HABER MERKEZİ – YSK Başkanı Ahmet Yener’in “Olumsuz bir durum yaşanmadığı” dediği ikinci tur seçimlerinde ihlaller ve usulsüzlükler, sandık görevlileri ve milletvekillerinin darp edilmesine kadar vardı. 

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin dün yapılan ikinci tur oylamasına ihlaller ve usulsüzlüklerle damga vurdu. Oy kullanma işlemlerinin başladığı saat 08.00’den sandıkların kapandığı saat 17.00’ye kadar çok sayıda ihlal ve usulsüzlük yaşandı. Bu durum, devlet güçlerinin yurttaşları, müşahitleri, sandık görevlilerini ve milletvekillerini darp etmesine kadar vardı. Seçim boyunca yaşanan ihlal ve usulsüzlüklere rağmen Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, "Olumsuz bir durum yaşanmadı" açıklaması yaptı.

Seçimlerin ikinci tur oylamasının yapıldığı 28 Mayıs’ta yaşanan bazı ihlal ve usulsüzlükler şöyle: 

ERDOĞAN AFİŞLERİ SÖKÜLMEDİ

* Seçim ihlalleri, Cumhur İttifakı adayı Tayyip Erdoğan’ın, seçim yasaklarına rağmen her kentte ana arterlere asılı olan posterlerinin indirilmemesiyle başladı. Bunun yanı sıra birçok kentte bilboardlarda Erdoğan’ın seçim sürecinde astığı afişler de sökülmedi. 

KADINLARIN YERİNE OY KULLANILDI

* Riha’nin Eyyübiye  ilçesinin Karaali köyünde kadınların yerine oy kullanılmasına itiraz eden CHP eski Milletvekili Ali Şeker ile müşahitler darp edildi, telefonlar kırıldı. Uğradığı saldırıya dair açıklama yapan Şeker, "Çok noktada devlet memurları tehdit ediliyor. Toplu oy kullanma karşısında kanuni görevini yapmaya çalışanlar tehdit ediliyor." dedi. 

MİLLETVEKİLLERİNE SALDIRI 

Şeker'in saldırıya uğradığı sandığa giden CHP Riha Milletvekili Mahmut Tanal da saldırıya uğradı. Saldırının ardından yaptığı açıklamada Tanal, “Burada devlet zafiyeti var! Tehditlere, saldırılara boyun eğmeyeceğiz, sandıkları koruyacağız!” ifadelerini kullandı. 

* İstanbul Bahçelievler’de bulunan Yayla İlkokulu 1115 No'lu sandıkta, 14 Mayıs seçim listesinde yer almamasına rağmen 2015 yılında yaşamını yitiren Emine Kahraman'ın ikinci tur seçimlerinde seçmen listesinde olduğu ortaya çıktı.

MHP’Lİ YÖNETİCİ İKİ OY KULLANMAYA ÇALIŞTI

* Kocaeil’nin Dilova ilçesinde MHP İlçe Başkanvekili Yücetan Dilmaç, iki ayrı sandıkta oy kullanmaya çalışırken suçüstü yakalandı. Hakkında tutanak tutulan Dilmaç, “Bunun suç olduğunu bilmiyordum” diyerek kendini savundu. 

RIHA’DA TOPLU OY KULLANIMI 

* Riha Akçakale’de toplu oy kullanılması üzerine okula giden avukatlar, engellemeyle karşı karşıya kaldı. Avukatlar, burada bulunan sandık görevlileriyle birlikte darp edildi, tehdit ve hakaretlere maruz kaldı. Polis, duruma tepki gösteren avukat ve sandık görevlilerine, “İstersen avukat, istersen Allah ol. Kimse girmesin içeriye” tehdidinde bulundu. 

* En çok ihlallerin yaşandığı Riha’da, Şulul’da bulunan Ulubatlı Hasan İlkokulu'nda, toplu oy kullanılmak istendi. Duruma tepki gösterilmesi üzerine sandıkta bulunan müşahitler arasında kavga çıktı. Kavgada yaralanan 2 kişiden birinin burnu kırıldı. 

SANDIK MUHTARIN EVİNE KURULDU

* Riha’nın Sêwereg ilçesinin Kavaklıdere Mahallesi’nde, 1364 nolu sandık muhtarın evine kuruldu. Oy kullanan bazı seçmenler duruma tepki gösterirken, Siverek Kaymakamlığı mahallede kamuya ait bina bulunmaması nedeniyle 4 seçimdir aynı uygulamanın yapıldığını savundu. 

