İSTANBUL/MERSİN - Resmi olmayan sonuçlara göre Mersin'de büyükşehir ve Toroslar ilçesinde "Kent Uzlaşısı", Akdeniz ilçesinde ise DEM Parti kazandı. 

31 Mart Yerel Seçimleri dün gerçekleştirildi. Resmi olmayan verilere göre sandıkların yüzde 99,95’inin açıldığı Mersin’de, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) de destek verdiği "Kent Uzlaşısı" adayı CHP’li Vahap Seçer yüzde 59,50 oyla seçimleri kazandı. Akdeniz ilçesinde, DEM Parti Eşbaşkan adayları Hoşyar Sarıyıldız ve Nuriye Arslan yüzde 36,92 oy ile belediye eşbaşkanları olarak seçildi. AKP’nin ilçede aday gösterdiği Muhammet Mustafa Gültak ise yüzde 30,39 oy alabildi.

DEM Parti Bitlis seçimlerini YSK'ye taşıdı DEM Parti Bitlis seçimlerini YSK'ye taşıdı

AKDENİZ’DE DEM PARTİ KAZANDI

Sandıkların açıldığı ilk andan itibaren DEM Parti Akdeniz İlçe Örgütü’ne akın eden halk, geç saatlere kadar seçim zaferini kutladı. Sık sık, “Akdeniz bizimdir bizim kalacak”, “jin, jiyan, azadî” ve “Bijî Serok Apo” sloganlarını atan halk, halay ve zılgıtlarla halaya dururken, DEM Parti Akdeniz Belediyesi eşbaşkan adayları Hoşyar Sarıyıldız ve Nuriye Arslan açıklama yaptı. 

Kitleye hitaben ilk olarak konuşan Nuriye Arslan, hep birlikte kazandıklarını belirterek, “Hepimiz 24 saattir ayaktayız. Önemli bir başarı elde ettik. Halkımızın yanında olacağız” diye belirtti. Daha sonra konuşan Hoşyar Sarıyıldız da, “Bu başarı, Türkiye’de barış ve kardeşlik isteyen halklara armağan edilen bir barış hediyesidir” dedi.

TOROSLAR’DA KENT UZLAŞI KAZANDI

Toroslar ilçesinde de "Kent Uzlaşısı" adayı CHP'li Abdurrahman Yıldız, yüzde 47,05 oy alarak seçimleri kazandı. 

690X390Cc St 31 03 2024 Secim Sonuclari Dem Parti Esenyurt

Esenyurt’ta ‘kent uzlaşısı’ kazandı

İSTANBUL –Esenyurt’ta, yüzde 99’u açılan sandıklardan DEM Parti'nin "kent uzlaşısı" temelinde destek verdiği CHP adayı Ahmet Özer birinci çıktı.

İstanbul'un en büyük ilçelerinden biri olan Esenyurt'ta sandıkların yüzde 99’u açıldı. Açılan sandıklarda Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti), “kent uzlaşısı” temelinde destek verdiği CHP adayı Ahmet Özer, yüzde 50, 09 oranıyla sandıklarda önde. 

Sandıklardan yüzde 39,94 oy oranı ile ikinci parti olarak AKP çıktı.

Sandık sonuçları henüz kesinleşmese de CHP adayı Ahmet Özer’in açık ara farkla önde olmasıyla ilçede kutlamalara başlandı. 

DEM Parti seçmenleri seçim sonuçlarını ilçe örgütü binasında kutladı.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/237845