Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan, TMO Derince Silosunda meydana gelen, 2 işçinin yaşamını yitirdiği patlamaya ilişkin verilen soru önergesindeki birçok soruyu yanıtsız bıraktı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, EMEP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili İskender Bayhan’ın Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Derince Silosunda meydana gelen patlamaya ilişkin sorduğu sorulara yanıt verdi.

7 Ağustos’ta meydana gelen patlamada 3’ü ağır 12 işçi yaralanmış, 2 yaralı işçi tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmişti. Olayı Meclise taşıyan İskender Bayhan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, ihmalleri ve benzer patlamaların yaşanmaması için alınan tedbirleri sormuştu.

Bayhan’ın önergesini yanıtlayan Bakan Işıkhan, “Ülkemizde 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile yüksek standartlara sahip bir mevzuat alt yapısı oluşturulmuş, iş sağlığı ve güvenliği alanında yaşanan sorunlara çözümler getirilmiştir. Değişen ve gelişen koşullara göre iyileştirme çalışmaları yapılmaktadır” dedi.

TEKNİK BİLGİLER VERDİ

Işıkhan, “Bakanlığımızca yıl içinde yürütülen iş teftişi faaliyetleri, geçmiş yıllara ait istatistiki veriler, ulusal politikalar ve ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak çalışma hayatının riskleri ve öncelikleri ile Bakanlığımızın kaynakları dikkate alınarak programlı teftişler ve program dışı teftişler şeklinde yürütülmektedir. Programlı teftişler, çalışma hayatındaki sorunların değerlendirilmesi ve önceliklendirilmesi sonucu belirlenen alanlarda veya sektörlerde yahut özel bir risk grubu hedeflenerek belirlenen iş yerlerinde çalışma hayatı ile ilgili mevzuat hükümlerinin uygulanmasının denetlenmesi amacıyla gerçekleştirilen teftişlerdir. İncelemelerden oluşan program dışı teftişler ise programlı teftişler dışında kalan ihbar, şikayet vb. talepler üzerine veya Bakanlığa intikal eden evraklardan teftiş hizmetiyle bağdaşır nitelikte olanların teftiş programına alınması sonucu gerçekleştirilmektedir” diye yanıt verdi.

SORULARA YANIT YOK

Bayhan’ın sorduğu patlayıcı toz konsantrasyonunu azaltıcı sistemler mevcut olup olmadığı, patlamada neden 13 silonun etkilendiği, patlama basıncının tahliyesi için gerekli olan patlama kapaklarının mevcut olup olmadığı ve aktarım sisteminde oluşan kıvılcımları tespit eden ve söndüren sistemlerin mevcut olup olmadığına ilişkin soruları ise yanıtsız kaldı. (İstanbul/EVRENSEL)

Editör: Hamza Özkan