı. 

ADANA

Adana'nın dört bir yanında seçim çalışmalarını aralıksız sürdüren Yeşil Sol Parti milletvekili adayları, “Birlikte değiştireceğiz” şiarıyla halklarla buluşuyor. Yeşil Sol Parti Adana milletvekili adayı Tülay Hatimoğulları, Adana'nın Karataş ilçesine bağlı Bahçe Mahallesinde depremzedeleri ve esnafları ziyaret etti. Depremzedelerin sorunlarını dinleyen Hatimoğulları, "Yaralarımızı birlikte saracağız" dedi. Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) kapatma davasına karşın seçime Yeşil Sol Parti ile girdiklerini ifade eden Hatimoğulları, yurttaşlardan Yeşil Sol Parti için oy istedi.

ERDEXAN

Yeşil Sol Parti, Erdexan’da seçim çalışmaları kapsamında halk buluşması düzenledi. Buluşmaya parti yöneticileri ve adayların yanı sıra Başak Demirtaş da katıldı. Buluşmada konuşan Başak Demirtaş, seçim gününe kadar canla başla çalışacaklarını ifade etti. Demirtaş, “14 Mayıs’ta zafer halayına duralım. Kadınlar yıllardır eziyet çekti ama kadınları sesinin en güçlü olduğu parti bizim partimizdir. Eşitlik, adalet ve özgür bir yaşam için tüm Ardahanlı kadınları bizim partimize davet ediyorum. Yine metropollerde bulunan tüm Erdexanlıları seçim günü kentlerine gelerek oy vermeye davet ediyorum” dedi. 

Siyasi tutukluların serbest bırakılabileceği koşulların oluşması için herkesi Yeşil Sol Parti’ye oy vermeye çağıran Demirtaş, konuşmasını “An serkeftin an serkeftin” sözleriyle tamamladı. 

WAN 

Yeşil Sol Parti, Serhat’taki bütün kentlerde çalışmalarına hız verdi. Wan’da Yeşil Sol Parti milletvekili adayları ve il yöneticileri, Elbak ilçesine bağlı Xoşebê beldesinde seçim bürosu açtı. Yoğun katılımla gerçekleşen açılış sonrası, milletvekili adayları ile beraberindeki heyet, 26 Nisan’da kent merkezinde gerçekleştirilecek “Kadın Mitingi”ne dair belde de bildiri dağıttı. Heyet daha sonra, Elbak ilçesine giderek esnaf ziyareti gerçekleştirdi.

ÎDIR

Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri, kent merkezinde bulunan Konaklı Mahallesi’nde yurttaşları ziyaret etti. Ziyarette TJA’lı kadınlar, seçimlere dair halkı bilgilendirerek, Yeşil Sol Parti’ye destek çağrısı yaptı.

MÛŞ

Mûş’ta seçim çalışmalarını hızlandıran Yeşil Sol Parti milletvekili adayları, ilçe ve köylerde halka bir araya gelerek 27 Nisan’da kent merkezinde gerçekleştirilecek miting için çağrı yaptı. Köylerde halk ile bir araya gelen adaylardan Serhat Dursun ve Sümeyye Boz, mitinge katılım çağrısı yaparak, partilerinin etrafında kenetlenme talebinde bulundu. 

Kentte AKP ve MHP iktidarına verecek tek oylarının bile olmadığına dikkati çeken Sezai Temelli de,  Kürt halkı ve Türkiye halklarının artık her şeyin farkında olduğunu söyledi.  Mitinge katılım çağrısı yapan Temelli, şöyle konuştu: “Kürdistan’ın bir çok ilinde AKP vekilleri seçildi. Evet biliyoruz ama bu halimiz nedir? Bu halimizin sebebi kimdir? İktidardır! Bu zengin topraklar üzerinde bu yoksulluk iktidar yüzünden var. Muş’un ve diğer bütün bölgelerin gençleri şu an batıda para kazanmak için amelelik yapıyor, bu hak değil. Biz bunu değiştireceğiz.”

