İSTANBUL - 21. Ayşenur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri’ne bu yıl tutuklu Özgür Basın emekçileri değer görüldü. 

İnsan Hakları Derneği (İHD) kurucularından Ayşenur Zarakolu adına verilen “21. Ayşenur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri” sahiplerini buldu. Bu yıl 21’incisi düzenlenen “Ayşenur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri”ne gazeteci-yazar Pakrat Estukyan, gazeteci-yazar Tuğrul Eryılmaz ve tutuklu Özgür Basın emekçileri değer görüldü.

“Ayşenur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri” insan hakları savunucusu Ayşenur Zarakolu’nun ölümünden sonra, 2003’ten bu yana İHD İstanbul Şubesi tarafından veriliyor.

Ödül töreni bugün saat 18.30'da İHD İstanbul Şubesi Emil Galip Sandalcı Toplantı Salonu’nda düzenlenecek. İHD, ödül törenine katılım çağrısı yaptı.

AYŞENUR ZARAKOLU KİMDİR?

İnsan hakları savunucusu, Belge Yayınlarının sahibi Ayşenur Zarakolu, 28 Ocak 2002’de kanser hastalığı nedeniyle yaşamını yitirdi. Ayşenur Zarakolu Düşünce Özgürlüğü ödülleri, düşünce ve ifade özgürlüğü uğruna kendi mesleki alanında da ölümüne kadar mücadele veren, Türkiye’de düşünce özgürlüğü alanının genişlemesine katkıda bulunan İHD kurucularından ve yöneticilerinden Ayşenur Zarakolu anısına 2002’de verilmeye başlandı.

( Kaynak: MA)

Editör: Hamza Özkan