DIŞARIDAN ZARF GETİRİLDİ 

* Yalova’nın Çınarcık ilçesindeki Hüdaverdi Aydın İlköğretim Okulu’nda dışarıdan getirilen katlanmış zarfların sandığa atıldığı tespit edildi. 

MÊRDÎN’DE POLİS VE KORUCU BASKISI 

* Mêrdîn’de gün boyu ihlaller yaşandı. Artuklu, Rişmîl (Yeşilli), Nisêbîn (Nusaybin) ve Qoser (Kızıltepe) ilçelerinde polislerin sandık sandık gezerek, AKP müşahidi olup olmadığını sordu. AKP müşahidi olmayan sandıklara dışarıdan müşahit getirdikleri görülen polisler, zırhlı araçları da okul bahçesi içinde tuttu.

* Mêrdîn’in Mîdyad (Midyat) ilçesine bağlı Çavuşlu (Şorizbah) mahallesinde kurulan 1094 Nolu sandıkta, bir grup açık oy kullanmak istedi. Duruma karşı çıkan sandık görevlileri, korucu ve AKP’lilerin saldırısına uğradı.  

* Mêrdîn’in Artuklu ilçesine bağlı Kabala Mahallesi'nde sandıkların kapanmasına dakikalar kala AKP’li bir grup, Şakir Süreyya Nuhoğlu Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde sandığa gitmeyenler yerine toplu oy kullandı. 

HÜDA PAR ÇOCUKLARI MÜŞAHİT YAPTI 

* Amed’in Rezan ilçesinde Bağcılar İmam hatip Ortaokulu’nda 1075 nolu sandıkta 18 yaşından küçük bir çocuk HÜDA PART müşahidi yapıldığı ortaya çıktı. Durumu fark neden Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) müşahitlerinin itirazı üzerine işlem yapılmadan çocuk okuldan uzaklaştırıldı.

CIZÎR’DE PLAKASIZ ARAÇLAR 

* Şirnex’in Cizîr ilçesinde bulunan Cizre Spor Lisesi’nin bahçesinde plakası olmayan bir pikap tespit edildi. Yeşil Sol Parti Şırnak Milletvekili Newroz Uysal’un itirazına rağmen polisler “görevlilerin” diyerek, aracı okul bahçesinden çıkarmadı. Tepkiler üzerine araç okul bahçesinden çıkarıldı. 

ASKERLER AÇIK OY KULLANDIRDI 

* Sêrt’in Berwarî (Pervari) ilçesi Kundîş (Tosuntarla) köyünde tehdit edilen CHP ve Yeşil Sol Parti müşahitleri, görevli oldukları okula alınmadı. Aynı okulda kurulan sandıklarda asker ve korucular seçmene açık oy kullandırdı. 

* Mûş’un Sungu Beldesi’nde AKP’li sandık görevlilerinin CHP ve Yeşil Sol Parti müşahitlerini okullardan çıkartarak, seçmene toplu oy kullandırdı. 

AKP’LİLERDEN AÇIK TEHDİT 

* Adana’nın Çukurova ilçesine bağlı Kurttepe Mahallesi'nde bulunan İbrahim Atalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde 1132 nolu sandıkta bina sorumlularına ve  Sandık Kurulu üyelerine verilen belgelerin üzerinde Seçim Kurulu mührü ile imzanın ıslak olmadığı tespit edildi. 

* Yüreğir ilçesine bağlı Doğankent Mahallesi’ndeki Doğankent İlkokulu’nda açık oy kullanan AKP'liler ile sandık görevlileri arasında tartışma çıktı. AKP'liler görevlilere, "Sandık başındayız, sıkıysa iptal edin oyu" tehdidinde bulundu. 

İHLALE İTİRAZ EDENLER DARP EDİLDİ 

* Hatay'ın Antakya ilçesine bağlı Reyhanlı yolu üzerindeki Demirköprü Muhtar Abdurrahman Çetiner İlköğretim okulunda müşahitlik yapan Berkant Doran ve Süleyman Yeral, oy kullanılan kabine birlikte girme ve kimliksiz oy kullanma usulsüzlüklerine itiraz etmesi üzerine darp edildi. 

* Usulsüzlüklerin en çok yaşandığı yerlerden biri de İstanbul oldu. Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, AKP’li sandık görevlilerinin sözlü ve fiziki saldırısına uğradı. Çekmeköy ilçesinde de pek çok sandıkta YSK’nin silinebilir resmi imzalı çizelgeleri tespit edildi. 

