BATMAN ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: HDP YSK Temsilcisi ve Yeşil Sol Parti Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, Ötekilerin Gündemi'ne konuştu.  Tiryaki, ' sandık başına kızgınlıklar, kırgınlıklar veya içe yerleştiremediği için hangi nedenle olursa olsun, sandığın başına gitmeyen bütün seçmenleri sandık başına çağırıyoruz' 

Tirkyaki, '14 Mayıs'ta gerçekten tarihi bir seçim yaşadık ve bu seçim sürecinde Parti olarak Muhtemelen eksiklerimiz olduğu, yanlışlarımız oldu, doğru yaptığımız pek çok şey oldu, ama sonuçta ittifak olarak milletvekili sayımızda da oy oranımızda da bir düşüş yaşandı. Ama unutmayın gerçekten çok zor koşullarda bu seçime hazırlandık, çok eşitsiz bir yarıştı. AKP ve MHP kamunun bütün olanaklarını kullanarak bir seçim yarışı yürüttüler. Biz kapatma tehdidi altında seçime hazırlanmak zorunda kaldık, hangi partiyle seçime gireceğimiz bile Mart ayında belli olmuştur. Ve bunu Seçmenlere anlatmak konusunda Muhtemelen bir dizi eksiklik yaşadık.

Ama Unutmamak gerekir ki; seçim sonucunda Erdoğan kazanmadı. Ve Türkiye ilk kez bir ikinci tur yaşayacak, İkinci turda seçim sonuçlarını değiştirmesi mümkün, henüz her bitmiş değil, önümüzde Kısa bir süre olsa da Cumhurbaşkanlığı seçiminde sonuçları değiştirebiliriz. Bu seçim gerçekten tarihi bir seçim olacak. Demokrasi mi?, demokratik bir gelecek mi?, baskı mı? ve Otoritenin hakim olduğu bir gelecek mi? bütün ötekilerin, halkların, diğer kimliklerin, inkar edildiği bir gelecek mi? Yoksa hep birlikte barış içerisinde yaşayacağımız bir gelecek mi? yoksulluk, Emek düşmanlığı mı? yoksa yoksullukla emek düşmanlığıyla kısmen olsa mücadele edilebilecek bir gelecek mi?

Biz 28 Mayıs'ta tam olarak bunu oylayacağız. Bu yüzden sandık başına kızgınlıklar kırgınlıklar veya içe yerleştiremediği için hangi nedenle olursa olsun sandığım başında gitmeyen bütün seçmenleri sandık başına çağırıyoruz bir oyla hiçbir şey değişmez diye düşünmeyin emin olun biriyle bu ülkede çok şey değişebilir unutmayın Sadece yurt dışı oylarıyla 3 tane Milletvekilimiz başka siyasi partilere gitti Dolayısıyla vereceğiniz her oy çok değerli karamsarlığa gerek yok umutlu bir aydınlık için bir o yeterli herkesten Sandığa gitmesini ve oy kullanmasını bekliyoruz' dedi.

Editör: Hamza Özkan