MELETΠ- Sincan Kadın Cezaevi’nde açlık grevi eylemine katılan DBP eski Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel’in babası Fahrettin Tuncel, açlık grevlerinin sahiplenmesi için kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu. 

Zeydan'ın memnu hakkı Adalet Bakanlığı'nın 'talimatıyla' geri alındı Zeydan'ın memnu hakkı Adalet Bakanlığı'nın 'talimatıyla' geri alındı

Kurdistan ve Türkiye cezaevlerindeki tutsaklar, "Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürt sorununa çözüm" kampanyası kapsamında 27 Kasım'da dönüşümlü açlık grevi eylemine başladı. Açlık grevine başlayan tutsaklardan biri de Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel.  

6 Kasım 2016 yılından bu yana siyasi gerekçelerle Kocaeli 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan Tuncel, Kobanê Davası nedeniyle Sincan Kadın Cezaevine sevk edildi. Tuncel, 27 Aralık’ta Mukkades Kabak ve Melek Kartal ile birlikte açlık grevine başlayacaklarını duyurdu. 

Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan Sabahat Tuncel’in babası Fahrettin Tuncel, açlık grevi eylemlerinin daha fazla sahiplenmesi gerektiğini belirterek, duyarlılık çağrısında bulundu.

‘TECRİT TÜM TOPLUMA UYGULANIYOR’

Bir hafta önce yaptığı telefon görüşmesinde kızı Sabahat Tuncel’in açlık grevlerinin sahiplenmesi için topluma duyarlılık çağrısı yaptığını aktaran baba Tuncel, “Tutsakların açlık grevi eylemine başlamasının nedeni İmralı’dan başlayıp tüm cezaevlerine yayılan tecrit uygulaması. Sanki bir kişi üzerinde tecrit uygulanıyor gibi gösterilse de aslında tüm toplum üzerinde uygulanan bir tecrit söz konusu. Tecrit bir insanlık suçudur. Bir insan 3 yıldır aile ve avukatlarıyla görüştürülmüyor. Dünyada eşi benzeri olmayan bir tecrit söz konusu. Bu tecridin nedeni siyasidir.  Abdullah Öcalan öncü olduğu için onun üzerinde uygulanarak tüm topluma yayılıyor. Tutsaklarda bu hukuksuzluğa karşı açlık grevi eylemine başladı” diye konuştu. 

‘ÖCALAN İLE GÖRÜŞÜLÜRSE ÖLÜMLER DURUR’

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde sürdürülen ağırlaştırılmış tecridin Kürt sorununun çözümü önündeki önemli engellerden biri olduğunun altını çizen Tuncel, “Sabahat hem milletvekilliği yaptığı dönemde de cezaevinde olduğu süreçte de iktidarın yaptığı yanlışları anlatıyor. Bu ülkede Kürt sorunun olduğunu ve bu sorunun muhatabının da Sayın Abdullah Öcalan olduğunu söylüyor. Sayın Öcalan ile görüşme sağlanırsa ölümlerin önü kesilir. Ancak bu sesin halka ulaşmasını engelliyorlar. Tecrit çözümün önünde büyük bir engel” ifadelerini kullandı. 

TOPLUMSAL MUHALEFET 

Tecridin son bulması ve Kürt sorununun demokratik yollardan çözülmesi için toplumsal muhalefetin iktidara baskı yapması gerektiğini vurgulayan Tuncel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Siyasi iktidar, herkese eşit bakmak zorunda. Ancak muhalefete hakaret ederek toplumu kutuplaştırıp milliyetçilik üzerinden iktidarlarını sürdürüyorlar. İktidar, bu sorunun çözülmemesi ve iktidarda kalmak için ayak diretiyor. Ancak toplumsal muhalefetin baskısıyla bu sorunlar çözülür.” 

DUYARLILIK ÇAĞRISI

Açlık grevi eylemlerine destek olmak için daha fazla kamuoyu oluşturmak gerektiğini dile getiren Tuncel, “Toplumunda bu sese kulak vermesi ve destek olması lazım. Bu açlık grevine hepimizin sahip çıkması gerekiyor. Maalesef açlık grevleri dışarda yeterince karşılık bulamıyor. İnsanlar orada, bu tip sorunlara çözüm olmak için açlık grevine başvuruyor.  Halkın bu sorunun sadece Abdullah Öcalan’ın ve cezaevlerinin sorunuymuş gibi bakmaması gerekiyor. Bu sorunun toplumsal bir sorun olduğunu algılayıp, cezaevlerinde başlatılan açlık grevlerini bu şekilde sahiplenmesi lazım” şeklinde konuştu. 

MA / Mahmut Altıntaş

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/228777