* Beyoğlu ilçesinde bulunan Firuzağa İlkokulu’nda da Yeşil Sol Partili sandık görevlisi, AKP’li bir kişi tarafından saldırıya uğradı. 

AKP’LİLERDEN GAZETECİYE SALDIRI 

* Kağıthane ilçesinde Ahmet Çuhadaroğlu Ortaokulu’nda AKP’li okul sorumlusu, haber takibi yapan gazeteciye saldırdı. Saldırıda gazeteci yaralanırken, AKP’lilerin okulda propaganda yapmasına ses çıkarmayan polis, izlemekle yetindi. 

SAHTE OY, HAZIR PUSULA 

* Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 1024 Nolu sandıkta, kontrol sırasında bir zarfın içerisinde Cumhur İttifakı adayı Tayyip Erdoğan için "evet" mührü basılmış bir pusula bulundu.

* İzmir'de Konak Eşrefpaşa Mahallesi'nde 80. Yıl İlköğretim Okulu'nda 2146 Nolu sandıkta oy kullanmaya gelen vatandaşa verilen zarfın içinde Erdoğan'a "evet" mührü basılmış pusula çıktı.

COLEMÊRG’TE KORUCU SALDIRISI 

* Colemêr’in Rûbarok ilçesinin Mavan köyünde toplu oy kullanımı iddialarına araştıran Yeşil Sol Parti Milletvekili Onur Düşünmez ve avukatlar, korucuların saldırısına uğradı. 

AMED’TE SAHTE OY KULLANILDI

* Amed’in Rezan (Bağlar) ilçesine bağlı Namık Kemal Lisesi’nde bir kadının sahte oy kullandığı tespit edildi. 

ÊLIH’TE İMZALI BOŞ TUTANAKLAR 

* Êlih’in Hezo (Kozluk) ilçesine bağlı Aşağıfıratlı köyünde muhtar, AKP rozetiyle sandıkları gezdi. Êlih merkezde bulunan Türk Telekom Anadolu Lisesi’nde ise, imzalı boş tutanaklar tespit edildi. Aynı okulda 1314 Nolu sandıkta bir seçmen kimliği olmadan oy kullandı. 

142 BELGELERİ TESLİM EDİLMEDİ 

* Ankara Altındağ Aydınlıkevler İnönü Lisesi’nde başka bölgelerde görevli olduğunu iddia eden 3 polis, 1054, 1057 ve 1053 nolu sandıklarda oy kullanarak, 142 belgelerini teslim etmedi.

* Ankara’da AKP’li Mamak Belediye Başkanı Musa Köse’nin oy kullanmak için gittiği Battalgazi Meslek Lisesi’nde yanında bulunan korumalar, Yeşil Sol Parti müşahidine saldırdı.

İHLALLER SEÇİM BAŞLAMADAN BAŞLADI 

* Manisa Şehzadeler ilçesinde Vicdan Karaosmanoğlu İlkokulu'nda kurulan 1232 Nolu sandıkta, seçim başlamadan tutanaklar sandık görevlilerine imzalatıldı. 

CIZÎR’DE GAZ BOMBALI SALDIRI 

* Şirnex’in Cizîr (Cizre) ilçesinde polisler, Metin Bostancıoğlu İlkokulu'nda okul bahçesinde bekleyen yurttaşlara gaz bombası ve plastik mermilerle saldırarak, bahçeden dışarıya çıkardı. 

FERİT ŞENYAŞAR DARP EDİLDİ 

* Riha’nın Haliliye ilçesine bağlı Yeniköy Mahallesi'nde müşahitlerinin oy kullanmasına izin verilmediği bilgisi üzerine mahalleye gelen Yeşil Sol Parti heyeti, burada bir grubun taşlı ve sopalı saldırısına maruz kaldı. Riha Milletvekili Ferit Şenyaşar darp edilirken, haber takibi yapan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirinin kamerası parçalandı.

İSMAİLAĞA CEMAATİ SANDIKLARDA VAAZ VERDİ 

* Çocuğa tecavüz davasıyla gündemden düşmeyen İsmailağa cemaati üyeleri, İstanbul’un Şişli ilçesinde bulunan TÜROB 50. Yıl Şişli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde oy kullanımının sona ermesinin ardından sandıkların açıldığı esnada sınıfları gezerek, vaaz yoluyla AKP’ye oy istedi. Cemaat üyeleri, kendilerine tepki gösteren kadınlara, “Bize alışacaksınız” tehdidinde bulundu.

( Kaynak: MA)

Editör: Hamza Özkan