İSTANBUL- Haklarında açılan kapatma davasıyla örgütlenme haklarının gasp edilmek istendiğini belirten Tüm Emekli Sen, “Emeklilerin sendikal örgütlenmesi engellenemez. İdare bu sevdadan vazgeçmelidir” dedi. 

Tüm Emeklilerin Sendikası (Tüm Emekli Sen), haklarında açılan ve 2’nci duruşması 8 Haziran’da görülecekken kapatma davasına ilişkin Kadıköy'de basın açıklaması düzenledi. Birçok sendika üyesinin katıldığı açıklamada, “Emekli sendikaları kapatılamaz, biz bitti demeden bu dava bitmez” pankartı açılırken, “İnsanca yaşamak istiyoruz” , “Sendikal hakkımız engellenemez” sloganları atıldı. 

‘ÖRGÜTLENME HAKKIMIZ GASP EDİLİYOR’

Sendika adına açıklama yapan Tüm Emekli Sen Esenyurt Şube Başkanı Gülsen Şener Gülseven, tek amaçlarının insanca yaşamak olduğunu belirtti. Ankara Valiliği’nce açılan söz konusu davayla örgütlenme haklarının gasp edilmek istendiğini vurgulayan Gülseven, “Emeklilerin sendika kurması; biriktirdiğimiz emeğin geri dönüşünün bizlerin insana yakışır yaşam sürdürmesini sağlaması içindir. Oysa bugün emeklilerin çok büyük bir kısmı açlık sınırının altında, ölüm ile yaşam arasında hayata tutunmaya çalışıyor” dedi. 

ÖRGÜTLENME VE GÜVENCE HAKKI

Emeklilerin sendika çatısı altında örgütlenmesinin zorunlu olduğunu belirten Gülseven, peşin ödedikleri emeklilik haklarının güvence altına alınması gerektiğini de vurguladı. Türkiye'nin imzacısı olduğu uluslararası sözleşmelerde herkesin sendika kurma ve örgütlenme hakkı olduğunu hatırlatan Gülseven, “Yine Anayasamızın 90. Maddesinde iç hukukun uluslararası sözleşmelerle çelişmesi durumunda, uluslararası sözleşmeler esas alınır denmektedir. İç hukukta bir düzenleme yapılmamışsa, sorun bizim değil, sorun yasa koyucularındır” şeklinde konuştu.

‘DAVA REDDEDİLMELİ’

Kapatma davasının siyasi olduğunu ifade eden Gülseven, devamla şunları kaydetti: “Emeklilerin sendikal örgütlenmesi engellenemez. İdare bu sevdadan vazgeçmelidir. Mahkemenin de uluslararası sözleşmelerde güvence altına alınmış sendika hakkımızı gözeteceğini umuyor, demokratik ve vicdani bir kararla sendikamızın kapatılması davasını reddetmesini bekliyoruz.”

(Kaynak: MA )

Editör: Hamza Özkan