BEDLÎS - DEM Partili Tetwan Belediyesi, AKP döneminden kalan tahribatları diğer belediyelerin dayanışmasıyla aşmaya çalışıyor. Eşbaşkan Mümin Erol, "Her koşulda hizmet vereceğiz ve kenti yenileyeceğiz" dedi. 

Tatvan Belediye Eşbaşkanı Erol hakkında resen soruşturma Tatvan Belediye Eşbaşkanı Erol hakkında resen soruşturma

Bedlîs'in Tetwan (Tatvan) ilçesinde iki dönemdir AKP yönetiminde olan belediyeyi 31 Mart yerel seçimlerinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) kazandı. DEM Partili yönetim, belediyenin 1 milyar 214 milyon TL borcu olduğunu açıkladı. Ayrıca belediyeye ait araçların birçoğunun kullanılamaz halde olduğunu tespit etti. Belediyenin toplam 54 aracı bulunuyor. Bu araçlardan 5’i atıl durumda iken, 12’si onarım için Amed’e gönderildi. DEM Parti yönetimindeki belediyeler, kentteki hizmetlerin aksamaması için Tetwan'a çok sayıda araç gönderdi. Amed'in Rezan (Bağlar) Belediyesi, 3 adet çöp arabası; Bedlîs'in Pirxûs (Ovakışla) Beldesi, bir yol süpürge aracı; Mûş Belediyesi ise bir kepçe gönderdi. 

BORÇ ARTIYOR

DEM Partili Belediye Eşbaşkanı Mümin Erol, ağır borç yüküne rağmen temel hizmetlerde bir aksaklık olmayacağını vurguladı. En borçlu belediyeler arasında yer aldıklarına dikkati çeken Erol, "Gelen faizler ve yeni araştırmalarımızla çıkan belgelerle toplam borcun 1 milyar 300 milyon civarında olduğunu söyleyebiliriz. Ancak her koşulda halkımıza hizmet vereceğiz. Halkımızla el ele verip, ağır yükün altından kalkacağız" diye kaydetti. 

Belediyenin geliriyle giderinin birbirini karşılamadığını söyleyen Erol, "Her ay krediler nedeniyle 30 milyon civarında faiz geliyor. Önceki yönetim belediyeyi ahlaksızca ve düşmanca bir yaklaşımla yönetmiş. Belediyede ne olup bittiğine ilişkin ayrıntılı bir araştırma için Sayıştay ve İçişleri Bakanlığı’ndan bir komisyon talep ettik" dedi. 

AKP döneminde belediyeye ait 200'den fazla taşınmazın satıldığını aktaran Erol, çöp araçları ve iş makinalarının da kullanılamaz hale getirildiğini ifade etti. Erol, "AKP’li başkan, Tetwan Belediyesi'nde ne çöp aracı ne de iş makinası bıraktı. Şuan kullandığımız araçları farklı belediyelerden temin ettik. Şuan belediyenin bir araba alacak gücü yok" ifadelerini kullandı. 

VERGİ DAİRESİ BORÇLARI HATIRLADI!

Vergi Dairesi'nin yıllarca AKP'li yönetimden borç talep etmediğini ancak DEM Parti'nin kazanmasıyla birlikte borç istemeye başladığını söyleyen Erol, "Hesaplarımızı icraya verdiler. 5 yıldır borcu sorgulamazken neden şimdi sorguluyorlar? Bu halkı AKP’ye oy verince ‘dost’ belliyorlar, vermedikleri zaman da cezalandırmak istiyorlar. Bu durum talan ve hukuksuzluk sistemidir. Ama halkımız bizimle olacak. Devletin politikalarına hiçbir zaman boyun eğmeyen bir halk gerçekliği var" ifadelerini kullandı. 

KENTİN ÖNCELİKLİ SORUNLARI 

Belediyenin öncelikli hedeflerini de anlatan Erol, ilk iş olarak Wan Gölü’ndeki tahribata karşı önlem alacaklarını vurguladı. Kanalizasyon suları nedeniyle Wan Gölü'nn kokusunun değiştiğini ve kokunun tüm kente yayıldığına dikkati çeken Erol, "Bu duruma müdahale etmemiz gerekiyor. Hem ekolojiyi koruyacağız hem de kent için bir kanalizasyon projesi hayata geçireceğiz. Kentin her yeri moloz ve inşaat atıklarıyla dolu. Bu sorunları halledeceğiz. Tetwan'ın su sorunu var. Yapacağımız ilk projelerden biri bu olacak. Güçlü bir iradeyle Tetwan’ı yenileyeceğiz.  Belediye halkımızın evidir. Mahalle meclislerimizle, kentin ileri gelenleriyle, muhtar ve halkımızla beraber aldığımız her kararı hayata geçireceğiz.”

MA / Mehmet Güleş

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/243142