BURSA 

Yeşil Sol Parti, İnegöl’ün Karadeniz Mahallesi’nde seçim bürosunun açılışını gerçekleştirdi. Birçok partilinin katıldığı açılışta, büronun içi ve bulunduğu sokak Yeşil Sol Parti bayraklarıyla donatıldı. Gençlerin yoğlun ilgi gösterdiği açılışa, Yeşil Sol Parti Bursa milletvekili adayları Ceylan Erol Erdoğan, Necdet İpekyüz, Ayten Avdan, Bahar Toprak, Ali Sungur, Kemalettin Yıldız, Kemal Doğan, Melek Yalçıner, Cahit Kırkazak ve Yeşil Sol Parti Bursa il eşsözcüsü Azra Güllüpınar katıldı. Açılışta konuşan Yeşil Sol Parti Bursa Milletvekili adayı Necdet İpekyüz, günün dayanışarak, paylaşmanın günü olduğunu dile getirdi. İpekyüz, “Seçim zamanı geldiğinde Kürtlerden, işçilerden, kadınlardan, haklardan bahsedenlere değil, her daim yanımızda olanlara güvenmek gerekiyor” dedi. “Bursa’dan sesleniyorum” diyen İpekyüz, “Kayyıma, tecride son vermek,  gençliğin, kadınların sorunlarını hak odaklı çözmek istiyoruz” ifadelerini kullandı. Bursa’daki yeşillikleri “talanla” yok edildiğinin altını çizen İpekyüz, “Bizler yeşili var edeceğiz. Bizler Yeşil Sol adına görevliyiz. Bursa yeşil sol olacak” diye belirtti. 

Büro açılış halaylar ve alkışlarla son buldu.

AYDIN  

Yeşil Sol Parti, Aydın’ın Söke ilçesi Sazlı Kemalpaşa ve Atburgazı mahallerinde iki seçim irtibat bürosu açtı. Yeşil Sol Parti bayraklarıyla donatılan seçim bürolarının açılışına halk yoğun ilgi gösterdi. Onlarca yurttaşın katıldığı büro açılışlarından, halaylar çekilerek, sık sık “Jın jiyan azadî” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı. 

Büro açılışlarında konuşan Yeşil Sol Parti vekil adayı Ebru Günay, bu Seçimde her bir oyun önemli olduğunu belirterek, "Her bir oyun bizim için bir anlamı var. Çünkü Yeşil Sol Parti'ye verilmiş her oy bizim mecliste daha güçlü bir şekilde temsil edilmemizi sağlayacaktır. İktidarın yaptığı zulmü, haksızlığı, hukuksuzluğu bizden çok çok daha iyi biliyorsunuz. Tarımdaki emeğinizin karşılığının alınmamasını, inşaattaki ağır çalışma koşullarını, sigortasız kayıt dışı çalışmanın, gaspın, talanın, ekolojik yıkımın ve daha önemlisi 1990’lar sonrası göç edip gelenler olarak Kürt düşmanlığının yarattığı sonuçları en iyi sizler biliyorsunuz. İşte bu nedenle Yeşil Sol Parti’nin Meclis temsiliyeti çok önemli" diye konuştu. 

'YEŞİL SOL HER YERE KÖK SALMALI'

Tek adam rejimi ve zulmünün sol bulması için parti olarak mecliste güçlü temsiliyete sahip olmaları gerektiğinin altını çizen Günay, "Çünkü biz  kendi mücadele deneyimizden de biliyoruz ki AKP-MHP faşizminin önündeki en büyük engel Yeşil Sol Parti’nin öncülük ettiği üçüncü yol siyasetidir. Yeşil Sol Parti'nin öncülük ettiği demokrasi mücadelesidir, bu nedenle büyüyerek güçlenerek geliyoruz. Yeşil Sol Parti'nin ağacının kökleri her yere ulaşmalı, her yere kök salmalı ve her yerde büyüyüp güçlenmeli ki biz daha demokratik bir Türkiye'de daha özgür bir gelecekte yaşayalım” dedi.

Editör: Haber Merkezi