HABER MERKEZİ - Yaşamını yitiren gazeteci Seyit Evran’ın "Özgür Basın'ın hafızası" olduğunu vurgulayan YRA, “Seyit Evran özgürlük davasında yolumuzu aydınlatan bir meşale oldu" açıklaması yaptı. 

Özgür Basın Birliği (YRA), 22 Eylül’de Kuzey ve Doğu Suriye’de tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdiği açıklanan gazeteci-yazar Seyit Evran’a dair Qamişlo’daki Mihemed Şêxo Kültür ve Sanat Merkezi önünde açıklama yaptı. Evran’ın fotoğraflarının taşındığı açıklamaya çok sayıda gazeteci ve sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.

YRA Eşbaşkanı Dilyar Ciziri, “Kurdistan Özgür Basını’nın sütunlarından biri daha sonsuzluğa yol aldı” dedi. Evran’ın uzun bir süredir kalp hastalığından kaynaklı hastanede tedavi gördüğünü aktaran Ciziri, “O, Özgür Basın’ın 30 yıllık belleği ve hafızasıydı. Bu kutsal ve paha biçilmez yolun yorulmaz bir eylemcisi oldu. Toplumların aydınlanma çalışmasındaki tutkusu ve mücadele kararlılığı, önüne çıkan bütün engel ve zorlukları aşmasını sağladı. Duruşu, eylemi ve kalemiyle özgür basın sayfalarında emsalsiz yerini aldı” diye konuştu. 

Evran’ın yaşamı boyunca gecesini gündüzüne katarak gerçekleri kamuoyuna duyurmak için çaba gösterdiğine dikkati çeken Ciziri, “Seyit arkadaş Kurdistan Özgürlük Hareketi’nin ve Özgür Basın’ın öncü bir militanıydı. Kurdistan’ın dört parçasında kalemiyle Kürt halk gerçekliğini ve özgürlük mücadelesini tüm dünyaya duyurdu” dedi. 

EVRAN’IN YAŞAMI

Evran’ın gerçek isminin “Seyit Mahmut Evran” olduğu ve 1969’da Amed’in Hênê (Hani) ilçesinde doğduğunu aktaran Ciziri, Evran’ın yaşamına dair şu bilgileri paylaştı: “Şêx Saîd serhildan geleneği ile yaşayan bir aile ortamında büyür. Gençlik ve okul yıllarında Özgürlük Hareketi’ni tanır ve saflarında yerini alır. Çukurova Üniversitesi’nde okuduğu yıllarda, aynı üniversitede okuyan Özgür Basın’ın öncülerinden biri olan devrimci Gurbetelli Ersöz’ü tanır. Böylelikle Gurbetelli Ersöz’ün bir öğrencisi olur ve önemli tecrübeler edinir.

Heval Seyit, bu istem ve heyecanla 1990 yılında serhildan ve direnişin mekanı Amed’den özgürlük mücadelesi saflarına katılır. Büyük bir sorumlulukla ülkesinin katliam ve direnişlerle dolu tarihini omuzlar, bu bilinçle hareket eder ve Türkiye ve Bakurê Kurdistan’da basın çalışmalarına başlar.

Bakurê Kurdistan’da Kürt halkı üzerinde saldırıların en yoğun olduğu, köylerin yakıldığı, gazetecilerin sokak ortasında katledildiği, binlerce öncü şahsiyetin tutuklandığı ve katledildiği yıllarda Seyit yoldaş, ikirciksiz çalışıp, hakikati dünyaya duyurur.

SALDIRIDA YARALANDI

Özgür Ülke gazetesinin İstanbul’daki merkezi ile Ankara ve Amed’deki ofisi 3 Aralık 1994 gecesi bombalandığında Seyit yoldaş da gazetenin genel merkezinde Yazı İşleri Sorumlusu’dur. Bu saldırıda Seyit arkadaş da 23 arkadaşıyla birlikte yaralanır. İnsanların gazete okumaya bile korktuğu yıllarda o, ikirciksiz bir şekilde çalışmalar yürütür. Hakikat ve özgürlük aşkıyla çoğu zaman ölümle yüz yüze gelir.”

Evran’ın Kürt halkının mücadelesini dünyaya duyurduğunu ifade eden Ciziri, devamla şunları söyledi: “Bu çerçevede akademik, tarih ve edebi konular üzerine onlarca yazı yazar, özgür basın arşivine önemli katkılar sunar. Bu yoldaki yolculuğunu da ‘Hayatın Kıyısına Yolculuk’ adıyla kitaplaştırır.

Seyit yoldaş sadece Kurdistan’da ve dağlarında değil, Kürtlerin yaşadığı birçok ülkede de basın görevini yürütür. Eski Sovyet ülkelerinde, Ermenistan ve Rusya’da Kürt toplumunun durumunu ve bu bölgelerdeki tanınmış şahsiyetleri araştırır. Bununla da yetinmeyip devrimci hareketliliğin olduğu her alana yönünü çevirir.

DEVRİM SÜRECİNİ TAKİP ETTİ

Rojava’da devrim dalgasının yükseldiği 2012’de, Seyit yoldaş da yönünü buraya çevirir. Bir yandan devrim gerçekliğini anlatıp yazar, bir yandan da basın çalışmalarının inşası için başat rol oynar. Dêrik’ten Efrîn’e; bölgenin bütün coğrafyasını karış karış gezip devrim sürecini takip eder, aynı zamanda onlarca öğrenciyi eğitir. Bu çalışmasıyla Rojava Devrimi’nin ve basın devriminin sütunlarından biri olur. Devrimi ve basının rol ve önemini başarıya ulaştırmadaki sorumluluğunu yaşamının son anına kadar layıkıyla yerine getirir.

İKİ KERE KALP KRİZİ GEÇİRDİ

Seyit arkadaş, 2020 yılından beri sağlık sorunlarıyla mücadele ediyordu. İki kere kalp krizi geçirdi, bu yüzden birkaç defa ameliyat olmak zorunda kaldı. Sağlık sorunlarına rağmen çalışmalarını aralıksız coşku ve moralle sürdürdü.

En son hastalığı yeniden nüksetti ve bedenini zorladı. Bu nedenle bir süredir hastanede tedavi görüyordu. Ancak maalesef tüm çabalara rağmen 22 Eylül sabahı kalbi durdu ve aramızdan ayrıldı.

Seyit Evran arkadaş da Apê Musa, Gurbetelli Ersöz, Halil Dağ, Nûjiyan Erhan, Deniz Fırat, Dilîşan Îbîş ve onlarca özgür basın mücadelecisi gibi hakikat ve özgürlük davasında yolumuzu aydınlatan bir meşale oldu. Aydınlanma çalışmalarında geriye büyük bir miras bıraktı. Biz de özgür kalem savaşçılarının takipçileri olarak bu mücadele ve hakikati büyütme ve genişletme sözü veriyoruz. Yolları her zaman bizi aydınlatacak ve bilinçlendirecektir. “

Editör: Hamza Özkan