HABER MERKEZİ - Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Amed Şubesi, 11’inci Olağan Kongresi’ni Sur’da bululan bir otelde gerçekleştirdi. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz'in yanı sıra çok sayıda sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcisi kongreye katıldı. 

‘KAZANACAĞIZ’

Kongre, farklı tarihlerde yaşamını yitiren ve katledilen sağlık emekçileri anısına yapılan saygı duruşuyla başladı. Divan üyelerinin seçiminin ardından SES’in mücadelesini konu alan sinevizyon gösterimi yapıldı. SES Eşbaşkanı Şiyar Güldiken, yaptığı konuşmada, yasak, gözaltı ve baskılara dikkat çekti. Güldiken, iktidarın Kürtler başta olmak üzere tüm kesimlere yaşam hakkı vermediğine işaert ederek, "Kazanacağız, mutlaka kazanacağız” dedi. 

İSRAİL-FİLİSTİN ÇATIŞMASI

DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ise, dünyada yaşanan savaş ve çatışmalara değindi. Aydeniz, "Bugün 3’üncü Dünya Savaşı var. Bu savaş Ukrayna-Rusya savaşı ile başlamadı. Yalnızca Filistin-İsrail’in iki gündür başlayan savaşı ile başlamadı. 3’üncü Dünya Savaşı 30 yıldır Ortadoğu’da ve Kurdistan’ın kalbinde devam ediyor. Bu savaşın sebebi ise ulus devlet sistemidir. Ukrayna-Rusya ile İsrail-Filistin savaşı da bu açıdan görülmelidir” dedi. 

Raporların okunmasının ardından gidilen seçimde yeni yönetim kurulu üyeleri belirlendi. 

Editör: Hamza Özkan