VAN-  Erciş ilçesine bağlı Çelebibağı kasabasında incelemelerde bulunan ÇEV-DER,  bir an önce önlem alınmadığı takdirde birçok kuş türünün yok olacağına dikkat çekti.

Van’ın Erciş ilçesine bağlı Çelebibağı kasabasında ÇEV-DER (ÇEVRE DERNEĞİ) ile Toplumsal Ekoloji Hareketi aktivistleri incelemelerde bulundu. incelemelerin ardından açıklama yapan ÇEVDER Başkan Yardımcısı Arzu Dinçer ,  Van Gölü’nde yaşanan su çekilmelerinin Erciş’te daha açık bir şekilde görüldüğünü kaydetti. Dinçer, Erciş ilçesine bağlı Çelebibağı Kasaba’sının  flamingoların ve başka kuş türlerinin uğrak yeri olmasına dikkat  çekerek, “Van Gölü’nün çekilmesi sonrası birçok kuş türünün de göç etme olasılığı çok yüksektir” dedi.

‘Erciş’ten ciddi anlamda su çekilmelerini görebiliyoruz’
 

Dinçer, ayrıca Van Gölü’nde yaşayan tek balık çeşidi olan İnci Kefali balığının da üreme mevsiminde kuraklıktan ve su çekilmelerinden etkileneceğine dikkat çekti. Dinçer, Erciş Çelebibağı beldesindeyiz ve inanılmaz derecede su çekilmeleri görülmektedir. Erciş ilçesinden Van yüzüncü yıl üniversitesine kadar ciddi anlamda su çekilmelerini görüyoruz. Yaşanan küresel ısınmanın da etkisiyle göl kurumaya yüz tutmuş vaziyette.” dedi.
 

‘Bir an önce önlem alınmalı’

Göl suyunun çekilmesiyle de ortaya çıkan mikrobiyalitlere değinen Dinçer, “Van gölün de su çekilmeleri sonrası adacıklar ve mikrobiyalitler oluştu. Bu mikrobiyalitlerin en büyüğü Gevaş İn köyü ve Erciş te görmeye başladık. Hatta dünyanın en büyük mikrobiyalitlerinin İn köyünde olduğunu da söyleyebiliriz. Bu biyalitlerin kirlilikten kaynaklı çıktığını da söyleyebiliriz. Bu nedenle bir an önce önlem alınmalı ve herkesin bu konuda hassas olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

( Kaynak: https://www.arabaslik.com/van-golunde-onlem-alinmazsa-inci-kefal-baligi-ve-kus-turleri-yok-olacak

Editör: Haber Merkezi