İSTANBUL - 14 Mayıs’ın "AKP iktidarından kurtulma seçimi" olacağını belirten Tekirdağlılar, değişim için Yeşil Sol Parti’ye oy vereceklerini söyledi. 

AKP iktidarının politikaları sonucu yaşanan krizler, halkı yoksullukla karşı karşıya bıraktı. Ekonomik krizden en çok etkilenen kentlerden biri de son yıllarda yoğun göç alan kentlerden Tekirdağ oldu. 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimleri iple çeken kent halkı, yaşadıkları sorunları anlattı.

‘EN ÇOK KUL HAKKI YEDİLER’

Geçinemediğini söyleyen inşat işçisi Sezer Demir, bunun nedeninin de AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olduğunu belirtti. Demir, “Cumhurbaşkanı ‘Biz Müslüman’ız’ diyor ama Müslümanların hakkını yiyor. Camilere gidip namaz kılıyor. İslam’ı biliyorsa, en öncelik kul hakkıdır. En çokta kul hakkı yiyor. Buna nasıl çözüm bulacağız?” diye sordu. 

‘KÜRTLERE AYRIMCILIK YAPILIYOR’

14 Mayıs seçimlerine işaret eden Demir, bu seçimlerde adalet, hak ve hukuku tesis edeceklerin iktidara gelmesi temennisinde bulundu. Erdoğan’ın, ülkedeki insanlara destek çıkmadığını ve ayrımcılık yaptığını söyleyen Demir, “‘Türk ve Kürtler kardeştir’ deniliyor. Nerede bizim kardeşliğimiz? Göç eden yabancılar, Türkiye’de rahat bir şekilde yaşamlarını sürdürüyor, kendi iş yerlerine rahatlıkla kendi dillerinde tabelalar asabiliyor. Ancak hiçbir dükkanda Kürtçe yazı göremiyorum. En büyük ayrımcılık Kürtlere yapılıyor” tepkisinde bulundu. 

EN BÜYÜK SORUN: ADALETSİZLİK 

Türkiye koşullarında ekonomik olarak geçinmenin zorluklarını anlatan Nihat Demir, “Asgari ücretle çalışan insan zar zor geçiniyor. Eskiden bir kişi çalışarak evi geçindirebiliyorken, şuanda 3-4 kişi ancak geçindirebiliyor. Türkiye şartları git gide zorlaşıyor. Elektrik, doğalgaz, su, bunları işin içine kattığınız zaman, 8 bin 500 lirayla geçinmek bir hayli zorlaşıyor” ifadelerini kullandı. 

Bir diğer sorunun eşitsizlik olduğunu kaydeden Demir, “Ülkemizde adalet denilen bir sistem var, fakat adalet denilen sistem iktidarın eline geçtiği için kendi istediği gibi yönetiyor. Adalet tabi ki herkese lazım olan bir şeydir. Yarın onlara da lazım olacak. Şuan insanlar ifade ve düşünceden dolayı tutuklanıyor ama tecavüz ve hırsızlık suçu işleyenler dışarıda. Ülkede öncelikle adaletin olması lazım ama o da yok” dedi. 

14 Mayıs’ta iktidarın değişmesini isteyen Demir, milletvekili seçimlerinde Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’ni (Yeşil Sol Parti) destekleyeceğini söyledi.

UMUDUN SEÇİMİ

Eğitim sisteminden şikayetçi olan Medine Paksoy, şunları söyledi: “Eğitim sistemi gerçekten kötü, kardeşim üniversite mezunu ve şuan sadece fabrikada çalışabiliyor. Çünkü başka bir iş bulamıyor. Türkiye’de binlerce üniversite mezunlarının işsiz olmasını nedeni iktidardır. Ancak bu seçimlerden umutluyum.”

YEŞİL SOL PARTİ ETKİSİ 

Ülkede sadece ekonomik sorun olmadığını belirten Leyla İlbasan, 14 Mayıs seçimlerinde ülkenin durumunun hemen iyileşemeyeceğini ve bunun zaman alacağını söyledi. İlbasan, değişim için seçimlerde oyunu Yeşil Sol Parti’den yana kullanacağını aktardı. 

20 YILLIK REJİM BİTECEK

Yaklaşık 5 aydır işsiz olan Murat Özayşin ise, iş bulamamaktan dert yandı. Özayşin, şöyle devam etti: “Nereye gitsen bir tanıdığının olması lazım. Bu da bu sistemin getirdiği kayırmacılıktan kaynaklanıyor. İllaki bir yerde bir tanıdığının olması lazım. Torpille işçi alıyorlar. 14 Mayıs’ta 20 yıllık rejim bitecek. Zaten HDP’liyim, oyumu Yeşil Sol Parti’ye vereceğim.”

Editör: Hamza Özkan