AMED - SES Amed Şubesi, Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi işyeri temsilcisi Serdar Büyükdeniz’in sürgün edilmesini protesto etti.  

Sağlık Emekçiler Sendikası (SES) Amed Şubesi, Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde yaşanan usulsüzlükleri ve yolsuzlukları dile getirdiği için sürgün edilen işyeri temsilcileri Serdar Büyükdeniz için açıklama yaptı. Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi önünde yapılan açıklamaya çok sayıda sağlık emekçisi katıldı. “Yolsuzluk ve mobinge karşı buradayız, sürgün suçtur” pankartının açıldığı açıklamada, “Mobbing ve baskıya son” dövizleri taşındı. 

Açıklama öncesi sağlık emekçileri yaşanan sürgünü bir dakika boyunca alkışlarla protesto etti. 

‘İKAZ EDİLDİ, ERTESİ GÜN SÜRGÜN’

Açıklamayı yapan SES Amed Şube Yönetim Kurulu üyesi Gülhan Tekin, “Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde çalışanların, birim ve yerleri keyfi olarak değiştirilmekte, talebi olanların ise keyfi olarak değişiklikleri yapılmamaktadır.  Hastane içinde sayısızca keyfi uygulama ve görevlendirmeler yapılmaktadır. En son işyeri Temsilcimiz Serdar Büyükdeniz, geçen hafta fuzuli dilekçe yazdığı gerekçesiyle ikaz edilmiş, dün de istem dışı tayin denilerek, Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sürgün edilmiştir” diye belirtti.

‘NİTELİKLİ HİZMET İÇİN MÜCADELE ETTİK’

Sürgün edilen Büyükdeniz’in verdiği dilekçelerin içeriğini de aktaran Tekin, şöyle devam etti: “Eski başhemşire, yardımcılarına ve keyfinin istediği kişilere riskli birimlerde çalışmadığı halde riskli birim ücret farkı verilmesini sağlıyordu. Kendine yakın kişileri yine döner sermaye ödüllendirme listesine yazıyordu. Yeni doğan yoğun bakım sorumlusu, halkın ihtiyacı olan yüzlerce kutu ilacı kullanmadan çöpe atarak, kamu zararına sebebiyet verdi. Bunları şikâyet ettik. Toplumcu sendikacılığın olmazsa olmazı kabul ettiğimiz, hasta ve hasta yakını başta olmak üzere bir bütünen hastanede hizmet alan halkımızın hastanede en nitelikli hizmeti alabilmesi için mücadele ettik.” 

‘HESAP SORACAĞIZ’

“Sendika temsilcisi Serdar Büyükdeniz şahsında bütün sağlık emekçilerinin sesi kesilmek istenmektedir” diyen Tekin, usulsüzlüklerin sebebi olan kişiler ve de bu karara imza atanlardan hesap soracaklarını belirtti. Tekin, Büyükdeniz işyerine geri dönünceye kadar mücadelelerinin çeşitli eylem ve etkinliklerle süreceğini söyledi. 

Açıklama alkışlarla son buldu.

Editör: Hamza Özkan