BALIKESİR - Edremit'te halk buluşmasında konuşan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayyip Temel, faşizmin panzehirinin Yeşil Sol Parti olduğunu belirterek, “Yeşil Sol Parti bütün halkların çatısı ve garantisidir” diye belirtti. 

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Balıkesir’in Edremit ilçesinde yüzlerce kişinin katılımıyla halk buluşması gerçekleştirdi. Edremit Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen buluşmaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, milletvekilli adayı Şevin Coşkun ve diğer adaylar katıldı. Kitle alana, Yeşil Sol Parti flamaları ve pankartlarıyla geldi.

Kadın ve gençlerin yoğun katılım sağladığı buluşmada, konuşmalardan önce zılgıtlar eşliğinde halaya duruldu. Alandan sık sık “Jin, jiyan, azadî”, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları yükseldi. 

‘TALAN KENTİNE DÖNÜŞTÜRDÜLER’ 

Buluşmada konuşan milletvekilli adayı Şevin Coşkun, 25 gündür Balıkesir’de çalışmalarını sürdürdüklerini hatırlatarak, bütün halklarla, inançlarla bir araya geldiklerini belirtti. Coşkun, “Burada yoksulluk talan, doğa katliamı hat safhada. Balıkesir çevre talanının en çok yaşandığı illerden biridir. Rant ve talan uğruna tarım alanlarımıza, zeytinliklerimize saldırı var. Bu ülkeye demokrasi, eşitlik, hukuk gelinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz. 14 Mayıs’ta seçimler var. Demokrasiyi inşa etmek için bütün oylar Yeşil Sol Parti’ye diyoruz. Zafere hep birlikte ulaşacağız. Yeşil Sol Parti’nin bayraklarını Balıkesir’in burçlarında dalgalandıracağız” dedi.

‘EN BÜYÜK DÜŞMANLIĞI YAPTILAR’

Daha sonra konuşan HDP Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, AKP MHP ortaklığının kötülük, çirkinlik, yoksulluk ve zorbalık koalisyonu olduğunu söyledi. Temel, “Bunların kötülük yapmadığı kimse kaldı mı? Sizlerin sofranızdan ekmeğinizi, soğanınızı aldılar. Kazdağları gibi cennetten bir parçayı yandaşlarına peşkeş çekerek, kendi cehennemine dönüştürmek istediler. Sahte Alevi yasası çıkardılar. Dertleri Alevilik değil. Oy ve kandırmadır. Samimi olsaydılar Alevilere ‘Tür’ demezlerdi. Kafatasçı, ırkçı anlayışlarla kol kola giren AKP iktidarı Kürde, Alevilere, doğa ve yeşile en büyük düşmanlığı yaptı. İslam dinini istismar ettiler” diye belirtti. 

14 Mayıs’ta iktidarı büyük yenilgiye uğratacaklarını dile getiren Temel, “Sizin vereceğiniz oylarla iktidarı bir daha geri gelmeyecek şekilde tarihin çöplüğüne göndereceğiz. Onları öyle bir göndereceğiz ki başka bir iktidar bir daha zorbalık yapmaya yeltenemeyecek. Eğer Millet İttifakı’nın da ırkçı, sağcı zihniyete teslim olmasını istemiyorsanız, Kürt sorunu, Alevi sorunun demokrasi çerçevesinde çözülsün istiyorsanız. Eğer tarım kenti Balıkesir’in yemyeşil kalmasını istiyorsanız. Eğer Kazdağları’nın yeniden hayat bulmasını istiyorsanız. Yapacağınız tek şey Yeşil Sol Parti’ye oy vererek, güçlü bir şekilde Meclise göndermek olacaktır” dedi. 

FAŞİZMİN PANZEHRİ 

Faşizme karşı tek panzehirin Yeşil Sol Parti ve onun ağacı altında buluşmak olduğunu söyleyen Temel, şöyle dedi: “Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy vereceğimizi beyan ettik. Ancak kafa karışıklığı yaratmaya çalışıyorlar. Buradan bir daha söylüyorum, başka partilere verecek tek bir oyumuz yok. Halkımız büyük bir direniş sürecini geride bıraktı. Kıran kırana geçen bu mücadele sonucunda daha çok güçlendik. Kapatmalara karşı daha örgütlü ve özgüvenliyiz. Baskı ve şiddetle bizi yeneceğini düşünen faşizm çürüdü. Yeşil Sol Parti bu topraklarda yaşayan bütün halkların temsilcisidir. Kimse Yeşil Sol Parti’yi bir kimlikle, bir inançla, tanımlama yanlışına girmemeli. Yeşil Sol Parti bütün halkların çatısı ve biricik garantisidir. Bu yüzden muhalefete sesleniyoruz; eğer gerçekten faşizmin tekrar canlanmasını istemiyorsanız Yeşil Sol Parti çatısı altında birleşelim ve kazanalım.

TEK YOL YEŞİL SOL

Yeşil Sol Parti ağacının altına basılacak her mühür faşizmin tabutuna çakılmış bir çivi olacaktır. Herkes Şevin arkadaşımızı 14 Mayıs günü Meclise göndermek için hazır olmalı. Tek yol Yeşil Sol. Bu gerçeği anlatmak için herkese ulaşmak için çok çalışmalıyız.”

Konuşmaların ardından buluşma, sahneden çalınan müzikler eşliğinde çekilen halaylarla devam etti. 

( Kaynak: MA)

Editör: Hamza Özkan