HABER MERKEZİ – Uluslararası PEN ve PEN Türkiye Yazarlar Derneği, İsrail-Filistin arasındaki savaşın derhal durdurulması, sivillerin koruma altına alınması ve adil bir çözüm çağrısında bulundu.

PEN International  (Uluslararası PEN), Hamas'ın İsrail'e dönük başlattığı "Aksa Tufanı" saldırısı sonrası başlayan çatışmalarla dair açıklama yaptı. Açıklamada, "Savaşın derhal sona erdirilmesi, sivillerin hayatlarının korunması ve anlaşmazlığa adil bir çözüm getirilmesi için çağrıda bulunuyoruz" denildi. 

PEN Türkiye Yazarlar Derneği de yapılan açıklamaya destek verdi. PEN Türkiye'den yapılan açıklamada "Savaşın derhal durdurulmasını, sivillerin koruma altında alınmasını ve uluslararası hukuka uygun olarak yapılacak müzakerelerle Filistin Devleti ile İsrail Devleti arasındaki anlaşmazlığa adil bir çözüm bulunması" çağrısı yapıldı. 

ÇÖZÜM ÇAĞRISI 

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: “PEN Türkiye Yazarlar Derneği olarak bu çağrıya katılıyoruz. Uluslararası PEN olarak, Hamas ve İsrail arasında patlak veren şiddetli çatışmalar sonucu İsrail ve İşgal Altındaki Filistin Toprakları’nda (İAFT) meydana gelen korkunç sivil ölümlerini dehşetle karşılıyoruz. Savaşın derhal durdurulmasını, sivillerin koruma altında alınmasını ve uluslararası hukuka uygun olarak yapılacak müzakerelerle Filistin Devleti ile İsrail Devleti arasındaki anlaşmazlığa adil bir çözüm bulunması yönünde çağrı yapıyoruz."

Editör: Hamza Özkan