HABER MERKEZİ- Şirnex’te halk oylamasında sayım tamamlanırken, Mersin’de ise Akdeniz ve  Wêranşar Belediye Eş Başkanlığı ve aday seçimleri ikinci tura kaldı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) 10 kentte büyükşehir ve ilçe belediye eşbaşkan adayları ile meclis üyelerini belirlemek amacıyla yaptığı halk yoklamasının sona ermesi ardından oy sayımına geçildi.

ŞIRNEX

DEM Parti, 31 Mart yerel seçimlerinde belediye eşbaşkan adaylarını, il genel meclis adaylarını ve belediye meclis üyelerini belirlemek için 90 merkezde sandık kurdu. Bu merkezlerden biri de 740 delegeden 445 tanesi oy kullandığı Şirnex merkezdi. DEM Parti Şirnex il binasının konferans salonunda kurulan üç sandıkta 445 delege oy kullandı.

DEM Parti adayları seçim turu attı DEM Parti adayları seçim turu attı

ULUSAL KIYAFETLERİYLE OY KULLANDI

Sabah saatlerinde kötü hava şartlarına rağmen yurttaşlar il binasına akın etti. Erken saatlerde başlayan oy işlemine birçok kişi ulusal kıyafetleri ile katılıp oy kullanırken, yürümekten zorluk çeken yaşlı yurttaşların bastonlarıyla gelerek oy kullanması dikkat çekti.

HALKTAN YOĞUN İLGİ

Halkın yoğun ilgi gösterdiği seçim saat 16.00’a kadar sürdü. Sayım başlamadan önce DEM Parti Dersim Milletvekili Ayten Kordu yaptığı açıklamada, “Biz halkımızın partisine güvendiğini biliyoruz. Bu seçimi de bu güven içerisinde yaptık. Bizler de bu güvene layık olmak için elimizden gelenini yapmaya çalışıyoruz” dedi. 

Seçimin başlamasıyla birlikte eline kâğıt ve kalem alan yurttaşlar tek tek sayımı yazarak not aldı. Ardından kurulan bin 1,bin 2 ve bin 3 no’lu sandıklar açılarak oylar sayıldı. Seçimde 3 erkek aday adayı yarıştı. Yapılan ön seçimde Turan Saltan 331, Sabri Soysal, 76, Osman Cavlak ise 38 oy aldı.

16 İL GENEL MECLİS ÜYESİ YARIŞTI

İl Genel Meclisi için ise 6 kadın,10 erkek ön seçime girdi. Seçim verilerini açıklayan DEM Parti PM üyesi Ahmet İstek, sonuçların genel merkeze gönderileceğini belirterek, daha sonra nihai sonucun genel merkez tarafından deklare edileceğini aktardı.

MERSİN

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler kapsamında Mersin’de Akdeniz Belediyesi Eş Başkan adaylarının belirlenmesi amacıyla Şah Düğün Salonu’nda “Halk oylaması” gerçekleştirdi. Barış Anneleri Meclisi başta olmak üzere, Akdeniz halkının yoğun katılım sağladığı oylamanın sonucu açıklandı. 737 delegenin oy kullandığı ve 16 oyun geçersiz olduğu oylamada, Mehmet Altuntaş 307 oy alırken, Hoşyar Sarıyıldız 271, Mehmet Şirin Kaya 103, Mehmet Alış ise 34 oy aldı. Kadın adaylar arasında ise Nuriye Arsalan 260, Zerife Genç 157, Fatma Demir 126,  Hülya Ayhan Keskin 121 oy aldı. Seçimler erkek eş başkan adayları Mehmet Altuntaş ve Hoşyar Sarıyıldız, Kadın adaylar arasında ise Nuriye Arslan ve Zerife Genç arasında ikinci tura kaldı.

Seçimin ikinci turunun yarın saat 10.00’da, Şah Düğün Salonu’nda gerçekleşeceği belirtildi.

RIHA

DEM Parti Wêranşar (Viranşehir) ilçesinde belediye eşbaşkan adaylarını belirlemek için ön seçim yaptı. Partinin ilçe binasında bulunan Fethi Yıldırım Konferans Salonu'nda 6 sandıkta  yapılan seçimde 645 delege oy kullandı. Kadın ve erkeklerde her hangi bir aday toplam oyların yüzde 50'den fazlasını alamadığı için seçim iki eşbaşkanın belirlenmesi için ikinci tura kaldı. Yarın Hıdır Oktay ve Fadıl Mendanlıoğlu ile Ruken Baran ve Dilan Doğan ikinci eşbaşkanlık için yarışacak.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/229866