ŞIRNEX - Silopiya Belediyesi Kadın Futbol Takımı, ilk yılında şampiyon olarak bir üst lige çıktı. Takımın oyuncuları, tek hedeflerinin 1’inci lige çıkmak olduğunu belirtti. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yönetiminde olan Şirnex'in Silopiya (Silopi) Belediyesi, 2021 yılında “erkeklerin egemen olduğu spor branşı” algısını kırmak için Belediye Kadın Futbol takımı kurdu. 

Takım kurulurken 4 kadın futbolcu ile başlarken, bugün takım bünyesinde 25 futbolcu var. 2022 yılında Türkiye Futbol Federasyonu Kadınlar 3’üncü Ligi’nde mücadele eden Silopiya Belediyesi Kadın Futbol Takımı ilk yılında şampiyon olarak bir üst lige çıkmayı başardı. Şu anda 2’nci ligde mücadele eden kadın futbol takımının hedefi 1’inci lige yükselmek. Takım oyuncuları, kısa sürede elde ettikleri başarıya ilişkin konuştu. 

'ÇOK BÜYÜK MÜCADELE ETTİK'

Takım kaptanı Zehra Aktuğ, büyük bir mücadele ve destekle 2'inci lige yükseldiklerini ifade ederek, “Silopiya Belediyesi bünyesinde kadın futbol takımı kurulduğunda biz sadece 3-4 kadındık. Ama sayımız gün geçtikçe arttı. Daha sonra maçlara çıktık. Şuanda elde ettiğimiz bu başarıda belediyenin katkısı ve dayanışması büyük. 3'üncü ligdeydik ve oynadığımız her maçta istediğimiz sonucu aldık ve grupta birinci olduk. Play-Off'a maçlarımızı da kazanarak şampiyon olduk ve bir üst lige çıktık. Şimdi 2'inci ligdeyiz. Tek amacımız şampiyon olmaktır” dedi. 

'BAŞARDIĞIMIZI GÖRDÜLER'

Takımın başarısının ailelerde ve toplumda erkek egemen toplumun getirdiği bazı algıları yıktığını ifade eden Aktuğ, “Kadın Futbol takımını Silopi'de ilk kurduğumuzda ailelerimiz ve çevremiz buna karşı çıktı. Ama bizler hedefimizde ısrarcıydık. Bir süre sonra aile de, toplum da başarımızı gördü ve kadınların da bu alanda başarabileceğine ikna oldu" diye belirtti.  

'İLK YILIMIZDA 2'İNCİ LİGE YÜKSELDİK'

Amedspor oyuncularından kent sakinlerine maç daveti Amedspor oyuncularından kent sakinlerine maç daveti

Oyunculardan Berfin Aktuğ ise, ilk senelerinde 2'inci lige yükselmenin büyük bir başarı olduğuna dikkat çekerek, "Başardık ama hala kadınların desteğine ihtiyacımız var. Onların dayanışması ve desteği bizlere güç verecektir. İlk yılımızda şampiyon olduk. Halkımız bununla gurur duydu. İlk başladığımızda ailelerimiz bize, ‘siz yapamazsınız' diyorlardı. Ama biz yaptık. Onlar da bu şekilde kadının her şeyi yapabileceğini gördü. Şuanda tek hedef ve amacımız şampiyon olmaktır. Halkımızdan ve kadınlardan isteğimiz her maçımıza gelip bizi desteklemelidir. Bu destekleri bize güç ve moral olacaktır" diye konuştu.  

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/227229