AMED - Kobanê Davası’nda tahliye olan siyasetçiler Sebahat Tuncel, Gültan Kışanak ve Ayla Akat Ata, kentteki siyasetçi ve sivil toplum örgütleri tarafından ziyaret edildi. 

Karabük Cezaevi’nde polis baskını Karabük Cezaevi’nde polis baskını

Kobanê Davası’nda tahliye olan Kürt kadın siyasetçiler Sebahat Tuncel, Gültan Kışanak ve Ayla Akat Ata, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Amed İl Örgütü’nde ziyaretleri kabul etti. Siyasetçi kadınlar gün boyu kentteki sivil toplum örgütleri yanı sıra halk tarafından da ziyaret edildi. Kürt kadın siyasetçilere DEM Parti milletvekilleri Adalet Kaya, Pervin Buldan, TJA aktivistleri de eşlik etti. Ziyaretler sırasında sık sık “Jin, jiyan azadi” sloganları atıldı. 

Ziyarette konuşan DEM Parti Wan Milletvekili Pervin Buldan, buruk bir sevinç yaşadıklarını belirtti. Cezaevlerinde hala rehine tutulan arkadaşlarının olduğunu dile getiren Buldan, “Edirne'de sevgili Selahattin Demirtaş'ın, Kandıra'da sevgili Figen Yüksekdağ'ın ve Sincan cezaevindeki bütün arkadaşlarımızın yalnız olmadıklarını ve bundan sonraki süreçte de mücadelenin devam edeceğini özellikle belirtmek istiyorum. Taki bütün arkadaşlarımız özgürlüğüne kavuşana kadar. Kobanê kumpas davası elbette ki siyasi bir davaydı. Hukuki bir dava olmadığı için arkadaşlarımız yüksek oranda cezalarla cezaevinde kalmaya devam ediyorlar. Yıllardır hep söyledik. Kürt halkına ve Kürtlerin yanındaki dostlara bir düşman hukuku işleniyor. Kürtler her daim cezalandırılıyor. Bugün Kürt halkının haklı davası uğruna mücadele edenler bir şekilde cezalarla karşı karşıya kalıyor. Kürt halkının vermiş olduğu mücadelede katkı sunan milyonlar var ve buna saygı duyulması gerekiyor. Ceza verenler şunu bilsin ki arkadaşlarımız yalnız değil ve bu cezaları tanımıyoruz” diye belirtti. 

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/242529